معاملات فیوچرز چیست؟ آموزش فیوچرز در صرافی های اصلی

فیوچرز

در این قسمت از مقاله می خواهیم در مورد یکی از موضوعات مهم یعنی فیوچرز صحبت کنیم، برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

فیوچرز چیست

فیوچرز چیست؟

در ابتدا باید بگوییم که به قرار داد فیوچرز قرار آتی نیز می گویند و برای اطلاعات بیشتر باید بگوییم که یک نوع توافق نامه ‌ای قانونی می باشد که دارای حد و مرز معین و تعیین شده برای خرید یا فروش یک کالا یا ابزار مالی، برای زمانی در آینده با قیمتی از قبل مشخص شده است که در هنگام امضای قرارداد تعیین می شود، به این گونه بین دو نفر بسته می شود. افراد بهتر است که بدانند در این قرارداد کالای مورد نظر باید استاندارد کیفیت و کمیت داشته باشد و مورد تایید باشد و هم چنین زمان تحویل و محل تحویل آن نیز از زمان قبل باید مشخص شود. هم چنین ما آموزش فیوچرز را در مقالات آینده برای علاقه مندان قرار خواهیم داد. نکته ی دیگر این است که در معاملات آتی فقط قیمت است که در مرحله معامله کشف می ‌شود.

مثال درباره ی این نوع قرارداد

در این قسمت مثالی خواهیم زد که بهتر متوجه این نوع قرارداد شوید، به عنوان مثال اگر یک کارگزاری به عنوان مثل آهن را در مهر سال 1387 خریداری کرده باشد به این منظور است که کارگزاری قبول کرده است که 1000 کیلو آهن برای تحویل در ماه مهر منعقد کرده و به این گونه کیفیت آهن مورد قرارداد نیز استاندارد بوده و کلیه ی قرارداد های آهن مهر ماه نشان دهنده یکسان بودن کیفیت آهن در آن بازه می باشد.

به این گونه نیز تعریف می شود که این معاملات برای پوشاندن ریسک سرمایه گذاری می باشد که این ابزار در بورس بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و سرمایه گذاران از آن استفاده می کنند.

فروش محصولات

شاید خیلی از افراد ندانند که این معامله از کجا سرچشمه گرفته شده است، در این باره باید بگوییم که در دهه ی 80 میلادی شیکاگو تولید کنندگان گندم برای فروش محصولات خود نیاز به یک بازاری داشتند تا معاملات نقدی را انجام دهند یعنی به این صورت که گندم بدهند و در مقابل پول آن را دریافت کنند. به این گونه و به تدریج این معامله بین کشاورزان و دلالان شکل گرفت.

ویژگی های قرارداد

ویژگی های قرارداد

بهتر است که بدانید فیوچرز سهام در ابتدا در سال 89 به صورت آزمایشی شروع شد و در آن زمان قرارداد های دو بانک پارسیان و کارآفرین همزمان با بازار نقدی در این بازار معامله می شده اند، اما هم اکنون توسعه ی بسیار زیادی پیدا کرده است. از ویژگی های مهم این قرارداد می توانیم به: این معاملات می‌ توانند به عنوان محافظی در مقابل ریسک ‌های احتمالی معاملات قرار بگیرند، این معاملات برای بعضی از معامله گران از جمله کشاورزان بسیار مفید و مطلوب است چرا که آن ها به این صورت می توانند محصولات خود را پیش فروش کنند، این نوع معاملات همان قرارداد آتی هستند که ریسک بالا در پایین رفتن قیمت را از بین خواهد برد.

این قراراد معایبی نیز دارد که می توان این گونه بیان کرد که در آن بسته به شرایط احتمالی، برای معامله گران زیان نیز به همراه داشته باشد. بدین منظور زمانی که قیمت سهام شرکت مد نظر در هنگام بازگشایی نماد، افزایش زیادی داشته باشد، خریدار یا فروشنده قرارداد آتی دچار ضرر و زیان خواهند شد.

دو گروه کالا و مالی

جالب است که بدانید قرارداد های آتی به طور معمول به دو گروه کالا و مالی تقسیم بندی می ‌شوند، که در قرارداد های آتی کالا می توان گفت که پایه آن به طور معمول محصولات کشاورزی، فلزی و نفتی است. در قرارداد های آتی مالی از سهام، می توان گفت که ارز و اوراق قرضه استفاده می‌ شود. هم چنین هر قرارداد آتی دارای یک سری مشخصاتی مانند اندازه قرارداد، زمان سررسید آن، قیمت کالا، وجه تضمین و … می ‌باشد.

نکته ی قابل توجه این است که سررسید هر قرارداد در اطلاعیه مشخصات قرارداد باید تعیین و درج شود، هم چنین امکان نگهداری اوراق بعد از سررسید وجود نخواهد داشت.

فیوچرز بایننس

فیوچرز بایننس

شاید خیلی از افراد ندانند که بایننس چیست، در این باره باید بگوییم که بایننس یک صرافی بسیار معتبر است، که در سال 2017 در چین تأسیس ‌شده است. در ابتدا باید بگوییم که معاملات آتی در ارز های دیجیتال نیز قابل انجام می باشد و هم چنین بایننس امکان انجام معاملات فیوچرز را به راحتی فراهم کرده است. حال کاربران باید بدانند که قبل از این که بتوانید یک حساب آتی بایننس باز کنند، در ابتدا نیاز است که حساب معمولی بایننس را داشته باشند.

برای داشتن حساب معمولی بایننس به وبسایت بایننس مراجعه کنید و با کلیک بر روی گزینه Register در سمت راستی بالای صفحه نمایشگرتان حساب معمولی بایننس خود را به این گونه و به راحتی فعال کنید.

ماشین حساب فیوچرز بایننس یکی از پرکاربرد ترین ابزار هایی است که مورد استفاده ی افراد قرار گرفته است. هم چنین برای یادگیری این ماشین حساب می توانید در اینترنت جستجو کنید، چرا که در اینترنت سایت هایی وجود دارد که آموزش آن را به صورت کامل همراه با عکس و هم چنین پی دی اف برای کاربران در صفحه ی خود قرار داده اند. هم چنین ما در مقالات آینده به آموزش آن به طور کامل برای علاقه مندان خواهیم پرداخت.

فیوچرز نفت

فیوچرز نفت

همان طور در قبل اشاره کردیم، قرارداد آتی قابلیت خرید و فروش را در بازار های مالی برای افراد فراهم می کند. به این گونه است که بر پایه عقد صلح فروشنده توافق می‌ کند که در سر رسید زمان مشخص شده، مقدار تعیین شده از کالا را در مقابل قیمتی که اکنون تعیین می ‌کنند، به طرف دیگر معامله آتی یعنی خریدار تحویل دهد. جالب است که بدانید فیوچرز نفت خام ایران و هم چنین گاز مدت ها قبل راه اندازي شده است، هم چنین می توان بیان کرد که این قرارداد برای معاملات نفت و هم چنین گاز بسیار کاربردی بوده است.

نفت

در کشور ایران فیوچرز نفت ایران نیز از سال های قبل راه اندازي شده است، بهتر است که بدانید ايران به عنوان مرجع قيمت گذاري فرآورده ‌هاي نفتي در منطقه شده است و هم چنین با ورود نفت خام ايران مركزيت قيمت در منطقه خواهد شد، چرا که قبل از ایران، بحرين با ميزان توليد كمتري ملاك قيمت گذاري بوده است در حالي كه ايران ظرفيت هاي بيشتري داشت و با اقدامي كه مدت ها قبل انجام شد ایران توانست جايگاه اصلي خود را بدست آورد. مسئولین در این باره بیان کرده اند که بازار آتی ارز در چند ماه آينده به آزاد سازي بازار پول و سرمايه كمك بیشتری نسبت به قبل خواهد کرد.

فیوچرز کوینکس

فیوچرز کوینکس

شاید تا به حال نام کوینکس را شنیده باشید، درباره ی کوینکس باید بگوییم که یک صرافی معتبر و معروف است، که امکانات بسیار زیادی مانند: خرید و فروش ارز دیجیتال، عدم نگرانی افراد بابت تحریم، تامین امنیت خریدار و فروشنده، قیمت مناسب و تا حدودی پایین به دلیل وجود رقابت، سرعت بالا در خرید و فروش و قیمت لحظه ‌ای را برای کاربران خود فراهم کرده است. همان طور که در قسمت قبل بیان کردیم، معاملات آتی در ارز های دیجیتال نیز قابل انجام می باشد و هم چنین کوینکس امکان انجام معاملات آتی را به راحتی فراهم کرده است.

کاربران ایرانی

نکته ی مهم این است که از این صرافی کاربران ایرانی نیز می توانند به راحتی استفاده کنند، چرا که به دلیل این که ایران در حال حاضر در تحریم به سر می برد، اکثر صرافی های معتبر در دنیا مورد استفاده ی کاربران ایرانی نیستند. بهتر است کمی بیشتر با کوینکس آشنا شوید، کوینکس در سال 2017 تاسیس شده است و از آن به عنوان یکی صرافی بین‌المللی یاد می شود. هم چنین اعضای تیم این صرافی از بهترین حرفه‌ ای‌ های امور مالی و متخصصان اینترنت از سراسر جهان می باشند. همچنین مطالعه راهنمای ورود به فارکس نیز می تواند برای شما اطلاعات مفیدی به همراه داشته باشد.

فیوچرز بایننس چیست

فیوچرز بایننس چیست

همان طور که در قسمت قبل بیان کردیم بایننس یک صرافی بسیار معتبر و معروف است، که در سال 2017 در چین تأسیس ‌شده است. هم چنین باید گفت که معاملات آتی در ارز های دیجیتال نیز قابل انجام می باشد و بایننس امکان انجام معاملات فیوچرز را به راحتی برای افراد فراهم کرده است. نکته ی حائز اهمیت این است که قبل از این که بتوانید یک حساب آتی بایننس باز کنند، در ابتدا نیاز است که حساب معمولی بایننس را داشته باشند.

افرادی که می خواهند آموزش فیوچرز بایننس را به طور کامل یاد بگیرند، می توانند در اینترنت جستجو کنند، چرا که در اینترنت سایت هایی وجود دارد که در صفحه ی خود آموزش فیوچرز در بایننس را به طور کامل برای علاقه مندان و هم چنین کابران قرار داده اند. علاوه بر آن یوتیوب نیز آموزش کامل آن را برای افراد قرار داده است.

فیوچرز در ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال یک نوع پول دیجیتال می باشد که بر پایه علم و اصول خاص رمزنگاری ایجاد شده است. در ارز دیجیتال امکان انجام معاملات آتی وجود دارد و مورد استفاده قرار می گیرد. تعداد بسیار زیادی از صرافی های ارز دیجیتال عرضه کننده معاملات آتی بیت کوین و آلت کوین‌ ها هستند. البته افراد بهتر است که بدانند در قرارداد های آتی ارز های دیجیتال فقط در بعضی از صرافی‌ ها در دسترس می باشد. همچنین باید گفت futures contract از منابع این مقاله بوده است.

سوالات متداول درباره ی فیوچرز

سوالات متداول درباره ی فیوچرز

  1. قرارداد فیوچرز چه عیبی دارد؟

    عیب این قرارداد این است که هنگامی که قیمت سهام شرکت مورد نظر در زمان بازگشایی نماد، افزایش زیادی داشته باشد، خریدار یا فروشنده قرارداد آتی دچار ضرر و زیان خواهند شد.

  2. قرارداد فیوچرز چند نوع دارد؟

    این قرارداد دو نوع دارد که به دو گروه قرارداد فیوچرز کالا و قرارداد فیوچرز مالی تقسیم بندی می ‌شوند.

  3. ویژگی مهم قرارداد فیوچرز چیست؟

    ویژگی مهم آن، این است که می‌ تواند به عنوان محافظی در مقابل ریسک ‌های احتمالی معاملات قرار بگیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *