آموزش اندیکاتور ichimoku cloud به صورت حرفه ای و 100% تضمینی و رایگان

اندیکاتور ICHIMOKU

با سلام خدمت شما عزیزان و دنبال کنند های سایت ایران بورس ، در این مقاله می خواهیم در رابطه با اندیکاتور ICHIMOKU با شما صبحت کنیم و نیز راه ها و روش های یاد گیری آن را برای شما توضیح داده و در ادامه به آموزش اندیکاتور ichimoku cloud می پردازیم.

محتوا پنهان
 اندیکاتور ICHIMOKU چیست؟

اندیکاتور ICHIMOKU چیست؟

این اندیکاتور به اندیکاتور ichimoku kinko hyo نیز معروف می باشد که به آن اندیکاتور ichimoku cloud هم می گویند. این اندیکاتور توسط روزنامه نگار ژاپنی به نام Goichi Hosoda درسال 1930 ساخته شد، شما در نگاه اول احساس می کنید که این اندیکاتور خیلی پیچیده است.

این اندیکاتور به فیلتر اندیکاتور ایچیموکو نیز شناخته می شود چرا که به مانند یک فیلتر بر روی نمودار نماد یا آن سهم قرار گرفته و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهد. ولی در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد که چگونه می توان این اندیکاتور را یاد گرفت و نکاتی را پیرامون این اندیکاتور برای شما توضیح می دهیم.

 روش های یادگیری اندیکاتور ICHIMOKU

روش های یادگیری اندیکاتور ICHIMOKU

کلاس های حضوری

شما با شرکت در این کلاس ها می توانید به طور دقیق به مفهوم indicator ichimoku trading پی ببرید و در معاملات خود از این اندیکاتور استفاده کنید.

کلاس های آنلاین

در شرایط فعلی سلامت جهانی و بیماری کرونا توصیه ما به شما این است که اگر می خواهید این آموزش ها را توسط یک استاد با تجربه ببینید حتما از کلاس های آنلاین آموزش اندیکاتور ichimoku cloud استفاده کنید.

کتاب ها و فایل های آموزشی

همان طور می دانیم مرجع اصلی این مباحث کتاب بوده و حتی مطالب فایل ها نیز از همین کتاب ها برداشته می شود. ولی برای کسانی که از صفر می خواهند شروع کنند توصیه نمی شود که یادگیری را با کتاب و یا این سری از فایل ها شروع کند. ولی اگر تا حدی با این اندیکاتور آشنایی دارید با دانلود اندیکاتور ichimoku در فایل های مختلف و یا خرید کتاب می تواند برای شما مثمر ثمر باشد.

کلیپ های آموزش اندیکاتور ichimoku kinko hyo

در این کلیپ ها اساتید با مهارت بالا تجربه خود را در رابطه با اندیکاتور ichimoku kinko hyo بیان کرده اند که این کلیپ ها به صورت رایگان و یا پولی در سایت های مختلف قرار دارد. اگر بخواهیم در این جا سایتی را معرفی کنیم که دارای مطالب گوناگون تحلیل بازار سرمایه است می توان به سایت فراچارت اشاره کنیم که در مورد اندیکاتور ایچیموکو فراچارت نیز مطلب های زیادی قرار دارد.

فیلم های اندیکاتور ایچیموکو اپارات هم می تواند برای شما مفید باشد در رابطه با چگونگی یادگیری این کلیپ ها در نکات زیر اشاره شده است که شما با دانلود اندیکاتور ichimoku cloud فیلم های آن به راحتی متوجه مفهوم این کلیپ ها شوید نکته حائز اهمیت این جا است که شما باید در حین تماشا این کلیپ ها باید نکات کلیدی را یادداشت کرده و در ادامه شما باید خودتان بر روی نمودار های مختلف با اندیکاتور indicator ichimoku level 2 تحلیل کنید.

نکته:

اگر می خواهید مطالب به صورت کامل و مفهومی در ذهن شما قرار بگیرد توصیه ما به شما این است که اول کلیپ های آموزشی را به طور کامل نگاه کرده و نکته برداری های خود را نسبت به آن مطلب یادداشت کرده و سپس اگر می خواهید بیشتر و بهتر مفهوم را متوجه بشوید حال می توانید در کلاس ها نیز شرکت کنید.

کاربرد های اندیکاتور ICHIMOKU در بورس

کاربرد های اندیکاتور ICHIMOKU در بورس

این اندیکاتور کاربرد های زیادی داشته که تحلیل گران در بازار های مالی جهان از اندیکاتور ایچیموکو استفاده کرده که اطلاعات زیادی از این اندیکاتور می توان بدست آورد، که به جزئیات آن به صورت زیر اشاره کرده ایم:

شناسایی روند سهم در نمودار

توسط اندیکاتور ICHIMOKU می توانیم جهت حرکت نمودار را تشخیص داده و فهمید که جهت سهم صعودی است یا نزولی. به نحوی می توان گفت اندیکاتور ایچیموکو حدود روند یک سهم را مشخص می کند که مشخص کردن خطوط روند در یک سهم بسیار حائز اهمیت بوده و مهم است.

شما زمانی که شما به طور کامل متوجه بشوید که اندیکاتور ایچیموکو چیست آن گاه دیگر پیدا کردن خط روند برای شما بسیار راحت خواهد بود. به گونه ای که اندیکاتور ایچیموکو خود مانند یک راهنما به شما کمک می کند تا به راحتی این خطوط را پیدا کنید.

بررسی نقاط حمایت و مقاومت

شما با استفاده از اندیکاتور ایچیموکو می توانید نقاط مقاومت و حمایت سهم را تشخیص دهید. این بحث بی ربط به خطوط روند نمی باشد، به طوری که شما اگر آموزش اندیکاتور ایچیموکو را به خوبی دیده باشید و بتوانید نقاط حمایت و مقاومت یک نماد یا سهم را پیدا کنید.

با تشخیص مقاومت قوی یک سهم وارد آن سهم شده و سود های خوبی را کسب می کنید و یا این که اگر سهمی دارید و متوجه نزدیک شدن سهم به نقطه مقاومت از آن سهم خارج شده تا از ضرر جلوگیری کنید.

البته باید بگوییم که نزدیک شدن سهم به خط حمایت نشان از سیگنال خرید یک سهم نبوده و به همین نحو نزدیک شدن یک سهم به خط مقاومت نشان سیگنال فروش و یا ریزش یک سهم نیست و شما باید ملاک های دیگری را نیز در سهام های مختلف بشناسید.

شناسایی جهت و قدرت روند یک سهم

شناسایی جهت و قدرت روند یک سهم

زمانی که صحبت از قدرت روند می شود یعنی این که خریداران و فروشندگان از چه قدرتی در سهم برخوردار هستند و آیا قدرت کدام یک بیشتر است. همین نسبت بین خریداران و فروشندگان روند یک سهم را می سازد که شما به کمک اندیکاتور ICHIMOKU می توانید قدرت روند را تشخیص دهید. قدرت روند را می توان این گونه تعریف کرد که هرچه اعتبار یک روند بالاتر باشد قدرت روند آن نیز زیاد خواهد بود. یعنی که ما چقدر می توان به خط روند حاصل از اندیکاتور ایچیموکو اعتماد کنیم که در این جا این تحلیل اعتبار سهم توسط این اندیکاتور به صورت دقیق انجام می شود.

بدست آوردن اطلاعات مهم از سهم در دوره زمانی کوتاه

این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا اندیکاتور ICHIMOKU با الگوریتم هایی که دارد به گونه ای می تواند پیش بینی کنند بعضی اطلاعات در سهم باشد، که در آن روز قابل مشاهده نیست. این اطلاعات را می توان در قالب پیش بینی خط روند، تغییر روند و … اشاره کرد که یکی از مهم ترین آن ها تغییر روند در یک سهم است که در صورت هشدار اندیکاتور ایچیموکو در قالب تغییر روند در یک سهم را می توان به عنوان یک راهنما برای جلوگیری از ضرر های احنمالی دانست.

سیگنال هایی مبنی بر ورود و خروج از سهم

سیگنال هایی مبنی بر ورود و خروج از سهم

در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد که چگونه می توان با استفاده از اندیکاتور ICHIMOKU سیگنال خرید و فروش صادر کرد. البته در رابطه با چگونگی کار با این سیگنال ها را در ادامه برای شما توضیح می دهیم. در واقع کسانی که به تحلیل اندیکاتور ایچیموکو آشنایی دارند جهت حرکت سرمایه را در سهام ها مختلف شناسایی می کنند و به قول معروف سوار بر موج سهام داران شده و به سود های خوبی نیز می رسند.

درست زمانی که سهم به خرید اشباع نزدیک می شود از سهم خارج شده و کم پیش می آید که در این موج سواری ها متضرر شوند. زیرا به خوبی این حرکت سرمایه را در سهام ها می شناسند و می دانند در چه نقاط و چه زمان هایی این حرکت سرمایه نسبت به آن سهم معکوس است.

 • در ادامه نیز پیشنهاد می کنیم در صورت داشتن زمان، مقاله وضعیت بورس امروز را برای کسب اطلاعات بسیار مفید مطالعه کنید.
مشخص کردن حد ضرر در سهم

مشخص کردن حد ضرر در سهم

با توجه به این اندیکاتور ICHIMOKU می توان زمانی که می خواهید وارد یک سهم شوید بدانید که احتمال دارد سهم تا چه قیمتی ریزش کند که مشخص کردن حد ضرر یکی از کاربرد ها اندیکاتور ICHIMOKU می باشد. این قابلیت برای تحلیل گران بسیار مهم است زیرا می توانند بدون این که کار خاصی را انجام بدهند فقط با یک نگاه متوجه شوند که در صورت ورود به آن سهم در آن روز بورسی حداکثر ریزش سهام که امری بسیار متداول در بازار های سرمایه است چقدر است.

این نکته را شما زمانی درک خواهید کرد که شما می خواهید در عرض 2 ساعت 50 سهم را تحلیل کنید که در این جا متوجه خواهید شد که اگر به اندیکاتور ایچیموکو مسلط بودید چقدر در زمان شما صرفه جویی شده و ذهن شما نیز دچار خستگی نمی شود.

اگر شما بخواهید از ابزار های دیگر استفاده کنید به خاطر گرفته شدن وقت شاید سهامی که می خواهید به طور مثال از 50 سهم در به ترتیب چهلمین در سهم تحلیل شما که تا وقتی که بخواهید به آن سهم برسید سهام های دیگر وقت زیادی از شما خواهد گرفت.

آن سهم چهلمین بهترین حالت را برای ورود دارد ولی شما با صرف وقت در سایر سهام ها وقت خود را کشته اید، و زمان ورود به آن سهم را از دست می دهید و یا بخاطر خستگی ذهنی بابت تحلیل سهام های قبلی تشخیص درست را نسبت به سهم چهلمین نمی دهید و از خرید آن جا می مانید.

حال متوجه سهولت و صرفه جویی در زمان در بحث تحلیل های تکنیکالی شدید؟ زیرا این ویژگی های اندیکاتور ایچیموکو بسیار کاربردی می باشد. در ادامه با ما باشید زیرا بعد از پایان بحث کاربرد های اندیکاتور ایچیموکو می خواهیم به آموزش اندیکاتور ایچیموکو بپردازیم.

مشخص کردن نقاط برگشت در قیمت سهم

با استفاده از اندیکاتور ICHIMOKU می توانیم مشخص کنیم که اگر سهم در حال اصلاح یا ریزش است در چه محدوده قیمتی واکنش نشان داده و می تواند برگشت قیمتی به سمت بالا را داشته باشد.

جمله بالا بسیار کلی بوده که می خواهیم آن را در قالب یک مثال برای شما رمز گشایی کنیم.

شما فرض کنید که سهمی را به گفته کسانی که خود را به عنوان فروشنده سیکنال های بورسی جا زده اند ولی نه تنها اطلاعات کافی در این زمینه را ندارند بلکه هیچ چیزی از تحلیل تکنیکال و نیز تحلیل اندیکاتور ایچیموکو نمی دانند و به واسطه سایر افراد تحلیل گر سیگنال هایی را به فروش می رسانند.

شما نیز سهمی را از این افراد خریداری کرده اید و چون فکر و تحلیلی پشت این نماد و یا سهم نمی باشد به محض خرید آن یا چند روز بعد سهام ریزش کرده به نحوی که شما نمی توانید آن سهم را بفروشید. در اصلاح های سنگین اندیکاتور ایچیموکو می تواند تشخیص دهد که سهم چه مقدار ریزش دارد.

حال شما اگر با خط برگشت سهم فاصله زیادی دارید باید سهم خود را در ضرر بفروشید زیرا به طور عقلانی ضرر 10% بسیار بهتر از ضرر 50% است و شما با استفاده از تحلیل اندیکاتور ایچیموکو می توانید این نقاط برگشت سهم را تشخیص دهید.

نکته اندیکاتور ایچیموکو:

نکته اندیکاتور ایچیموکو:

با توجه به کاربرد های اندیکاتور ایچیموکو که در بالا خدمت شما عرض کردیم باید نکته ای را خاطر نشان کنیم و آن این است که تحلیل اندیکاتور ایچیموکو دارای قسمت های فراوانی می باشد و شما در صورت یادگیری آن می توانید به تنهایی فقط با همین اندیکاتور معاملات خود را انجام دهید.

نظر ما این است که شما حتما به دنبال یادگیری نحوه استفاده از اندیکاتور ایچیموکو باشید زیرا بسیار کاربردی است ولی در کنار آن از سایر ابزار ها و اندیکاتور ها و نیز اسیلاتور ها هم غافل نشوید. زمانی که شما با بیشتر این ابزار ها اشنایی داشته باشید می توانیم بگوییم که شما یک تحلیل گر قوی هستید.

زیرا هر کدام از این ابزار ها یک مزیت داشته که می تواند در موقعیت های مختلف به کار شما بیاید. پس هیچ گاه خود را علامه دهر ندانید و دائما در حال آموزش و یادگیری باشید اگر می خواهید در این کار به موفقیت برسید و به سود های خوبی را کسب کنید.

اندیکاتور ایچیموکو کجا و چگونه

نرم افزار ها و سایت های زیادی هستند که اندیکاتور ایچیموکو را در خود دارند، که بعضی از آن ها به صورت رایگان و بعضی دیگر به صورت پولی می باشند. در این بین نرم افزار هایی نیز هستند که اندیکاتور ایچیموکو را بر روی خود نداشته و شما باید به طور جداگانه این اندیکاتور را بر روی آن ها نصب کنید.

نرم افزار آمی بروکر از همین نوع است که اندیکاتور ایچیموکو برای آمی بروکر باید به طور جداگانه بر روی آن نصب شود. این نرم افزار مزیت های خوبی دارد که در مقاله های بعدی به آن می پردازیم.

البته بحث دانلود اندیکاتور ایچیموکو نیز در این نرم افزار ها پیش می آید که باید برای این کار دانلود رایگان اندیکاتور ایچیموکو نیز در سایت ها وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

در مورد سایت ها می توان به کارگزاری مفید اشاره کرد که اندیکاتور ایچیموکو در ایزی تریدر را قرار داده است. ایزی تریدر نام سایت کارگزاری مفید بوده که در آن از این اندیکاتور استفاده کرده است.

موردی که باید در رابطه با اندیکاتور ایچیموکو در مفید تریدر گفت این است که اندیکاتوری که در این سایت گذاشته شده هیچ فرقی با سایر سایت کارگزاری های دیگر ندارد.

اندیکاتور ICHIMOKU از چه جزئیاتی تشکیل شده است

اندیکاتور ICHIMOKU از چه جزئیاتی تشکیل شده است

قبل از این که بخواهیم در رابطه با نحوه کار با اندیکاتور ایچیموکو با شما صحبت کنیم باید اجزای آن را برای شما شرح دهیم، که به صورت زیر می باشد:

ابر ایچیموکو (Ichimoku Cloud)

زمانی که شما اندیکاتور ایچیموکو را در چارت تکنیکال خود انتخاب کنید اولین چیزی که مشاهده خواهید کرد یک ابر با رنگ های ابی و قرمز کم رنگ نمایش داده می شوند. در بالا و پایین این ابر نیز شما شاهد دو خط هستید که آن خط که معمولا به رنگ سبز است را سنکو اسپن A یا (Senkou Span A) و خط قرمز را سنکو اسپن B یا (Senkou Span B) می نامند.

به جز خط هایی که در بالا و پایین ابر موکو وجود دارد سه خط دیگر در این اندیکاتور وجود دارد که جزئیات آن به صورت زیر می باشد:

تنکان سن (Tenkan-Sen)

در اندیکاتور ایچیموکو به خط قرمز آن تنکان سن (Tenkan-Sen) گفته می شود که در بعضی از چارت های تکنیکال این رنگ این خط متفاوت بوده که شما با توجه به دوره زمانی این خط که بر روی 9 روز تنظیم شده است متوجه شوید که کدام خط تنکان سن (Tenkan-Sen) می باشد.

کیجون سن (Kijun-Sen)

در اندیکاتور ایچیموکو اگر توجه کنید متوجه خطی آبی رنگ خواهید شد، که به این خط کیجون سن (Kijun-Sen) گفته می شود. این خط دارای دید میان مدتی می باشد.

چیکو اسپن (Chikou Span)

در اندیکاتور ایچیموکو این خط با رنگ سبز نشان داده می شود که در این اندیکاتور با دید بلند مدت به آن دارند.

انواع اصول تحلیل در اندیکاتور ایچیموکو

اولین نوع تحلیل در اندیکاتور ایچیموکو

اولین نوع تحلیل در اندیکاتور ایچیموکو

اگر خط قرمز، خط آبی را به صورت صعودی بشکند آن گاه ما سیگنال خرید داریم و اگر خط قرمز، خط آبی را به صورت نزولی بشکند ما سیگنال فروش خواهیم داشت.

نکته

در این جا یک سوال به وجود می آید و آن هم این است که چه زمانی اعتبار یک تحلیل کم و زیاد می شود؟

حال جواب این جا است که اگر سیگنال فروش طبق تحلیل قبلی بالای ابر موکو باشد اعتبار ضعیف بوده و اگر در پایین ابر موکو قرار بگیرد اعتبار آن قوی است. اعتبار بالا یک سیگنال فروش در قرار گرفتن آن برخورد در پایین ابر موکو می باشد و اگر در سیگنال های خرید طبق تحلیل های قبل برخورد بالای ابر موکو باشد اعتبار قوی دارد و در صورت قرار گرفتن در پایین ابر موکو اعتبار آن ضعیف است.

منظور از قرار گرفتن در بالا و پایین محل برخورد خط قرمز و آبی نسبت به ابر موکو در اندیکاتور ایچیموکو است.

دومین نوع تحلیل در اندیکاتور ایچیموکو

دومین نوع تحلیل در اندیکاتور ایچیموکو

در این قسمت ما با تغییر رنگ دو خط ابر موکو در قسمت هایی که محل برخورد این دو خط در ابر موکو یعنی زمانی که تغییر فاز را در ابر موکو شاهد هستیم. اگر سنکو اسپن A در بالای سنکو اسپن B قرار گرفت آن گاه ما سیگنال خرید داریم و همین طور بالعکس اگر سنکو اسپن B در بالای سنکو اسپن A قرار گرفت که در این جا ما سیگنال فروش داریم.

سومین نوع تحلیل در اندیکاتور ایچیموکو

سومین نوع تحلیل در اندیکاتور ایچیموکو

در این تحلیل برای گرفتن سیگنال ما از ترکیبی از خط های آبی، قرمز و ابر موکو استفاده می کنیم. در این جا زمانی که خطوط آبی و قرمز از بالای ابر خارج شوند ما سیگنال خرید خواهیم داشت و زمانی که خطوط قرمز آبی از پایین ابر موکو خارج شوند سیگنال فروش داریم.

این 3 نوع تحلیل مقدمات اندیکاتور ایچیموکو بوده و خود این سیستم که جز سیستم های بازار گردانی قوی در دنیا می باشد ولی شما می توانید از این 3 نوع تحلیل در معاملات خود استفاده کنید.

زیرا این تحلیل هایی که ما در این جا خدمت شما عرض کردیم جز مباحث پایه ای اندیکاتور ایچیموکو بوده و دنیای این اندیکاتور بسیار پیچیده است که شما اگر تمایل دارید می توانید خود به دنبال باقی مباحث این اندیکاتور بروید.

تحلیل فعلی بازار به کمک خطوط تنکان سن و کیجون سن

تحلیل فعلی بازار به کمک خطوط تنکان سن و کیجون سن

همان طور که در ابتدا توضیح دادیم برای تحلیل در بازار فعلی، ما نیاز داریم تا از میانگین های متحرک تنکان سن و کیجون سن بهره بگیریم که این دو خط دارای بازه های زمانی متفاوتی نیز می باشند. طبق توضیحاتی که دادیم خطی که برای میانگین متحرک تنکان سن رسم می شود، بازه کوتاه مدت را نشان می دهد که میانگین کم ترین و بیش ترین قیمتی که مربوط به 9 کندل آخر است را در بر می گیرد.

از طرفی دیگر خط میانگین کیجون سن نیز میانگین متحرکی است که مدت طولانی تری را در بر می گیرد و این خط حاصل میانگین کم ترین و بیش ترین قیمت مربوط به 26 کندل پایانی است.

تحلیل با تنکان سن

در خط تنکان سن حرکت های کوتاه مدتی که برای قیمت در بازار رخ می دهد، نشان داده می شود و به معامله گر کمک می کند که در کوتاه مدت دید بهتری را نسبت به تغییر قیمت ها داشته باشد و این بخاطر ان است که در فرمولی که می خواهند از ان بهره ببرند، سقف و کف قیمت ها نیز لحاظ می شود. ما با استفاده از این خطوط می توانیم روند فعلی بازار را پیش بینی کنیم.

بدین صورت که اگر نمودار قیمت بالاتر از خط تنکان سن بود، روند افزایشی در انتظار است و اگر نمودار پایین تر بود، روند کاهش رخ خواهد داد. اگر در این نمودار شیب زیاد بود( چه در صعود و چه در نزول)، نشان دهنده ان است که قدرت آن بیش تر است. در صورتی که شیب ملایم و به خط صاف متمایل گردید، نشان دهنده ان است که روند بازار خنثی ادامه خواهد یافت.

در این جا حالاتی را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد که خط تنکان سن به عنوان مقاومت یا حمایت توسط نمودار قیمت قطع شود:

در ابتدا حالت تغییر روند پیش می آید و در چنین حالتی، خط های تنکان سن و کیجون سن در خلاف جهت روند بازار، توسط قیمت شکسته می شود و زمانی که از این خط ها عبور کرد، دیگر نمی تواند روند قبلی خود را ادامه دهد.

در حالت بعدی اصلاح سبک رخ می دهد و در این جا خط تنکان سن توسط قیمت شکسته می شود و در خلاف جهت نیز ادامه پیدا می کند اما به دلیل ان که توانایی رد شدن از کیجون سن یا همان میانگین متحرک بلند را ندارد، به روند اصلی خود باز می گردد.

در حالت بعدی نیز می تواند اصلاح سنگین رخ دهد و در این جا خط های تنکان سن و کیجون سن در خلاف جهت و توسط قیمت شکسته می شوند و از این خطوط عبور کرده اما دوباره به روند اصلی باز خواهند گشت.

نکته ای که در این جا قابل توجه است آن است که حتما باید نمودار قیمت و خط تنکان سن در نزدیکی هم حرکت کنند زیرا در چنین حالتی روند بدون نوسان خاصی ادامه خواهد یافت. در صورتی که نمودار قیمت از خط تنکان سن زیاد فاصله داشته باشد، می توانیم بگوییم که بازار از حالت طبیعی خود خارج شده است و ممکن است که بازار در حالت ازدحام و اشباع برای خرید و فروش و معاملات قرار داشته باشد.

تحلیل با کیجون سن

تحلیل با کیجون سن

ما با استفاده از خط کیجون سن می توانیم حرکات قیمت در میان مدت را زیر نظر بگیریم و به تحلیل و بررسی بپردازیم. ما با بهره گیری از این خط می توانیم بگوییم که اگر نمودار قیمت بالاتر از خط کیجون سن قرار گرفت، بازار روند رو به رشد دارد و اگر نمودار قیمت پایین تر از خط کیجون سن بود، ما با بازاری نزولی رو به رو خواهیم بود.

هر چه شیب خط کیجون سن زیادتر باشد نشان می دهد که با قدرت زیادی ادامه می دهد. با توجه به فرمول خط کیجون سن، اگر قیمت از میانگین بیش ترین و کم ترین قیمت 26 کندل اخیر بالاتر برود، میانگین متحرک بلند مدت افزایش پیدا می کند.

البته در این بین باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که اگر این خط شکسته شود، بازار می تواند به حالت اصلاح سنگین و یا تغییر روند وارد شود و در غیر این صورت این کار امکان پذیر نخواهد بود. بله! در صورتی که خط کیجون سن توسط نمودار قیمت قطع شود، دو حالت در نظر گرفته می شود.

در ابتدا تغییر روند رخ می دهد و در این جا خطوط تنکان سن و کیجون سن شکسته می شوند و به روند قبلی خود ادامه می دهند و با اصلاح سنگین دوباره به روند اصلی بر می گردند. در این جا نیز مبحث مهم نزدیکی این دو خط به یک دیگر وجود دارد و باید نزدیک به هم حرکت کنند و در صورتی که این دو نمودار از هم فاصله داشته باشند، می توانیم مدعی شویم که قیمت نسبت به خط کیجون سن رشد بیش تری را تجربه کرده است. در این حالت می توانیم این احتمال را هم در نظر بگیریم که تغییر روند در زیاد در بازار ممکن است رخ بدهد و این نکته هم حائز اهمیت است که میانگین های متحرک ایچیموکو در مورد بازار های ثابت و خنثی هیچ گونه کاربردی نخواهد داشت.

اجزای مقدماتی کار با اندیکاتور ایچیموکو

اجزای مقدماتی کار با اندیکاتور ایچیموکو

در این جا نحوه اضافه کردن اندیکاتور به نمودار . دیگر موارد را با هم مرور می کنیم.

روش های افزودن اندیکاتور ایچیموکو به نمودار را با هم بررسی می کنیم:

استفاده از نوار ابزار: اگر می خواهید اندیکاتور ایچیموکو را به نمودار اضافه کنید می توانید از نوار ابزار بهره بگیرید. از منوی بالا سمت چپ و از مسیر زیر می توانید این کار را انجام دهید:

درج (Insert) -> اندیکاتورها (Indicators) -> اندیکاتورهای روندی (Trend) -> انتخاب گزینه Ichimoku Kinko Hyo

استفاده از پنجره راهبر (Navigator)

استفاده از پنجره راهبر (Navigator): برای اضافه کردن این اندیکاتور می توانید از پنجره Navigator نیز بهره بگیرید:

پنجره راهبر (Navigator) -> اندیکاتورها (Indicators)  روند (Trend) -> گزینه  Ichimoku Kinko Hyo

اگر این پنجره برای شما باز نشد می توانید کلید های ctrl و n را با هم بگیرید و از طریق زیر آن را به برنامه اضافه کنید:

نمایش (View) -> پنجره راهبر (Navigtor)

ایجاد تغییر در مشخصات ظاهری ایچیموکو

ایجاد تغییر در مشخصات ظاهری ایچیموکو

شما با کلیک کردن روی ایچیموکو پنجره Ichimoku Kinko Hyo را می بینید که در این جا با انتخاب گزینه رنگ، می توانید نوع آن ها و رنگ هر کدام را تغییر داده و به نوعی شخصی سازی کنید.

ایجاد تغییر در مشخصات ظاهری ایچیموکو

همان طور که گفته شد خط چیکو اسپن در اندیکاتور ایچیموکو قیمت حال حاضر سهم را با قیمت قدیم آن مقایسه می کند. به همین منظور، این خط در واقع تاریحچه سهم را مورد بررسی قرار می دهد. براساس آموزش ایچیموکو، به کمک این خط می توان روند بازار را  به شکل های زیر بررسی کرد:

 • قرارگیری چیکو اسپن بالای نمودار قیمتی، نشان دهنده روند صعودی
 • قرارگیری چیکو اسپن در پایین نمودار قیمت، نشانگر روند نزولی
 • قرارگیری چیکو اسپن درون نمودار قیمت یا بسیار نزدیک شدن به آن، نشانگر روند خنثی

خطوط حمایت و مقاومت، نشان دهنده حمایت ها و مقاومت های قوی و معتبر هستند. در واقع ما می توانیم قدرت روند را از روی وضعیت مسیر حرکت خط تشخیص دهیم. اگر مسیر حرکت چیکو اسپن فاقد هیچ گونه سقف مقاومتی یا کف حمایت و کندل باشد، به معنای باز و هموار بودن مسیر حرکت روند است. چنین روندی دارای قدرت زیادی است

ایجاد تغییر در مشخصات ظاهری ایچیموکو

در نمودار فوق، خط چیکو اسپن با قرارگیری در پایین نمودار قیمت یا کندل ها، روند نزولی را نشان می دهد. پیشروی خط چیکو اسپن در این قسمت نمودار بصورت باز و هموار است. بنابراین، اندیکاتور ایچیموکو در اینجا نشان دهنده روند نزولی قدرتمندی است.

استفاده از میانگین های متحرک اندیکاتور ایچیموکو برای سیگنال خرید و فروش

در این تصویر، به راحتی قابل مشاهده است در اندیکاتور ایچیموکو، خط چیکو اسپن قادر است خطوط مقاومت و حمایت قدرتمندی را شکل دهد. این نقاط در تحلیل تکنیکال سهم، نقاط مهمی هستند.

استفاده از میانگین های متحرک اندیکاتور ایچیموکو برای سیگنال خرید و فروش

علاوه بر مسائلی که تا این جا مطرح کردیم توصیه های مهمی در رابطه با این اندیکاتور وجود دارد که به طرح آنان می پردازیم:

 • برای فروش، حتما از طرح نویسی استفاده کنید.
 • استفاده از پرایس اکشن در تحلیل تکنیکال به شما کمک می کند سیگنال های خرید و فروش دقیق تر و سریع تری داشته باشید.

تحلیل تکنیکال تعدادی سهم به کمک میانگین های متحرک ایچیموکو

در این جا با کمک میانگین های متحرک این اندیکاتور چند سهم را تحلیل می کنیم.

تحلیل تکنیکال تعدادی سهم به کمک میانگین های متحرک ایچیموکو

در این عکس میانگین های متحرک ایچیموکو در قسمت پایین نمودار قیمت قرار گرفته اند و به همین دلیل روند صعودی را به ما نشان می دهد. خط کیجون سن به وسیله تنکان سن به سمت بالا قطع شده و زیر آن می رود. این عمل را می توان سیگنال خرید ایچیموکو در نظر گرفت. میانگین های متحرک در زمان شروع روند صعودی، فاصله ای ثابت و مناسب با نمودار قیمت دارند و با سرعت و شیب زیادی رو به بالا می رود که همین موضوع نشان دهنده قدرت روند است. با جلو رفتن در ادامه نمودار متوجه می شویم که فاصله کیجون سن با نمودار قیمت در حال زیاد شدن است. در واقع این زیاد شدن فاصله به ما می گوید که قیمت رشد زیادی داشته و بازار از خرید اشباع شده است. زمانی که نمودار به این شکل در می آید، قیمت دوست دارد به کیجون سن نزدیک شود.

.

تحلیل و بررسی سنکو اسپن A و سنکو اسپن B

در شکل بالا زمانی که نمودار قیمت به سقف می رسد بالافاصله به سمت میانگین های متحرک حرکت خواهد کرد. بعد از این که قیمت در پایین میانگین های متحرک قرار گرفت، روند نزولی شروع می شود. در این تصویر زمانی که روند می خواهد شروع به آغاز کند، قیمت فاصله زیادی با کیجون سن دارد که همین موضوع موجب می شود کندی در ریزش سهم را شاهد باشیم. رفته رفته این فاصله کم و کم تر می شود و قدرت روند افزایش می یابد و ریزش شدیدی را می بینیم.

در اواخر مسیر زمانی که دوباره قیمت و کیجون سن از هم فاصله گرفتند، قیمت دوباره به حالت اولیه خود بر می گردد. زمانی که مقاومت تنکان سن شکسته می شود، مقاومت کیجون سن با ریزشی دیگر همراه خواهد شد و بعد از آن، دوباره شاهد به سمت بالا رفتن میانگین های متحرک خواهیم بود. این کار باعث می شود سهم روند رو به رشدی را تجربه کند.

تحلیل و بررسی سنکو اسپن A و سنکو اسپن B

در قسمت های پیشین اشاره ای کوتاه به مفهوم این دو شد اما در اینجا نحوه تحلیل با استفاده از خط های سنکو اسپن A و سنکو اسپن B را با هم مرور خواهیم کرد. در واقع خط های سنکو اسپن A و سنکو اسپن B را می توان یک اندیکاتور در نظر گرفت. این خطوط و یا اندیکاتور ها بخش آینده بازار را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهند. ابر کومو زمانی شکل می گیرد که فاصله بین این دو خط ایجاد شده باشد و ابر کومو در بین این دو خط واقع شده باشد. بر اساس گفته های ما تا این جا، قسمتی از ابر کومو در بالا و پایین نمودار قیمت قرار گرفته است و وضعیت حال حاضر بازار را نشان می دهد. زمانی که ابر های کومو را در اندیکاتور ایچیکومو استفاده می کنیم، روند دار بودن بازار در این مورد بسیار اهمیت دارد. ابر های کومو در بازار هایی که خنثی هستند، کاربرد زیادی ندارد.

در روند فعلی بازار:

 • روند صعودی زمانی ایجاد می شود که نمودار قیمت بالاتر از ابر کومو قرار بگیرد.
 • روند نزولی زمانی ایجاد می شود که نمودار قیمت پایین از ابر کومو قرار بگیرد.
 • روند خنثی زمانی ایجاد می شود که نمودار قیمت داخل ابر کومو قرار بگیرد.

در روند آینده بازار:

 • روند صعودی زمانی ایجاد می شود که سنکو اسپن A بالاتر از سنکو اسپن B قرار گیرد.
 • روند نزولی زمانی ایجاد می شود که سنکو اسپن A پایین تر از سنکو اسپن B قرار گیرد.
 • روند خنثی زمانی ایجاد می شود که سنکو اسپن A برابر با سنکو اسپن B باشد.

تا این جا امیدواریم هر آن چه درباره این اندیکاتور می خواستید، پیدا کرده باشید.

سوالات متداول

 1. آیا یادگیری اندیکاتور ICHIMOKU واجب و لازم است؟

  هیچ کس نمی تواند بگوید که شما اگر اندیکاتور ICHIMOKU و یا هر اندیکاتور و ابزار دیگری را یاد نداشته باشید در معاملات خود بازنده هستید بلکه شما باید بدانید که از کدام ابزار در کجا استفاده کنید که این ها بر اثر تجربه بدست می آید.

 2. استفاده از اندیکاتور ایچیموکو برای آمی بروکر بهتر است یا اندیکاتور ایچیموکو که بر روی سایت کارگزاری ها و سایر سایت ها قرار داده اند؟

  در جواب این سوال باید بگوییم که استفاده از این اندیکاتور فرقی نمی کند که در کدام نرم افزار و یا سایت باشد زیرا دارای قواعد و قوانینی است که همه همان را قرار داده اند. البته سعی کنید بیشتر از سایت کارگزاری ها و نرم افزار ها معتبر برای تحلیل های خود استفاده کنید.

 3. تحلیل های اندیکاتور ایچیموکو تا چه حد مورد اعتماد هستند و یا این که چقدر می توان به این اندیکاتور اعتماد کرد؟

  باید خدمت شما عرض کنیم همان طور که در مقاله های قبلی نیز برای شما توضیح دادیم که کار اندیکاتور ها، اسیلاتور ها، کندل ها و سایر ابزار های تحلیل تکنیکال مانند کانال ها، خط روند، خط افقی، خط عمودی و غیره کار همه این ها فقط راهنمایی و کمک به تحلیل گر است. نه بیشتر یعنی شما باید با توجه به این علائم خرید و یا فروش های خود را انجام بدهید تا در معاملات خود نهایت بازدهی را داشته باشد.


موفق و پر سود باشید.

5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *