فباهنر یا شرکت مس شهید باهنر با بررسی ارزش هر سهم و آینده در بورس

شرکت مس شهید باهنر

شرکت ارز فباهنر در نزدیک بزرگ ترین معادن مس خاورمیانه و در دوازده کیلومتری شهر کرمان واقع شده است. شرکت مس شهید باهنر در نیمه دوم سال ۱۳۷۰ تأسیس و راه اندازی شد. این شرکت از پنج کارخانه تشکیل شده است.

معرفی شرکت

معرفی شرکت

5 کارخانه اصلی عبارتند از :

1. کارخانه ذوب و ریخته گری: این کارخانه با دانش شرکت کروپ آلمان و تکنولوژی فنی شرکت اتوکومپو طراحی شده است، و ظرفیت تولید آن ۶۴ هزار تن در سال می باشد. این کارخانه دارای چهار خط ذوب و ریخته گری می باشد و کوره های آن از نوع القایی بوته ای و کانال دار است.
این کارخانه قادر به تولید محصولاتی به صورت اسلب و بیلت به صورت مستقیم برای مشتریان خود می باشد. که نحوه انتخاب مواد اولیه و ترکیب آن ها برای آلیاژ سازی بر اساس استاندارد های بین المللی صورت گرفته است و پس از آماده سازی جهت شارژ کوره اقدام می گردد. پس از عملیات ذوب، ماده مذاب را به آزمایشگاه های شرکت می برند تا تست های مقامت و کیفیت روی آن صورت گیرد تا محصولی که به دست مشتری می رسد از بالاترین کیفیت خود برخوردار باشد و اگر محصول تولیدی تست های کیفی را به خوبی پشت سر گذاشت مهر تأیید دریافت می کند.

۲ – کارخانه نورد: کارخانه نورد فباهنر سی و دو هزار متر زیر بنا دارد، انواع دستگاه های نورد سرد و نورد گرم، کوره های آنیل و پیش گرم، دستگاه های اسید شویی و برش در این کارخانه موجود می باشد و از آن ها در تولید محصولات استفاده می شود.

تکنولوژی و دانش ماشین آلات این کارخانه از شرکت کوبه استیل ژاپن گرفته شده است که در حال حاضر ظرفیت تولید این کارخانه ۳۵۰۵ تن در هر سال می باشد، تولیدات این کارخانه شامل انواع ورق و تسمه و فویل مسی و برنجی و همچنین انواع آلیاژ با پایه مس می باشد که در صنایعی مانند صنایع ساخت وسایل برودتی، صنایع کشش عمیق، صنایع الکتریکی، صنایع اتومبیل سازی و صنایع دستی و تزئینی کاربرد زیادی دارد.

۳ – کارخانه اکستروژن و کشش: ماشین آلاتی که در این کارخانه از آن ها استفاده می شود، ماشین آلات ساخت کشور آلمان می باشد. دانش فنی این کارخانه نیز از کشور فنلاند و شرکت اتوکومپو خریداری شده است. در حال حاضر ظرفیت تولیدی این کارخانه ۱۹۵۵۰ تن می باشد که شامل انواع لوله، مقاطع چهار گوش، و شش گوش و باسبار مسی با آلیاژ های پایه مس می باشد.

این کارخانه همچنین دارای دستگاه های پرس ۲۵۰۰ تنی، تجهیزات تنش گیری، اسید شویی، ماشین آلات کلاف پیچ و برش، مستقیم کننده و انواع دستگاه های گشش سرد می باشد که محصولات آن در صنایع مختلف کاربرد زیادی دارد مانند صنایع نف و گاز، صنایع برودتی و حرارتی، صنایع برق و صنایع الکتریکی.

۴ – کارخانه لوله مسی: این کارخانه شرکت مس شهید باهنر در سال ۱۳۸۶ با زیر بنای هفده هزار متر تأسیس گردید، این کارخانه با هدف تولید پانزده هزار تن لوله مسی در سال راه اندازی شد. تکنولوژی که این شرکت برای تولید لوله مسی استفاده می کند به روز ترین روش دنیا محسوب می شود که تجهیزات کارخانه نیز در تولید نقش به سزایی ایفا می کنند نیز یک سری تجهیزات خارجی می باشند که از کشور آلمان خریداری شده اند.

۵ – کارخانه سکه زنی: از آلیاژ مس در سالیان دور نیز برای ضرب سکه استفاده می شده است زیرا سکه های مسی دارای دوامی زیادی می باشند و ساخت آسانی نیز دارند یکی دیگر از خاصیت های آن این است که سکه های فلزی نسبت به پول های کاغذی از عمر بالاتری برخوردار می باشند، این کارخانه با ۳۰۰۰ متر زیر بنا تأسیس گردید که ماشین آلاتی که در این شرکت بکار گرفته شده است از کشور آلمان خریداری شده اند، در این شرکت آنچه از همه مهم تر است کیفیت محصولات نهایی می باشد بر همین اساس آزمایش ها و تست های مختلفی بر روی محصول نهایی در آزمایشگاه شرکت انجام می گیرد تا از کیفیت محصول تولیدی اطمینان شود.

لیست هیئت مدیره فباهنر

لیست هیئت مدیره فباهنر

مدیران شرکت مس شهید باهنر را پنج عضو تشکیل داده اند

 1. جناب آقای مجید ضیایی: ایشان مدیر عامل شرکت می باشند.
 2. علیرضا علینقی پور: ایشان یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت محسوب می شوند.
 3. جناب آقای علی نذرلو: ایشان نیز یکی از اعضای هیئت مدیره می باشند.
 4. جناب آقای محمد جواد مقصودی: ایشان یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت محسوب می شوند.
 5. جناب آقای علی رستمی: ایشان رئیس هیئت مدیره شرکت می باشند.
سهامداران فباهنر

سهامداران فباهنر

سهامداران فباهنر شامل دو شرکت سرمایه گذاری و اشخاص حقیقی می باشند که برای شما آن ها را نام می بریم

۱ – شرکت سرمایه گذاری صدر تأمین: این شرکت که سهامی عام نیز می باشد با دارا بودن ۷۷.۶۲ درصد از سهام شرکت بزرگترین سهام دار و متحد شرکت محسوب می گردد که نقش زیادی در سیاست گذاری های شرکت ایفا می کند.

۲ – شرکت سرمایه گذاری صبا تامین: این شرکت با داشتن ۲.۶۱ درصد از سهام شرکت دومین سهام دار شرکت محسوب می شود و ما بقی سهام شرکت در دست سهام داران حقیقی می باشد.

ارزش بازار شرکت مس شهید باهنر

برای اطلاع از ارزش بازار نماد فباهنر1 باید در بورس اقدام به دانستن ارزش این سهام بکنید زیرا روزانه ارزش هر سهم تغییر می کند و هیچ گاه ثابت باقی نمی ماند.

خرید سهام فباهنر

برای خرید سهام شرکت مس شهید باهنر شما به جمع سهام داران حقیقی شرکت می پیوندید، سهام داران حقیقی ای که سومین سهام دار شرکت محسوب می شدند، در ضمن توجه داشته باشید که ابتدا در مورد سهم تحقیق کرده باشید و در خرید خود سلیقه ای عمل نکنید.

تحولات صنایع مس شهید باهنر یا فباهنر

تحولات صنایع مس شهید باهنر

همان طور که گفته شد این صنعت در زمینه مهم و حیاتی تولید لوله ها و تسمه ها از جنس مس و برنج فعالیت می کند. ما نکته مهم در این زمینه ان است که حتما این تصور در ذهن شما موجود است که این شرکت به تولید مس می پردازد اما باید بدانید این صنعت بر پایه استفاده و مصرف از مس بنا نهاده شده است. شرکت دیگری که این کار را می کند همان نماد فملی است که این دو شرکت هیچ گونه دخالتی در استخراج و تولید مس خالص نداشته و ندارند.

در واقع مواد اولیه ای که در این دو صنعت و شرکت بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد، کاتد مس، اسلب برنجی، شمش روی و ضایعات مس و برنج است و این مواد در بخش ذوب این نوع از کارخانجات ماهیت خود را از دست می دهند و با دیگر عناصر ترکیب می شوند و گاهی اوقات به شمش هایی بدل می گردند که خوراک واحد های اکستروژن و نورد را تامین می کنند.

در چند روزی که گذشت در بازار بورس و سرمایه استقبال خوبی از این سهم شد و سهام داران نظر خاصی بر روی ان داشتند و دقیقا به همین دلیل بهتر است که معامله گران این سهام، وضعیت بنیادی این شرکت را زیر نظر داشته باشند تا از بتوانند از ضرر و زیان های احتمالی جلوگیری کنند.

این سهم در سال گذشته مبلغی به اندازه 996 میلیارد تومان فروش داشته که اگر هزینه های مربوط به اقدامات عملیاتی و اداری را در نظر نگیریم، سود خالص ان را می توانیم 136 میلیارد تومان تخمین زد. البته لازم به ذکر است که مالیات های متعدد و هزینه های جانبی این سود را کمتر کرد و به مبلغ 79 میلیارد تومان رسانید و به همین دلیل در سال قبل 70 تومان سود به ازای هر سهم اختصاص داده شد.

در سه ماه اول سال، این شرکت فروشی معادل با 244 میلیارد تومان داشتند که در شرایط مشابه نسبت به سال قبل خود تقریبا 106 درصد افزایش داشته است. با بهره گیری از این نرخ فروش، سودی به مبلغ 13 تومان به ازای هر سهم در سه ماه اول سال نصیب شرکت شد. با ادامه این روند، فباهنر در اولین ماه از تابستان نیز موفق عمل کرد و در ماه های تیر و مرداد توانست نرخ فروش خود را به اندازه فروش سه ماهه اول سال خود بالا ببرد که در نوع خود بی نظیر است. اگر با همین برنامه پیش بروند ما می توانیم در شهریور ماه انتظار فروش شش ماهه را داشته باشیم.

در این جا موضوعی مطرح شد که لازم می دانیم راجع به ان اطلاعات تکمیلی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم و آن هم افشای اطلاعات مهم از سوی شرکت در رابطه با فروش ضایعاتش بود. در این خصوص مزایده ای برگزار شد که با نهایت استفاده مفید از ان شرکت توانست 19 میلیارد سود خالص را به دست اورد که مجموع ان از فروش کل بهار نیز بیش تر بود. با در نظر گرفتن تمامی این اتفاقات، انتظار می رود که شرکت بتواند در شش ماهه نخست سال مالی خود، نزدیک به 60 تومان سود به هر سهم اختصاص دهد.

نکته ای باعث شده که سهام داران زیادی به این سهام توجه ویژه داشته باشند این است که خبر حذف چهار صفر از پول ملی و ضرب کردن سکه های جدید در پیش رو است و همین موضوع باعث افشای اطلاعات مهم از سوی شرکت گردید.

در حقیقت فباهنر به طور معمول، در انتهای هر سال 3000 تن مطلس تولید می کند و ان را به بانک مرکزی تحویل می دهد اما در سال 97 به دلیل تورم بالایی که در جامعه حاکم بود، تولید مطلس به طور کامل به صفر رسید. بعد از ان که خبر حذف چهار صفر از پول ملی قوت گرفت، گمان ها بر این بود که شرکت فباهنر می تواند سود کلانی را از این راه به دست اورد. پس از ان این شرکت طی بیانیه ای صریح اعلام داشت که در سال جدید 500 تن مطلس را تولید خواهد کرد.

اما بعد از خبر حذف چهار صفر از پول ملی، این قرارداد به حال تعلیق درامد و شرکت وارد فاز جدیدی شد و در انتظار موافقت مجلس و بانک مرکزی ماند. با تمام این توصیفات، اگر فباهنر 5000 تن مطلس با قیمتی در حدود 110 میلیون تومان را تولید کند و ان را بفروشد، سود خالصی در حدود 50 میلیارد تومان نصیبش می شود. با این حال اگر تولید مطلس در سال جاری کلید بخورد، این شرکت سودی نزدیک به 50 تا 100 را بر روی هر سهام خود در نظر خواهد گرفت. با تمام این صحبت ها می توان نتیجه گرفت این سهم یکی از سهم های آینده دار و قوی بازار بورس ایران به شمار می رود.

افزایش سرمایه فباهنر

افزایش سرمایه فباهنر

در رابطه با افزایش سرمایه فباهنر قرار شده است که این مبلغ از محل مطالبات و آورده های نقدی تامین شود و سهام داران بزرگ نیز موافقت خود را در این باره اعلام کرده اند. فباهنر در انتهای دوره مالی خود تا اخر ابان ماه، سودی نزدیک به 8 هزار و 992 میلیارد و 48 میلیون ریال به دست اورد و درامد یک ماهه خود یعنی در ابان ماه برابر با مبلغی در حدود هزار و 160 میلیارد و 400 میلیون ریال بود.

با توجه به این که تغییراتی در نوع تقاضای مشتریان و هم چنین قیمت ها وجود داشت، افزایش فروش دستمزدی نیز به دنیال ان با رشد همراه بود و در این نوع از فروش ها مواد اولیه از سمت مشتریان تامین می شود و به همین خاطر مبلغ فروش به اندازه میزان فروش رشد نداشت. بیش ترین فروشی که این شرکت به ثبت رسانید، به تسمه و ورق های مسی مربوط می شد که در انتهای دوره هشت ماهه خود توانست فروشی معادل با 2 هزار و 790 میلیارد ریال را رقم بزند.

فروش سهام فباهنر

فروش سهام فباهنر

برای فروش سهام شرکت مس شهید باهنر می توانید از ساعت ۹ تا ساعت ۱۲ و نیم که بازار بورس فعال است اقدام کنید و سهام خود را بفروش بگذارید ولی در فروش هیچ گاه عجله نکنید، همان طور که در خرید نباید سلیقه ای عمل کرد در فروش نیز عجله نباید کرد زیرا برایتان پشیمانی به همراه دارد.

اطلاعات تماس شرکت مس شهید باهنر

تلفن تماس با فباهنر : ۰۲۱۸۲۱۶۶۰۰۰

آدرس شرکت مس شهید باهنر: تهران گاندی جنوبی خیابان هفتم پلاک ۱۹

سوالات متداول کاربران

سوالات متداول کاربران

 1. آیا این شرکت برای سرمایه گذاری در بورس مناسب است؟

  میزان سوددهی یک شرکت مسئله ثابتی نمی باشد. از همین رو شما باید تحلیل های مناسب را یاد بگیرید تا بتوانید آینده بازار و شرکت را پیش بینی کنید.

 2. سهامداران فباهنر چه کسانی هستند؟

  ما در این مقاله سهامداران این شرکت را صورت کامل به شما معرفی کرده ایم. همچنین لیست دارایی های آنها را نیز آورده ایم.

 3. آیا سهام فباهنر1 را در بورس بخریم؟

  پیش از خرید پیشنهاد می کنیم با تیم ایران بورس در این مورد صحبت کنید.

به این مقاله امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *