معاملات فارکس چگونه است؟ | آیا معاملات فارکس قانونی است؟


آن دسته از افراد که در بازار های معاملاتی و مالی حضور دارند و با آن آشنا هستند حتما کلمه فارکس را شنیده اند و با آن آشنا هستند. در این مقاله با معاملات فارکس آشنا خواهید شد.

البته معاملات فارکس در ایران ممنوع است. به دلیل ریسک بالا، سود ها و ضرر های زیاد، مورد تایید کارگزار ها و برخی مشتریان نبوده است. همراه ما تا ادامه مقاله باشید تا در مورد آن به طور کامل توضیح دهیم.

معاملات فارکس چیست؟

معاملات فارکس چیست؟

در گذشته معاملات ارز ها فقط از طریق بانک بوده که امکان خرید فروش ارز را داشتند، صورت می گرفت. اما بعد ها بانک ها تصمیم گرفتند که سود خود را بالا ببرند و به مشتری های دیگر بیشتر اهمیت دهند، و آن ها را در رأس سرمایه گذاری ها قرار دهند.

این کار بانک ها آغاز کننده هرج و مرج شد و باعث شد که دیگر موسسات هم از آن ها پیروی کنند‌. اما به ندرت با همه گیری شدن و گسترش اینترنت باعث شد که همه بتوانند به راحتی با شرکت های سرمایه گذاری و… ارز ها را از بانک ها جمع آوری کنند، این به معنی معاملات فارکس است.

کارگزار ها، واسطه ی بین معامله گران و فروشنده ها در بازار معاملات فارکس هستند. بزرگترین بازار مالی دنیا بازار فارکس است که روزانه بیش از چند تیلیارد دلار پول در آن جابه جا می شود و خیلی از افراد در آن به مراحل بالایی از موفقیت می رسند. اگر مایل باشید پیشنهاد می کنیم مقاله پیش بینی فارکس را بخوانید.

معاملات فارکس از نظر شرعی به چه صورت است؟

برخی از خبرنگاران و خبرگزاری ها به دنبال جوابی برای شرعی یا غیر شرعی بودن معاملات فارکس هستند و در مورد آن از مراجع تقلید نقاط مختلف کشور سوال پرسیده اند؛ که در ادامه به تعریف آنها از معاملات فارکس می پردازیم‌.

در جمع بندی نظرات آنها، مرجع تقلید ها معتقدند که این معاملات غیر شرعی بوده است و همچنین اضافه کردند که بازار های فارکس، ارزهای متفاوتی نظیر ریال، دلار، یورو و… معامله می شود‌.

آنها اشکالات بازار فارکس را اینگونه بیان کردند که؛کسانی که خود را جزء کارگزارن معرفی می کنند، ممکن است شخصیت و هویت اصلی آنها مشخص نباشد و دیگر اینکه امکان دارد که در فضای مجازی نمایش های تقلبی و غیر واقعی نشان داده شود.

برخی معتقدند که این معاملات از نظر شرعی اصلا مشکلی ندارد زیرا تمام شرایط معامله را دارد، علاوه بر اشکال ها، نکات مثبت دیگری نیز دارند.

معاملات فارکس قانونی است؟

معاملات فارکس قانونی است؟

اگر ساکن کشور ایران هستید و قصد سرمایه گذاری دارید جواب این سوال خیر(منفی) است در کشورمان این معاملات قانونی به شمار نمی آید.

در ابتدا مقاله در مورد نظرات مراجع تقلید سخن گفتیم، در کشورمان این معاملات غیر قانونی است. اگرچه معاملات فارکس قانونی نیست اما سود های فراوان دارد و باتوجه به نظر مراجع تقلید در معاملات فارکس ارز های مختلفی رد و بدل می شود.

از دلایل غیر قانونی بودن معاملات فارکس؛

۱.ضرر های بسیار

۲.امکان کلاه برداری

۳‌. پر ریسک است

اگرچه ضرر های هنگفتی دارد اما سود های بسیاری نیز در آن است و به علاوه کار خیلی سختی در برابر سرمایه ایی که به دست می آید نیست.

اما در آخر توجه داشته باشید که معاملات فارکس در ایران غیر قانونی است و امکان ضرر و از دست رفتن ثروتتان وجود دارد.

معاملات فارکس چگونه است؟

خب اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک کارگزار مناسب و با تجربه انتخاب کنید، که کار ضروری و مهم به شمار می آید البته این کارگزار باید با تجربه و مورد اعتماد باشد.

البته امروزه با پیشرفت ها در هر زمینه ایی، نرم افزار هایی به وجود آمده با عنوان کارگزار که می توانید پیش خرید ها و معاملات را به آن ها بسپارید، اما کارگزار واقعی بهتر از کارگزار در نرم افزار ها است.

معاملات فارکس به صورت جفت ارز هستند، برای مثال قیمت یورو در برابر دلار چه مقدار است، یعنی قیمت ارز یورو را در مقابل دلار مشخص می کنند، یا قیمت ریال در برار دلار و…

حجم معاملات فارکس

حجم معاملات فارکس

حجم در هر معامله از نکاتی است که برخی بسیار به آن توجه می کنند، اما بسیاری به آن بی توجه اند و آن را مهم فرض نمی کنند. اما منظور از حجم چیست؟ حجم ها چیزی را مشخص می کنند که نمی توان در قیمت پیدا کرد. حجم در فارکس یا حجم معاملاتی یا حجم تیک است.

حالا چرا حجم ها بسیار مهم است؟چون به عنوان یک منبع سودمند شناخته می شود زیرا اطلاعات ارزشمندی را درباره معاملات می دهد. رایج ترین نوع حجم، حجم معاملات است.

حجم تیک؛ چون بازار فارکس همواره در حال تغیر است و معاملات در یک زمان مشخص و معین غیر ممکن است‌. از حجم تیک به عنوان جایگزین حجم معاملات استفاده می شود.

اندیکاتور حجم معادلات فارکس

اندیکاتور یا تعداد معاملات و یا حجم معادلات را نشان می دهد. که این تعداد و حجم را که در یک زمان مشخص و معین است را به نمایش می گذارند. برخی از کاربران فکر می کنند که این اندیکاتور آسان است و آن را دست کم می گیرند و از آن استفاده نمی کنند.

در حالی که می توانند با اندیکاتور سود را در معاملات فارکس افزایش داده و همچنین ریسک این معامله را کاهش دهند و با معنی کردن علامت های اندیکاتور می توانند امکان پیشرفت یا ضعف روند خود را(معامله گر) مشخص کنند.

زمان معاملات فارکس

اگر بخواهیم آن را بر اساس ساعت های ایران بیان کنیم؛ بازار فارکس ۲۴ ساعت است و دو روز در هفته تعطیل است یعنی ۵ روز فعال اند و روز های شنبه و یک شنبه را به عنوان روز تعطیل انتخاب کرده اند. معامله گران فارکس از ساعت های کاری باید اطلاع داشته باشند و متناسب با آن معاملات خود را تنظیم کنید.

همچنین زمان باز و بسته شدن بازار فارکس را که متناسب با آن معامله خود را انجام دهند. زمان باز بسته شدن متناسب است با فارکس های کشور های دیگر. به زبان عامی یعنی شما زمان باز و بسته شدن مثلا فارکس استرالیا رو بدانید و معاملات فارکس استرالیا را در آن زمان انجام دهید.

معاملات بیت کوین در فارکس

بیت کوین، ارزی که امروزه اسم آن را بسیار شنیده ایم، ارز بیت کوین بسیار پر طرفدار است. فارکس دارای رمز هایی است که در آن ابتدا بیت کوین را رمزنگاری کردند به همین دلیل بسیار پر طرفدار است.

قیمت بیت کوین بسیار زیاد است، پس حتما در هنگام تهیه بیت کوین و یا معامله آن بسیار توجه کنید که با افراد یا شرکت های کلاه برداری معامله نکنید.‌

رایج بودن بیت کوین می تواند به دلیل:

۱.امنیت بالا در معاملات

۲.‌خرید و فروش آسان

۳.امکان معامله با سرمایه کم و یا حداقل سرمایه

باشد.

خرید و فروش نفت در فارکس

خرید و فروش نفت در فارکس

همان طور که می دانید امروزه همواره به دنبال انرژی های تجدید پذیر و پاک هستند تا جایگزین نفت کنند. اما احتمال می رود که قیمت نفت در آینده افزایش یابد.

تجارت یا معامله نفت به این معنا که بشکه های نفت را خرید یا فروش کنیم و آن را در خانه یا هر مکان دیگر نگهداری کنیم نیست‌.نه این که نشود امکان آن وجود دارد اما با مشکلاتی چون ذخیره سازی و‌‌‌… در گیر می شوید.

در واقع تجارت نفت خام به صورت آنلاین است و مانند کالاهای دیگر آن را خرید و فروش می کنند. نفت اهمیت زیادی دارد می دانید که بیش از ۹۵ درصد حمل و نقل ها، تحت تاثیر هزینه نفت است. ممکن است تجارت نفت در فارکس پیچیده و پر دردسر بنظر بیاید، اما تجارت آن با زمان بندی درست می تواند سود مند باشد.

معاملات فیوچرز در فارکس

معاملات فیوچرز یا آتی یک توافق و قرار دادی است که کاربران با توافق قیمت، کالا را خرید و فروش می کنند. در واقع دارای یک مرز معین و مشخصی، برای خرید و فروش است.

کالا باید دارای کیفیت و حد استاندارد باشد‌. به طور کلی منظور از معاملاتی فیوچرز یا آتی کم کردن ریسک در سرمایه گذاری بوده است.

خرید و فروش طلا در فارکس

یک نگاه کوتاه به گذشته نشان می دهد که اقتصاد در آن زمان به فلزات گران بها چون طلا، نقره و… وابسته بوده است و به آن همیت های فراوان می دهند.

طلا یکی از مهم ترین ارز ها است، که در دنیا بسیار پرطرفدار چه در ارز و یا در فروشگاه ها قرار گرفته. و هنچنان این ارز بسیار پر رونق بوده، تجارت طلا یکی از قدیمی ترین تجارت ها است و جزء معاملات آسان محسوب می شود. در نهایت پیشنهاد ما مطالعه مهم ترین ابزار فارکس می باشد.

سوالات متداول
به این مقاله امتیاز دهید :

شهریار حقیقیمشاهده نوشته ها

به مدت 8 سال تحلیلگر بازار فارکس بوده و همراه شما در سایت ایران بورس هستم. تجربیات خودم را در ایران بورس با شما به اشتراک می گذارم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *