حق تقدم بورس چیست؟ قوانین حق تقدم سهام که باید بدانید

حق تقدم بورس

در این قسمت از مقاله می خواهیم درباره ی حق تقدم بورس که امروزه بسیار در موردش صحبت می شود، صحبت کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

حق تقدم بورس

حق تقدم در بورس باعث چه می شود؟

حق تقدم بورس هنگامی که افزایش پیدا می کند، باعث می شود که سرمایه گذارن نیز درگیر آن بشوند، به همین دلیل برای سرمایه گذاران بسیار مهم و حائز اهمیت است.

بهتر است بدانید که برگزاری مجمع شرکت یک نماد حق تقدم نیز در بازار بورس برای آن شرکت تعریف خواهد شد تا سهامداران آن بتوانند از طریق آن نماد، حق های خود را به فروش برسانند. دلیل این کار این است که این احتمال وجود دارد که بعضی از سهامداران تمایلی نداشته باشند که در افزایش سرمایه شرکت کنند.


حق تقدم بورس یعنی چه؟

گاهی برای برخی از افراد که تازه در این حرفه فعالیت خود را آغاز کرده اند سوال به وجود می آید که حق تقدم سهام چیست؟ در این باره باید بگوییم که زمانی که یک شرکت با افزایش سرمایه روبه رو می شود به نسبت درصد افزایش سرمایه آن شرکت تعداد سهام آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. حال با این اوضاع سهامداران آن شرکت می خواهند که حقوق و منافع خود را در شرکت حفظ کنند و هم چنین این انتظار را خواهند داشت که بعد از افزایش سرمایه آن شرکت، درصد مالکیت خود در شرکت را نسبت به قبل از افزایش سرمایه بتوانند حفظ کنند.

تصویب قانون درباره ی حق تقدم بورس

که به این علت قانونی به تصویب رسیده است که بر اساس آن درصورتی که یک شرکت سهام جدیدی را برای فروش انتشار دهد، سهامداران فعلی آن شرکت در خرید این سهام جدید اولویت داشته باشند. که می توان گفت این اولویت در خرید سهام نسبت به سهامداران جدید، حق تقدم سهام گفته می شود.

 حق تقدم حکشتی


حق تقدم حکشتی

شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در سال 1346 تاسیس شده است و هم چنین دارای جایگاه 14 از نظر ظرفیت حمل و نقل دریایی منطقه می باشد که در بازار بورس نیز فعالیت می کند و سرمایه گذاران این شرکت را در بورس با نماد حکشتی می شناسند. افراد زیادی به دلیل معتبر بودن این شرکت در سرتاسر کشور، از آن سهام خریده اند و جزئی از سهامداران آن شده اند. هم چنین در طول روز خیلی از افراد دیگر نیز با خرید سهم یکی از سهامداران این شرکت می شوند.

افزایش سرمایه در حق تقدم بورس

طبق آخرین اخبار گفته شده، این شرکت پس از جلساتی که توسط هیئت مدیره ی و اعضای آن داشته است، افزایش سرمایه 32% به تصویب رسیده است. هم چنین آخرین مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام تا مرداد بوده است و هنوز مهلت جدیدی برای آن گفته نشده است.

خبر های داده شده حاکی بر این است که به علت تحریم های امریکا علیه کشتیرانی ایران توسط مایک پمپئو و به روز رسانی در تحریم های خطوط کشتیرانی ایران توسط خزانه داری امریکا نزدیک 50 درصد افزایش قیمت داشته است و با کاهش نزدیک 13 درصدی روبه رو بوده است.

حق تقدم پترول

حق تقدم پترول

شرکت پتروشیمی ایران که در سال 1343 در ایران تاسیس شده است و یکی از معتبر ترین و قدرتمند ترین شرکت ها در ایران است. این شرکت در بازار بورس نیز فعالیت می کند و نماد آن پترول است. به واسطه ی معتبر بودن این شرکت خیلی از افراد با خرید سهام جزئی از سهامداران این شرکت شده اند.

هم چنین خیلی ها بیان کرده اند که سرمایه گذاری در این شرکت آینده خوبی نسبت به سایر شرکت ها دیگر دارد. هم چنین طبق آخرین اخبار گفته شده، این شرکت پس از جلساتی که توسط هیئت مدیره ی و اعضای آن داشته است، مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام خود را سوم آبان ماه سال 1399 تعیین کرد و تصویب کرده است.

شرکت بین المللی توسعه ساختمان ایران

شرکت بین المللی توسعه ساختمان ایران که یکی از معروف ترین شرکت های حال حاضر در ایران است، در زمینه بورس نیز از سال 83 فعالیت خود را آغاز کرده است و هم چنین نماد آن ثاخت است. خیلی از افراد در این شرکت سرمایه گذاری کرده اند ولی به تازگی کارشناسان در این باره گفته اند کسانی که در این شرکت سرمایه گذاری کرده اند، احتمال این که سود خوبی در آینده برای آن ها داشته باشد کم و تقریبا صفر است.

هم چنین اعضای این شرکت، هشتکی را با عنوان به جرم اعتما دبه دولت و کمک به اقتصاد مملکت این چنین ورشکست شدیم را گذاشته اند و از مردم خواسته اند که آن را تا جایی که امکان دارد، منتشر کنند.

هم چنین امسال حق تقدم بورس در این شرکت بسیار بد بوده است چرا که حق تقدم ثاخت 1/99 برآور شده است و خیلی از سهامداران، سهام خود را از این شرکت بیرون کشیده اند و بیان کرده اند که تا به الان نیز ضرر زیادی کرده اند.

حق تقدم صبا

حق تقدم صبا

گفته شده است که شرکت سرمایه ‌گذاری صبا تامین در اواخر سال 98 در بیشتر از 31 شرکت بورسی با ارزشی بیشتر از 150 هزار میلیارد ریال سرمایه ‌گذاری کرده است که صنایع استخراج کانه ‌های فلزی و بانک‌ ها و موسسات اعتباری بیشترین سهم را از سبد پورتفوی بورسی این شرکت تشکیل داده‌ اند.

هم چنین تخمین زده شده است که درآمد سود سهام از آغاز سال مالی تا پایان سال 98 به بیش از 10 هزار میلیارد ریال رسیده است.

شرکت صنعتی دوده فام که برای اولین بار در سال 98 در بازار بورس فعالیت خود را آغاز کرده است و نماد آن نیز شصدف است، خیلی از افراد به دلیل این که این شرکت تازه این فعالیت را آغاز کرده است و ممکن است در آینده در این زمینه پیشرفت کند، در این شرکت سرمایه گذاری کرده اند و با خرید سهام یکی از سهامدارن آن شده اند.

آخرین مهلت خرید در شصدف

طبق آخرین اخبار گفته شده، مهلت استفاده از حق تقدم شصدف برای خرید سهام تا اواخر مهر بوده است و هنوز مهلت جدیدی برای آن گفته نشده است.

کسانی که می خواهند علاوه بر این که در سایت های ایرانی اطلاعاتی در این زمینه داشته باشند، می توانند حق تقدم به انگلیسی را در اینترنت جستجو کنند تا اخبار را در این زمینه در سایت های خارجی نیز مشاهده کنند و اطلاعات خود را افزایش دهند.

گاهی برای برخی از افراد سوال پیش می آید که تبدیل حق تقدم به سهم چگونه امکان پذیر است؟ در ابتدا باید بگوییم که شخص باید برای هر گواهی مبلغی معادل با ارزش اسمی، سهم پرداخت کند. هم چنین در کشور ایران ارزش اسمی هر سهم در حال حاضر معادل 1000 ریال می باشد. در نهایت به ازای هر گواهی به اضافه ی 1000 ریالی که برای آن پرداخت می کند یک سهم به شخص تعلق خواهد گرفت.

هم چنین به یاد داشته باشید که اگر فردی در زمان تعیین شده 1000 ریال را پرداخت کرده است، افزایش سرمایه شرکت نزد سازمان بورس ثبت می شود، که بعد از آن حق تقدم های فرد به طور اتوماتیک تبدیل به سهام عادی می شود. البته باید گفت که این پروسه کمی زمان می برد و معمولا بین 3 تا 6 ماه طول می کشد تا انجام شود.

تحریم های امریکاسهام حق تقدم چیست را اگر بخواهیم به طور کامل توضیح دهیم به این صورت است که زمانی که یک شرکت با افزایش سرمایه روبه رو می شود به نسبت درصد افزایش سرمایه آن شرکت تعداد سهام آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. حال با این اوضاع سهامداران آن شرکت می خواهند که حقوق و منافع خود را در شرکت حفظ کنند و هم چنین این انتظار را خواهند داشت که بعد از افزایش سرمایه آن شرکت، درصد مالکیت خود در شرکت را نسبت به قبل از افزایش سرمایه بتوانند حفظ کنند.

طبق آخرین اخبار گفته شده، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران پس از جلساتی که توسط هیئت مدیره ی و اعضای آن داشته است، افزایش سرمایه 32% به تصویب رسیده است. هم چنین آخرین مهلت استفاده از حق تقدم حکشتی برای خرید سهام تا مرداد بوده است و هنوز مهلت جدیدی برای آن گفته نشده است.

متاسفانه به علت تحریم های امریکا علیه کشتیرانی ایران توسط مایک پمپئو و به روز رسانی در تحریم های خطوط کشتیرانی ایران توسط خزانه داری امریکا نزدیک 50 درصد افزایش قیمت داشته است.

 سوالات متداول درباره ی حق تقدم بورس


سوالات متداول درباره ی حق تقدم بورس

 1. سهام حق تقدم چیست؟

  زمانی که یک شرکت با افزایش سرمایه روبه رو می شود به نسبت درصد افزایش سرمایه آن شرکت تعداد سهام آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. سهامداران آن شرکت می خواهند که حقوق و منافع خود را در شرکت حفظ کنند و هم چنین این انتظار را خواهند داشت که بعد از افزایش سرمایه آن شرکت، درصد مالکیت خود در شرکت را نسبت به قبل از افزایش سرمایه بتوانند حفظ کنند.

 2. چگونه از حق تقدم استفاده کنیم؟

  شما می توانید یا با پرداخت 100 تومان به ازای هرسهم به شرکت سهام حق تقدم را به تعداد سهام خود اضافه کنید یا آن ها را به قروش برسانید.

 3. قانون تصویب شده درباره ی حق تقدم سهام به چه صورت است؟

  بر اساس آن درصورتی که یک شرکت سهام جدیدی را برای فروش انتشار دهد، سهامداران فعلی آن شرکت در خرید این سهام جدید اولویت داشته باشند. که می توان گفت این اولویت در خرید سهام نسبت به سهامداران جدید،حق تقدم سهام گفته می شود.

به این مقاله امتیاز دهید :

2 دیدگاه

 • سلام . در مدل افزایش سرمایه از طریق صرف سهام از سهامداران فعلی، حق تقدم سلب و پذیره نویسی برای همگان آزاد است . ولی اتفاقی که می افتد این است که مثلا اگر سهمی قبل از افزایش سرمایه100% از محل آورده با سلب حق تقدم از سهامداران فعلی ، 10000 ریال در بازار قیمت دارد .پس از افزایش سرمایه علی القاعده با توجه به دوبرابر شدن تعداد سهام به 5000 ریال خواهد رسید. در واقع اینجا حقوق سهامداران قبلی رعایت نشده و متضرر شده اند. لطفا راهنمایی بفرمائید .

  • سلام
   در صورتی که شرکت بعد از افزایش سرمایه از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم، اقدام به پخش سود نقدی یا اعطا سهام جایزه به سهام داران قبلی کند، سهام دار سود خواهد کرد.
   ولی در صورتی که شرکت از مدل انتقال صرف سهام به اندوخته شرکت استفاده کند، عواید افزایش سرمایه به اندوخته شرکت اضافه خواهد شد که در حالت ایده آل صرف تامین مالی پلن های جاری، یا گسترش خواهد شد.
   ولی قطعا سهام دار باید ازنحوه مدیریت شرکتی که سهام آن را خرید کرده، اطلاع داشته باشد که متضرر نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *