نحوه محاسبه لات در فارکس 2023 همراه آموزش انواع LOT

انواع لات در فارکس کدامند؟

لات در فارکس در واقع به معنای حجم است که در آن می توانید به آسانی سرمایه های خود را مدیریت کنید. به عبارت ساده تر لات، مقدار حجم ورودی شما به یک معامله است. در این جا می خواهیم در رابطه با مفهوم لات در فارکس به شما همه توضیحات لازم را ارائه دهیم. در ادامه می توانید با مطالعه این پست از اطلاعات دقیق و ارزشمندی درباره لات در forex بهره مند شوید. با ایران بورس همراه باشید.

نحوه محاسبه لات در فارکس 2023 همراه آموزش انواع LOT
نحوه محاسبه لات در فارکس 2023 همراه آموزش انواع LOT

لات در فارکس چیست؟

لات فارکس واحد استاندارد اندازه گیری معاملات در بازار ارز است. یک لات استاندارد برابر با صد هزار واحد ارز پایه در یک جفت فارکس است. به عبارت دیگر، مقدار قابل توجهی ارز در معامله ارز مبادله می شود. همچنین معیاری برای اندازه بازار است.

اگر معامله‌گری بخواهد 100000 واحد از جفت ارز EUR/USD را با قیمت 1.2000 خریداری کند، اندازه معامله 1 لات استاندارد خواهد بود. هزینه معامله 100000 ضرب در 1.2000 یا 120000 خواهد بود. این نشان می‌دهد که معامله‌گر باید حداقل موجودی حساب 120000 دلاری داشته باشد تا بتواند این تراکنش را با فرض لورج یا اهرم 1:1 انجام دهد.

مینی لات که برابر با 10000 واحد ارز پایه است، مثال دیگری است. بنابراین، اگر معامله‌گری بخواهد 10000 واحد یورو/دلار آمریکا را با نرخ 1.2000 خریداری کند، اندازه معامله 0.1 مینی لات خواهد بود. قیمت معامله 10000 ضربدر 1.2000 یا 12000 دلار خواهد بود.
پیپ فارکس مطالعه کنید.

آموزش لات در فارکس

مقدار لات در فارکس به واحد اندازه گیری استاندارد برای معاملات ارزی اشاره دارد. یک لات استاندارد برابر با 100000 واحد از ارز پایه یک جفت فارکس است.

لات های مینی و میکرو لات ها علاوه بر لات های استاندارد وجود دارند. یک لات مینی ، 10000 واحد از ارز پایه است، در حالی که یک لات میکرو 1000 واحد است. این اندازه های کوچکتر به معامله گران اجازه می دهد تا با سرمایه کمتر معامله کنند و آنها را قادر می سازد ریسک را بهتر مدیریت کنند.

درک مفهوم اهرم هنگام معامله با اندازه لات ضروری است. اهرم توانایی معامله مقدار زیادی پول با سرمایه نسبتاً کم است. در فارکس، اهرم معمولاً توسط کارگزاران ارائه می شود و می تواند تا 1:500 برسد. بنابراین، یک معامله گر می تواند به ازای هر 1 دلار موجودی حساب خود، 500 دلار معامله کند.

مهم است که به یاد داشته باشید در حالی که اهرم می تواند سود بالقوه را افزایش دهد، زیان های احتمالی را نیز افزایش می دهد. بنابراین، درک نحوه مدیریت ریسک هنگام معامله با اندازه لات ضروری است. برای محدود کردن ضررهای احتمالی، استفاده از ابزارهای مدیریت ریسک مانند دستورات توقف ضرر نیز مهم است.

در نتیجه، A lot در فارکس واحد اندازه گیری استاندارد برای یک معامله در بازار ارز است و درک مفهوم اهرم و مدیریت ریسک هنگام معامله با اندازه زیاد مهم است.

مقاله آموزش ورود به فارکس را بخوانید.

حجم لات در فارکس
حجم لات در فارکس

حجم لات در فارکس

حجم لات در فارکس به تعداد واحدهای ارز مبادله شده در یک معامله اشاره دارد. یک لات برابر با صد هزار واحد ارز پایه در معاملات استاندارد فارکس است. لات استاندارد نام دیگری برای این است.

با این حال، لات های کوچک و میکرو لات ها نیز وجود دارند که به طور قابل توجهی کوچکتر از لات های استاندارد هستند. یک لات کوچک برابر با 10000 واحد ارز پایه است، در حالی که یک لات خرد برابر با 1000 واحد از ارز پایه است.

معامله گران می توانند بر اساس استراتژی معاملاتی و مدیریت ریسک خود از اندازه های مختلفی استفاده کنند. اگر آنها حساب معاملاتی بزرگی داشته باشند و از میزان ریسکی که می پذیرند راحت باشند، می توانند از یک لات استاندارد استفاده کنند. معامله‌گرانی که حساب معاملاتی کوچک‌تری دارند و تمایل به مدیریت مؤثر ریسک دارند، از لات‌های کوچک و خرد استفاده می‌کنند.

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که حجم اندازه لات بر نیاز به مارجین برای معامله تأثیر می گذارد. هرچه حجم لات بیشتر باشد، مارجین مورد نیاز بیشتر است. بنابراین، معامله گران باید سرمایه کافی برای برآورده کردن نیاز مارجین در معاملات با حجم های بزرگتر داشته باشند.
علاوه بر لات‌های استاندارد، مینی و میکرو، لات دیگری نیز در معاملات فارکس مورد استفاده قرار می‌گیرند، مانند لات نانو و لات پیکو که حتی کوچک‌تر از لات‌های خرد به ترتیب ۱۰۰ و ۱۰ واحد از ارز پایه هستند. این اندازه های لات توسط معامله گرانی که مایل به معامله با کوچکترین اندازه معامله هستند و همچنین کسانی که مایل به آزمایش استراتژی های معاملاتی با سطح ریسک پایین هستند استفاده می شود.

تأثیر اندازه لات بر سود و زیان یک معامله، عامل دیگری است که باید در هنگام تعیین اندازه لات مناسب در نظر گرفت. سود یا زیان احتمالی متناسب با اندازه لات افزایش می یابد. اگر یک معامله گر یک لات استاندارد EUR/USD را با نرخ 1.2000 خریداری کند و سپس آن را با نرخ 1.2010 بفروشد، سود آن 100 دلار خواهد بود. (1 پیپ در 100000 واحد). اگر معامله گر به جای آن از یک لات کوچک استفاده می کرد، سود آن 10 دلار بود. (1 پیپ در 10000 واحد).

در نتیجه، برای معامله گران ضروری است که اندازه زیادی را انتخاب کنند که مکمل استراتژی معاملاتی و برنامه مدیریت ریسک آنها باشد. هنگام تعیین اندازه لات خود، معامله گران باید اندازه حساب معاملاتی خود و میزان سرمایه تجاری موجود را نیز در نظر بگیرند. برای معامله گران ضروری است که بدانند اندازه لات چگونه بر حساب معاملاتی آنها تأثیر می گذارد و چگونه انتخاب اندازه لات بر سود و زیان کلی آنها تأثیر می گذارد.

قیمت لات در ارز خارجی با نرخ مبادله جفت ارز مورد معامله و مقدار ارز پایه موجود در لات تعیین می شود.

اگر نرخ مبادله برای جفت ارز EUR/USD 1.2000 باشد و معامله گر بخواهد یک لات استاندارد 100000 واحد یورو/دلار آمریکا خریداری کند، کل هزینه معامله عبارت است از:

100,000 * 1.2000 = 120,000

در این مثال، معامله‌گر به حداقل موجودی حساب 120000 دلاری برای اجرای این معامله نیاز دارد، با فرض لورج 1:1.

اگر معامله گر بخواهد یک مینی لات به مبلغ 10000 واحد یورو/دلار آمریکا با همان نرخ مبادله ای خریداری کند، کل هزینه معامله به شرح زیر خواهد بود:

10000*1.2000 = 12000

برای اجرای این معامله، معامله گر به حداقل موجودی حساب 12000 دلار نیاز دارد.

لازم به یادآوری است که قیمت بسیاری از ارزهای خارجی می تواند به طور مداوم بر اساس نرخ مبادله جفت ارز مورد معامله در نوسان باشد. نرخ ارز بر اساس تعدادی از عوامل اقتصادی و سیاسی در نوسان است. بنابراین، معامله گران باید برای تغییرات احتمالی قیمت آماده باشند.هنگامی که یک معامله گر در بازار ارز مقدار زیادی می فروشد، قیمت لات با قیمت پیشنهادی تعیین می شود، یعنی قیمتی که بازار مایل به خرید آن است.

ویژگی های لات در فارکس

یکی از ویژگی های منحصر به فرد لات فارکس این است که به معامله گران اجازه می دهد با اهرم معامله کنند. اهرم ابزاری است که معامله گران را قادر می سازد تا مقدار زیادی ارز را با سرمایه نسبتا کمی کنترل کنند. با استفاده از اهرم، معامله‌گری که 10000 دلار در حساب خود دارد و می‌خواهد یک لات استاندارد از 100000 واحد EUR/USD معامله کند، می‌تواند این کار را انجام دهد. این بدان معناست که آنها می توانند تراکنشی به ارزش 120000 دلار (12000 x 100000) تنها با 10000 دلار کنترل کنند.

تفاوت پیپ و لات در فارکس چیست؟
تفاوت پیپ و لات در فارکس چیست؟

تفاوت پیپ و لات در فارکس چیست؟

هر دو پیپ و لات مفاهیم اساسی در معاملات فارکس هستند، اما به مقادیر متمایز اشاره می کنند.

پیپ، به اختصار درصد در نقطه، کوچکترین واحد حرکت قیمت برای یک جفت ارز است. تفاوت ارزش بین دو ارز را اندازه گیری می کند. در اکثر جفت ارزها، یک پیپ با رقم چهارم اعشار مطابقت دارد. برای مثال، حرکت از 1.2000 به 1.2001 نشان دهنده یک پیپ در جفت EUR/USD است.

با این حال، در معاملات فارکس، مقدار زیادی به اندازه یک معامله اشاره دارد. مقدار ارز مورد معامله بر حسب لات اندازه گیری می شود. لات استاندارد که برابر با 100000 واحد ارز پایه در یک جفت ارز است، رایج ترین اندازه لات است. لات های کوچک (10000 واحد) و میکرو لات ها دو اندازه لات رایج دیگر هستند (1000 واحد).

رابطه بین پیپ ها و لات ها این است که سود یا زیان یک معامله با ضرب تعداد پیپ ها در تعداد لات ها تعیین می شود. به عنوان مثال، اگر یک معامله گر یک لات استاندارد EUR/USD را با قیمت 1.2000 خریداری کند و آن را در 1.2010 بفروشد، سود آن 100 دلار خواهد بود. (1 پیپ در 100000 واحد).

در نتیجه، پیپ ها برای اندازه گیری نوسانات قیمت در جفت ارز استفاده می شوند، در حالی که از لات ها برای تعیین کمیت اندازه یک معامله استفاده می شود. از لات ها برای تعیین سود یا زیان کلی یک معامله استفاده می شود، در حالی که پیپ ها برای محاسبه سود یا زیان یک معامله جداگانه استفاده می شوند.

در اینجا مثالی از رابطه بین پیپ و لات در معاملات فارکس آورده شده است:

فرض کنید یک معامله گر 1 لات استاندارد (100,000 واحد) EUR/USD را با نرخ مبادله 1.2000 خریداری می کند. پس از حرکت قیمت به نفع معامله گر، او تصمیم می گیرد موقعیت خود را در 1.2010 نقد کند.

در این مثال، قیمت 0.0010 یا 10 پیپ افزایش یافته است. برای تعیین سود یا زیان، معامله گر تعداد پیپ ها را در تعداد واحدهای درگیر در معامله ضرب می کند. سود در این مورد خواهد بود:

10 پیپ در 100,000 واحد = 100 دلار

در این مثال، معامله گر 100 دلار سود به دست آورد.

حال فرض کنید قیمت 0.0010 یا 10 پیپ کاهش یابد. در این مورد ضرر عبارت است از:

10 پیپ در 100,000 واحد = -100 دلار

در این مثال، معامله گر صد دلار ضرر کرد.

قیمت های فارکس بسیار نوسان هستند و می توانند به سرعت تغییر کنند، بنابراین معامله گران باید برای احتمال ضرر و زیان و سود آماده باشند. همچنین از آنجایی که سود و زیان با ارز مظنه ای محاسبه می شود که در این مورد USD است، در نظر گرفتن نرخ ارزی که برای معامله استفاده می کنید ضروری است.

در معاملات فارکس، پیپ ها و لات ها به صورت پشت سر هم کار می کنند تا سود یا زیان یک معامله را تعیین کنند. لات ها اندازه یک معامله را اندازه گیری می کنند، در حالی که پیپ ها حرکت قیمت یک جفت ارز را اندازه گیری می کنند. سود یا زیان با استفاده از پیپ ها محاسبه می شود که سپس در تعداد لات ها ضرب می شود تا سود یا زیان کلی معامله مشخص شود.

حداکثر لات در فارکس

به طور کلی، کارگزاران ممکن است اجازه باز کردن معامله تا 200 لات با اهرم 100:1 را بدهند. هنگامی که سفارشات بزرگتر ثبت می شود، اهرم می تواند به طور خودکار به سطوح پایین تری کاهش یابد، مانند 50:1 برای 300 لات، و غیره. اهرم برای معامله گرانی که بین 10000 تا 100000 لات معامله می کنند معمولا کمتر است و از 10:1، 5:1 متغیر است. ، به 1:1. با این حال، اینها دستورالعمل های کلی هستند و حداکثر اندازه لات و اهرم ممکن است از کارگزاری به کارگزاری دیگر متفاوت باشد.

از آنجایی که بازار فارکس غیرمتمرکز است و معاملات بین شرکت‌کنندگان در بازار خارج از بورس (OTC) انجام می‌شود، حداکثر تعداد لات‌های قابل معامله وجود ندارد. با این حال، کارگزاران فارکس و پلتفرم های معاملاتی محدودیت های خاصی را اعمال می کنند.

به طور معمول، کارگزاران فارکس تعداد لات هایی را که می توان در یک تراکنش منفرد معامله کرد، محدود می کنند. این محدودیت به عنوان حداکثر اندازه سفارش یا حداکثر اندازه معامله شناخته می شود. حداکثر اندازه سفارش بسته به کارگزار و نوع حساب می تواند از چند لات تا صدها یا حتی هزاران لات متغیر باشد.

علاوه بر این، پلتفرم‌های معاملاتی و کارگزاران ممکن است حداکثر تعداد معاملات باز یا حجم کل لاتی را که یک معامله‌گر در هر زمان می‌تواند داشته باشد، اعمال کنند. این به عنوان حداکثر نوردهی یا اندازه موقعیت نامیده می شود. حداکثر حد مواجهه معمولاً بر اساس مانده حساب معامله‌گر است و برای جلوگیری از اهرم بیش از حد و ریسک‌پذیری در نظر گرفته شده است.

به منظور محافظت از سرمایه‌گذاران خرده‌فروش در برابر ریسک بیش از حد، تنظیم‌کننده‌ها ممکن است محدودیت‌هایی را بر حداکثر اندازه لات قابل معامله اعمال کنند.

حتی با وجود اینکه حداکثر محدودیت خاصی برای تعداد لات های قابل معامله در فارکس وجود ندارد، کارگزاران و پلتفرم های معاملاتی معمولاً حداکثر محدودیت های سفارش و اندازه موقعیت را برای جلوگیری از اهرم بیش از حد و ریسک پذیری اعمال می کنند. حداکثر محدودیت بر اساس کارگزار، نوع حساب و محیط نظارتی متفاوت است.

یک لات در فارکس به چه معناست؟

در بازار جفت ارز های دیجیتالی بهتر است بدانید که هر لات در فارکس در واقع نشان دهنده صد هزار واحد ارز پایه می باشد. به عنوان مثال در زمانی که شما روی جفت ارز های EUR/USD  معامله ای را انجام می دهید با خرید یک لات در این جفت ارز، در واقع 100 هزار دلار را خریداری کرده اید. این واحد متریک دارای انواع مختلفی مانند لات استاندارد، مینی لات و میکرو لات می باشد.

انواع لات در فارکس کدامند؟

انواع لات در فارکس کدامند؟

lot در فارکس دارای انواع مختلفی می باشند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. در این قسمت می خواهیم انواع آن ها را به شما معرفی کرده و توضیحاتی درباره آن ها به شما ارائه دهیم.

لات استاندارد

لات استاندارد در واقع همان مقدار متناسب و استانداردی می باشد که برای هر لات در نظر گرفته شده است. اندازه لات استاندارد برابر با 100 هزار واحد می باشد که در متن بالا به صورت کامل درباره آن توضیح داده ایم.

مینی لات

مینی لات ها در فارکس ارزش و بهایی برابر با نصف میزان استاندارد لات ها را دارا می باشند. اندازه مینی لات ها در واقع برابر است با 10 هزار واحد و به صورت 0.1 لات نشان داده می شود.

میکرو لات

کوچک ترین واحد سنجش، میکرو لات می باشد. اندازه میکرو لات ها برابر با 1000 واحد می باشد که به شکل 0.01 لات برای شما به نمایش در می آید. یک میکرو لات کم ترین حجمی است که در معاملات می توانید از آن استفاده نمایید.

نانو لات

نانو لات واحدی بزرگ تر از میکرو لات می باشد و کوچک تر از مینی لات است. در واقع یک نانو لات مقداری برابر با 100 واحد دارد. مهم است بدانید که نانو لات در بازار جفت ارز های دیجیتالی به هیچ عنوان قابل معامله نبوده، مگر این که در حساب های نانو که برای تمرین و تست ایجاد می شوند، می توان آن را معامله کرد.

فرکشنال لات

برخی از کارگزاران اندازه لات کسری “فرکشنال لات” را ارائه می دهند که به معامله گران اجازه می دهد تا اندازه های لات کوچکتر از لات های نانو را معامله کنند. به عنوان مثال، برخی از کارگزاران اجازه معامله زیر 0.01 لات را می دهند.

نحوه محاسبه لات در فارکس 

Time Needed : 03 minutes

نحوه محاسبه صحیح لات فارکس

 1. ابتدا موجودی حساب خود را چک کنید

  این مقدار پولی است که در حساب معاملاتی خود دارید.

 2. قدم دوم میزان ریسک خود را تعیین کنید

  مقدار پولی که می خواهید در یک معامله ریسک کنید. به عنوان یک قاعده کلی، شما نباید بیش از 2٪ تا 3٪ از موجودی حساب خود را در هر معامله ریسک کنید.

 3. قدم سوم حد ضرر خود را تعیین کنید

  این تعداد پیپ هایی است که می خواهید در یک معامله قبل از خروج از پوزیشن از دست بدهید. برای محاسبه ارزش پیپ، اندازه لات را در ارزش پیپ ضرب کنید. ارزش پیپ بر اساس جفت ارز و اندازه لات متفاوت خواهد بود.

 4. اندازه لات را محاسبه کنید

  هنگامی که ارزش یک پیپ را بدست آوردید، می توانید درصد ریسک خود را بر ارزش یک پیپ تقسیم کنید تا اندازه لات را تعیین کنید.

Materials
 • ارزش هر پیپ برای جفت ارز مورد نظر

فرض کنید موجودی حساب شما 10000 دلار است، میزان تحمل ریسک شما 2% موجودی حساب شما یا 200 دلار است و توقف ضرر شما 50 پیپ است.

شما EUR/USD را با نرخ ارز فعلی 1.10 معامله می کنید

ارزش پیپ برای لات استاندارد: (0.0001/1.10)

 • 100000 = 9.09 دلار
  اندازه لات: 200 دلار / 9.09 دلار = 22 لات
  نکته: این صرفاً یک مثال است. محاسبه اندازه لات می تواند بر اساس جفت ارز خاص، نرخ مبادله و ارز حساب متفاوت باشد. همچنین، به خاطر داشته باشید که محاسبه فوق بر اساس این فرض است که شما از اندازه لات استاندارد استفاده می کنید و حسابی به دلار آمریکا دارید.

نکته مهم این است که حتی اگر اندازه لات خود را به درستی محاسبه کرده باشید، همچنان باید از توقف ضرر استفاده کنید و برای مدیریت موثر ریسک خود از دستورات سود استفاده کنید.

در این مورد پست نحوه محاسبه حجم معامله در فارکس را نیز بخوانید.

سوالات متداول

سوالات متداول

 1. اندازه لات 1.00 به چه معناست ؟

  در معاملات فارکس، اندازه لات 1.00 به یک لات استاندارد اشاره دارد که معادل 100000 واحد ارز پایه در یک جفت ارز است. به عنوان مثال، اگر جفت ارز EUR/USD را معامله می کردید، اندازه لات 1.00 نشان می دهد که شما 100000 یورو می خرید یا می فروشید.

 2. 1 لات در فارکس چقدر است ؟

  در مبادلات فارکس ، مقدار لات به اندازه معامله یا تعداد واحدهای ارز پایه در یک جفت ارزی که خریداری یا فروخته می شود، اشاره دارد. لات استاندارد رایج ترین نوع لات است و معادل صد هزار واحد ارز پایه است.

 3. چه اندازه لات خوب است ؟

  بهترین اندازه لات فارکس بر اساس استراتژی معاملاتی معامله گر و برنامه مقابله با ریسک ها است. یک معامله با حجم بالا با اندازه لات استاندارد 1.00 (100000 واحد ارز پایه) ممکن است برای مبتدیان یا معامله گران با حساب های کوچک مناسب نباشد. این معامله گران ممکن است معاملاتی را با مینی لات 0.10 یا میکرو لات 0.01 بهتر انجام دهند. یک لات کوچک 10000 واحد از ارز پایه (1000 واحد) است. قبل از انتخاب اندازه لات، معامله گر باید به این فکر کند که چگونه ریسک را مدیریت می کند و چقدر می تواند از سرمایه گذاری خود سود کند. هرچه اندازه لات کوچکتر باشد، کمتر می توانند بسازند.

3.9/5 - (9 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *