افزایش سرمایه در بورس چگونه است و بهترین روش برای آن چیست؟

افزایش سرمایه در بورس

برای پاسخ به این سوال که افزایش سرمایه در بورس به چه معنی است باید گفت در حقیقت افزایش سرمایه یکی از روش های تامین مالی شرکت ها در بازار بورس و اوراق بهادار می باشد که شرکت ها به کمک این روش نیاز های مالی خود را تامین و یا افزایش می دهند.

افزایش سرمایه در بورس یعنی چه ؟

افزایش سرمایه در بورس یعنی چه ؟

در برخی از موارد نیز یک شرکت به منظور و هدف این که بتواند فعالیت ها و کارایی خود را توسعه و افزایش دهند و با تامین این نیاز ها بتواند در بین رقیب های خود در بازار سرمایه باقی بماند و جایگاه خود را حفظ نماید اقدام به افزایش سرمایه می کند.

در حقیقت افزایش سرمایه در بورس به زبان ساده به این معنا می باشد که گاهی اوقات برخی از شرکت هایی که در بازار بورس فعالیت می کنند به دنبال راهی برای تامین نیاز های مالی خود می باشند که آن را به کمک راهی که افزایش سرمایه نام دارد تامین می کنند.

همچنین قابل به ذکر است که در برخی از موارد نیز این کار به منظور اصلاح و بهبود ساختار مالی شرکت مورد نظر نیز صورت و انجام می گیرد.

مراحل افزایش سرمایه در بورس

زمانی که یک شرکت در بورس اوراق بهادار بخواهد سرمایه خود را افزایش دهد به این منظور و هدف مجبور است تا تعدادی سهام جدید از شرکت را منتشر کند و به سهام داران بفروشد تا مبلغ مورد نیاز برای افزایش سرمایه خود را تأمین کند و به دست آورد.

به منظور انجام افزایش سرمایه باید گفت بعد از این ک ارائه مجوز از سوی بورس و اوراق بهادار صورت گرفت افزایش سرمایه شرکت نیز به صورت قانونی صورت می گیرد.

برای این که بتوانیم انواع افزایش سرمایه در بورس را بشناسیم باید ابتدا بدانیم که اولین مرحله در انجام این افراد این است که در ابتدا و گام اول هیئت مدیره مربوط به شرکت پیشنهاد خود را مبنی بر اقدام به افزایش سرمایه با ذکر دلایل مختلف و کافی  به سهام داران شرکت ارائه می کند.

پس از این که پیشنهاد افرایش سرمایه توسط هیئت مدیره شرکت مطرح شد این پیشنهاد در جلسه ای که تحت عنوان مجمع عمومی فوق العاده شرکت می باشد  مورد رای گیری از سایر سهام داران شرکت قرار می گیرد.

افزایش سرمایه از محل اندوخته

افزایش سرمایه از محل اندوخته

برای این کار مجموعه و شرکت مربوطه تصمیم می گیرند که قسمتی از سود هایی که از طریق سهم ها به دست اورده است را به جای این که بین سهام داران تقسیم کند، در جهت بالا بردن سرمایه همان شرکت خرج کند. در حقیقت با این کار لازم نیست سهام داران مبلغی اضافی پرداخت کنند.

ایا می دانید که برای چه منظوری شرکت ها افزایش سرمایه می دهند؟ در حقیقت ان ها با این کار سرمایه ای که لازم دارند تا با استفاده از ان در بخش های مختلف سرمایه گذاری سود اور انجام دهند را، تامین می کنند. البته برای این کار شرکت ها می توانند اقدامات دیگری را نیز انجام دهند که در ادامه به توضیح انان خواهیم پرداخت.

این عمل ممکن است که برای خود شما نیز اتفاق بیافتد. برای مثال فرض کنید که شما شرکتی را راه اندازی کردید و می خواهید سهام ان را در بازار های مالی مانند بورس عرضه کنید اما ترجیح می دهید که از ساز و کار ان سر در بیاورید و با مفاهیم مهمی هم چون افزایش سرمایه از محل اندوخته اشنا شوید.

در این جا می خواهیم راه کار های متفاوتی را برای تحقق این مهم برایتان توضیح دهیم. هر کسی که می خواهد در این بازار خودی نشان دهد باید با این مفاهیم اشنا باشد و ان را به خدمت بگیرد. همان طور که گفته شد این مورد از اهمیت بالایی برخوردار است.

شرکت ها و مجموعه های اصلی و فرعی برای این که بقای خود را در بازار تضمین کنند باید بتوانند خود را به عنوان یک مجموعه معتبر معرفی کرده و افزایش سرمایه از محل اندوخته را به خوبی اجرا کنند. شاید بد نباشد بدانید که افزایش سرمایه همیشه هم برای سرمایه گذاری سود اور انجام نمی شود و گاهی اوقات برای اصلاح موارد مالی و ساختار های مربوط به ان مورد استفاده قرار می گیرد تا دیگر اقدامات مربوط به ان کاملا در یک راستا و شفاف انجام گیرد و برای سهام داران شک و شبهه ای به وجود نیاید.

همان طور که توضیح داده شد این کار یعنی افزایش سرمایه از محل اندوخته به چند روش مختلف قابل پیاده شدن است که البته به عوامل متعددی بستگی دارد. یکی از این عوامل این است که اصلا ساختار شرکت مربوطه چگونه است و در چه شاخه ای می خواهد سرمایه گذاری خود را انجام دهد و ایا این سرمایه گذاری را می خواهد در خود شرکت و یا شرکت های زیر مجموعه و یا وابسته خود انجام دهد. بله! تمامی این عوامل بر افزایش سرمایه از محل اندوخته بسیار تاثیر گذار است.

اگر می خواهید که دقیقا بدانید این مورد به چه دردی می خورد بهتر است که از افراد متخصص در این زمینه بهره ببرید و مشورت های لازم را بگیرید. لازم به ذکر است که تیم ایران بورس همیشه در این موارد پیش رو بوده است و شما عزیزان می توانید از مشاوران ما در این زمینه راهنمایی های لازم را بگیرید پس همین حالا با ما تماس بگیرید.

با توجه به مطالبی که در بالا خدمتتان عرض کردیم، می دانید که افزایش سرمایه از طریق اندوخته امری مهم و حیاتی است اما چگونه باید این مهم را اجرا کرد؟ روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که هر یک از ان ها در کنار مزیت های فراوان، معایبی نیز دارد و به همین خاطر بهتر است که قبل از به کار بردن ان ها با مشاوری زبده در مورد ان ها مشورت کنید.

ما می توانیم افزایش سرمایه از طریق اندوخته را به چند دسته طبقه بندی کنیم و ان دسته ها به روش زیر برایتان اورده ایم:

 • افزایش سرمایه از طریق اندوخته می تواند از محل سود انباشته باشد.
 • این افزایش سرمایه می تواند از محل تجدید ارزیابی سرمایه ها باشد
 • این افزایش سرمایه می تواند از محل اورده نقدی و مطالبات حل شده سهام داران تامین شود.
 • و مورد اخر، این افزایش سرمایه می تواند از روش سهام باشد.
افزایش سرمایه در بورس چگونه محاسبه می شود

افزایش سرمایه در بورس چگونه محاسبه می شود

طبق قانونی که در خصوص تجارت شرکت ها نوشته شده است شرکت ها موظف هستند سالیانه درصدی از سود خود را نزد خود نگهداری کنند که در حقیقت این سود در حسابی که به عنوان سود انباشته شناخته می شود  در صورت های مالی شرکت ثبت می شود.

در خصوص افزایش سرمایه یک شرکت در برخی از موارد و انواع افزایش سرمایه هنگامی که شرکت دارای سود انباشته مناسبی می باشد در نتیجه تصمیم مبنی بر این موضوع می گیرد که افزایش سرمایه خود را به کمک این روش انجام بدهد و با این کار منابع و نیاز های جدید خود را تامین کند.

در حقیقت باید گفت در جریان استفاده از روش سود انباشته به منظور افزایش سرمایه در واقع جریان نقدینگی جدید به شرکت وارد نمی شود.

این موضوع نیز از این جهت و به این دلیل می باشد که سهام داران پول یا مبلغی را به منظور سهام جدید خود پرداخت نمی کنند. همچنین قابل به ذکر است که به  چنین سهامی که به این روش به سهامدار تعلق می گیرند در اصطلاح های مربوط به بازار بورس سهام جایزه نیز گفته می شود.

از طرفی در چنین روشی میزان دارایی و سرمایه شما نسبت به قبل تغییری نمی کند یعنی به همان نسبتی که تعداد سهام شما زیاد می شود قیمت سهام نیز کاهش پیدا می کند.

اما حالتی نیز وجود دارد که در آن شرکت سود انباشته مناسبی را دارا نمی باشد و یا شرکت می خواهد که منابع مالی جدید به شرکت وارد کند. در این روش در نتیجه شرکت مورد نظر برای تامین نیاز خود از محل آورده نقدی سهام داران اقدام به افزایش سرمایه مورد نیاز خود می کند.

در این روش شما دو راه برای همراهی با شرکت را در بازار سرمایه دارا می باشید که یکی از این روش ها روش پرداخت مبلغ اسمی سهام می باشد. شما در روش پرداخت مبلغ اسمی سهام به ازای هر سهمی که دارا می باشید باید مبلغی را در یک بازه زمانی که مدت آن معمولا دو ماهه تعیین می شود به شرکت پرداخت نمایید.

روش دیگر برای انجام این کار را روش فروش حق تقدم نام گذاری کرده اند که در حقیقت شما در این روش اگر به هر علت و دلیلی که برای خود دارید تمایلی نداشته باشید که از حق تقدم های خود استفاده نمایید در نتیجه می توانید در این بازه زمانی مشخص شده از طرف شرکت حق تقدم های خود را به سرمایه گذاران دیگری به فروش برسانید.

نکته قابل توجه در روش فروش حق تقدم این است که این حق تقدم ها همانند سایر سهام عادی موجود در بورس قابل معامله و خرید و فروش می باشند .

بهترین نوع افزایش سرمایه در بورس

بهترین نوع افزایش سرمایه در بورس

اگر بخواهیم بررسی کنیم که به طور کلی افزایش سرمایه در بورس خوب است یا بد یا بهترین نوع انجام این کار چگونه می باشد باید گفت پس از شناخت روش های مختلف انجام آن متوجه می شوید که بهترین نوع آن این است که سرمایه جدید و منابع جدیدی را وارد شرکت کنید.

به زبان دیگر در حقیقت آن نوع از افزایش سرمایه که موجب می گردد تا منابع جدید به شرکت وارد شود می تواند وضعیت بهتر و مناسب تری را برای شرکت به وجود آورد. در نتیجه تاثیر افزایش سرمایه در بورس به کمک افزایش سرمایه از آورده نقدی و از راه و روش صرف سهام می تواند در مقایسه با سایر روش های موجود دیگر بهتر قلمداد شود.

زیرا با این کار سرمایه گذاری شرکت توسعه بخشیده می شود و با این کار می تواند سود های بیش تری را وارد این مجموعه کند و به دنبال ان نیز شرکت های زیر مجموعه ان نیز از ان سود خواهند برد.

افزایش سرمایه در بورس چه تاثیری دارد

در خصوص این سوال که افزایش سرمایه در بورس به چه کسانی تعلق می گیرد باید گفت به طور کلی هر اتفاقی که در رابطه با افزایش سرمایه یک شرکت در مجمع آن شرکت تصویب می شود شامل حال تمامی افرادی می شود که در زمان برگزاری مجمع شرکت سهامدار آن شرکت بوده اند.

یعنی در حقیقت بیشترین افزایش سرمایه در بورس مورد توجه افرادی است که سهام مربوط به شرکتی را افزایش سرمایه می کند دارا می باشند. به زبان دیگر سهام دارانی که اقدام به خرید سهم مربوطه از شرکت مورد نظر گرفته اند، افزایش سرمایه بر انان تاثیر مستقیم می گذارد و شامل حال انان نیز می شود.

افزایش سرمایه در بورس چه سودی دارد

پس از آن که با معنای افزایش سرمایه در بورس آشنا شدیم حال نوبت آن است که بررسی کنیم افزایش سرمایه در بورس 99 چه سود و مزایایی را دارا بوده است. در حقیقت باید گفت با افزایش سرمایه یک شرکت سهام مربوط به آن شرکت دچار تغییراتی می شود که این تغییرات گاهی در جهت صعود ارزش قیمتی سهام شرکت می باشند.

در نتیجه با افزایش ارزش سهام یک شرکت سهام داران شرکت نیز در بازار بورس دچار سود بیش تری می شوند و از جهت دیگر ارزش سهام بورسی آن شرکت بیش تر می شود. یعنی در بازار بورس شرکتی موفق تر عمل می کند که ارزش سهام آن با سود بیش تری رو به رو می شود.

لازم به ذکر است که افزایش سرمایه در بورس معمولا از طرف حقوقی ها اعمال می شود و حقیقی ها نقشی ندارند اما ایا می دانید که تفاوت بین حقیقی ها و حقوقی ها در چیست؟ حقیقی ها در اصل کسانی هستند که به طور طبیعی تصمیم می گیرند که سهام مربوط به یه شرکت را خریداری کنند و با شارژ کردن حساب بورسی خود اقدام به این کار می کنند. اما در مقابل حقوقی ها کسانی هستند که معاملات بزرگ از طریق سبد گردانی های متعدد را انجام می دهند.

در واقع ان ها با این کار سهام مربوط به یه شرکت مشخص را می خرند و با این کار باعث می شوند که سهم های عمده ای این شرکت خریداری شود و با این کار تاثیر زیادی بر معاملات می گذارند. البته خلاف این مورد هم وجود دارد و ان این است که گاهی تصمیم می گیرند که سهام یک شرکت را بفروشند و با این کار باعث می شوند که ضرر زیادی به ان شرکت وارد شود و بر روی معاملات تاثیر مستقیم بگذارد.

برخی از ویژگی های بورس

برخی از ویژگی های بورس

در بازار بورس نکات مختلفی مورد توجه می باشد که اگر شما نیز به دنبال این هستید که بتوانید در بازار بورس اوراق بهادار حضور داشته و فعالیت کنید باید به این نکات توجه داشته باشید.

بورس و اوراق بهادار در تمامی روز های هفته به غیر از روز هایی که تعطیلی رسمی در سطح کشور معرفی و تعیین شده اند به همراه روز های جمعه هر هفته تعطیل می باشد و شما نمی توانید در این روز ها به خرید و فروش سهمی بپردازید. از طرف دیگر ساعات کاری بازار بورس در طی این روز ها از ساعت هشت صبح تا دوازده ظهر می باشد و شما تنها در این ساعات مجاز به خرید و فروش سهام خود در بازار بورس می باشید.

اگر قصد این را دارید تا فعالیت خود را در بازار بورس آغاز کنید به این نکته توجه داشته باشید که بازار بورس دست خوش تغییرات بسیاری می شود گاهی ممکن است سهمی ارزش آن کاهش پیدا کند و گاهی ممکن است ارزش سهمی با افزایش قیمت رو به رو شود.

شما در ابتدا باید روحیه ای محکم داشته باشید تا با کاهش یا ریزش سهام دچار ترس و نگرانی نشوید و از طرفی مراقب باشید تا در بازار بورس همراه با تغییراتی که در بازار رخ می دهد نشوید و دارای یک ثبات باشید.

سهامداری در بازار بورس

در بازار بورس شما با خرید و فروش سهام مربوط به شرکت های مختلف با سرمایه خود معامله می کنید و در حقیقت با خرید سهام یک شرکت در بین سهام داران آن شرکت حساب خواهید شد. به همین دلیل است که این نکته را باید مورد توجه قرار دهید که شما با خرید سهام یک شرکت جز سهام داران آن شرکت به حساب خواهید آمد و در طی سهام داری خود با سود و زیان شرکت با آن همراه خواهید بود.

یعنی اگر شرکت دچار زیان و افت ارزش سهام شود سهام شما نیز به صورت منفی کاهش پیدا می کند و در مقابل آن نیز اگر سهام شرکت دچار سود و افزایش قیمت شود سهام شما نیز به صورت مثبت و صعودی دارای افزایش قیمت و سود می شود.

اما شما با فروش سهام خود دیگر جز سهام داران آن شرکت به حساب نخواهید آمد اما در این بین باید توجه داشته باشید که به هر قیمتی سهام خود را به فروش نرسانید و یا با هر قیمتی سهام مربوط به یک شرکت را خریداری نکنید.

شما باید با بررسی های مختلف یا کمک گیری از افراد با تجربه که اطلاعات کافی را دارا هستند قیمت مناسب یک سهم را شناسایی کنید تا با خرید و فروش بدون برنامه دچار ضرر و زیان نشوید.

بورس و بازار اوراق بهادار چیست؟

بورس و بازار اوراق بهادار چیست؟

اگر شما نیز یکی از افرادی بوده باشید که واژگانی چون بازار بورس و خرید و فروش در بازار بورس اوراق بهادار و افزایش سرمایه در بورس و سایر واژگان دیگر با آن ها رو به رو شده اید قطعا در ابتدا این سوال برای شما به وجود می آید که بازار بورس چیست و کاربرد آن چه می باشد.

در ابتدا و در تاریخچه مربوط به این گونه سرمایه گذاری ها به نام بورس آمده است که عده ای از تاجر ها و بازرگان های اروپایی پس از این که در تجارت خود دچار ضرر و زیان های مختلفی می شوند به دنبال راه و روشی برای این که بتوانند ضرر و زیان خود را به کم ترین حالت ممکن برسانند بوده اند.

آن ها راه و روشی را دنبال می کنند و طبق این راه از عده ای از مردم که مشتاق به شراکت با آن ها بوده اند دعوت می کنند تا در معاملات و سرمایه آن ها شریک شوند. به کمک این روش در نتیجه سود و یا زیان وارد شده به این تاجر ها و بازرگان ها به میزان حداقل خود می رسد.

اما در گذشته مراکزی تاسیس و بنیان گذاری می شوند تا بتوانند به صورت قانونی و حقوقی این دو گروه از جامعه را یعنی افرادی که دارای مال و سرمایه می باشند و به دنبال سرمایه گذاری هستند را با گروه دیگر جامعه یعنی افرادی که دارای کسب و کار و تجارت هستند اما نیازمند به سرمایه می باشند رو به رو کند که به این مراکز مراکز بورسی گفته می شده است.

امروزه نیز فعالیت و کار بورس به همین صورت می باشد و افرادی که دارای سرمایه می باشند و راه استفاده از آن را نمی دانند و یا امکانات استفاده از آن را به شیوه و روش درست ندارند می توانند سرمایه و مال خود را در این بازار پر طرفدار با خرید و فروش سهام شرکت های موجود در بازار بورس اوراق بهادار سرمایه گذاری کنند.

همچنین امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و افزایش امکانات شما به راحتی می توانید با دریافت کد بورسی خود وارد بازار معامله شوید و به کمک اینترنت و گوشی همراه خود درون بورس خرید و فروش سهام مورد نظر خود را انجام دهید و با سود به دست آمده از این کار سرمایه اولیه خود را افزایش دهید.

سوالات متداول

سوالات متداول

 1. افزایش سرمایه در بورس توسط حقوقی می باشد و یا حقیقی؟

  افزایش توسط شرکت ها و مجموعه های حقوقی ها اتفاق می افتد.

 2. آیا مجمع رفتن سهام می تواند دلیلی بر افزایش سرمایه باشد؟

  این مورد ربط مستقیمی به این بحث دارد.

 3. مراحل افزایش سرمایه در بورس را چگونه بشناسیم؟

  در این خصوص به طور کامل اطلاعاتی را به شما در متن داده ایم.

به این مقاله امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *