مجمع عمومی بورس چیست؟ رازهای مجمع عمومی شرکت ها در بورس

مجمع عمومی بورس

با عرض سلام و وقت بخیر خدمت تمامی شما دوستان محترمی که پیوسته و همیشه ما را دنبال می کنید و جزء همراهان همیشگی ما می باشید. امروز در این مقاله می خواهیم پیرامون مجمع عمومی بورس و مسائل مربوط به آن با شما اطلاعاتی را به اشتراک بگذاریم تا از آن ها بهترین استفاده را ببرید و از لذت کافی بهره مند شوید. امید داریم که این مطلب مناسب شما باشد.

مجمع عمومی بورس

مجمع عمومی بورس

این مجمع عمومی بورس یا به عبارتی شرکت سهامی از مجموعه ی صاحبان سهام و همان افرادی که سهامی را از شرکت و یا کارخانه ای خریداری کردند به وجود آمده و تشکیل شده است. در اساس نامه شرکت مواردی مانند حضور تعدادی از افراد لازم جهت اتخاذ تصمیم و آرا نیاز می باشد که این ها را این اساس نامه مشخص خواهد کرد. سه نوع مجامع عمومی شرکت های سهامی وجود دارند که عبارت اند از: مجمع عمومی عادی، مجمع عمومی مؤسس و مجمع عمومی فوق العاده که در ادامه بیش تر به تشریح آن می پردازیم.

مجمع عمومی شرکت های عضو بورس برای سهام داران و افراد سرمایه گذاری که به تازگی وارد بورس شده اند ابهاماتی وجود دارد که در ادامه مطالب آن ها را بررسی خواهیم کرد. افرادی که تازه وارد به این عرصه شده اند برای این که اطلاعات لازم را به دست آورند باید از هر منبعی مانند کتاب، فیلم های آموزشی، افراد متخصص و مشاور در این زمینه و دیگر عوامل را استفاده کنند و جست و جو داشته باشند تا شاید این اطلاعات لازم را به دست آورند.

مجمع عمومی بورس چیست

زمانی که هیات مدیره تشخیص دهد می تواند در مواقع لازم مجمع عمومی را به مجمع فوق العاده تغیر دهد که در این صورت دستور جلسه مجمع باید در آگهی داده شده قید و ذکر شود. مجمع عمومی مؤسس وظایفی دارد که به شرح زیر می باشد:

انتخاب کردن مدیران و بازرس های شرکت، منتشر کردن روز نامه کثیر الانتشاری که تمام آگهی ها و دعوت های سهام داران تا زمان تشکیل اولین مجمع عمومی در آن، تصویب کردن اساس نامه و قانون های شرکت و اگر نیاز به اصلاح داشت نیز اصلاح کردن آن و مورد بعدی رسیدگی و پیگیری کردن گزارش بازرسان و غیره می باشد.

مجمع عمومی بورس کالا

اشخاصی که به تازگی وارد بازار بورس خواهند شد باید بدانند که کدام نوع کالا را انتخاب کنند تا مدیریت بهتری بر روی سهام خود داشته باشند چون انواع مختلفی کالا در بورس با قیمت سهام های متفاوت وجود دارد پس توصیه می کنیم که قبل از خرید هر نوع کالایی در این بازار با یک فرد با تجربه و کار دان مشورت کنید تا بتوانید بهتزرین تصمیمات را اتخاذ کنید و به مشکلی بر نخورید و با آگاهی وارد این عرصه شوید.

مجمع عمومی بورس انرژی

مجمع عمومی بورس انرژی

مجمع عمومی سالیانه شرکت بورس انرژی ایران یا به عبارتی همان سهام عام در روز یکشنبه بیست و چهار خرداد ماه ساعت سه بعد از ظهر در تالار خلیج فارس پالایشگاه که عموما این جلسات در آن جا تشکیل می شوند برگزار شد. در حوزه برق که همیشه جزء فعالان در صحنه بودند نیز حضور داشتند. شرکت بورس انرژی در روز های گذشته آن از همه ی صاحبان سهام و نماینده قانونی آن ها برای حضور در این مجمع دعوت کرده است که با دریافت کردن کارت ورود به جلسه حضور خود را در آن اعلام کنند.

مجمع عمومی در بورس

مجمع عمومی در بورس که سه نوع داشت فوق العاده، مؤسس و عادی که در این قسمت به معرفی آن ها خواهیم پرداخت. مجمع عمومی عادی سالیانه هدف رسیدگی و پیگیری کردن به صورت های مالی شرکت و گزارش های ارائه شده از سوی مدیران و بازرسان و تصویب میزان و مقدار سود نقدی که بین سهام داران می باشد را دارد که با حضور حداقل نصفی از سهام داران شرکت رسمیت پیدا خواهد کرد. این مجمع حداکثر باید تا چهار ماه پس از پایان یافت سال مالی شان برگزار شود که اکثر آن ها در ماه خرداد و تیر برگزار خواهند شد.

مجمع عمومی فوق العاده را نیز می توان گفت که شبیه به مجمع عمومی عادی می باشد که تفاوتی که در آن وجود دارد موضوع هایی مانند کاهش و افزایش شرکت ها و تغیر اساس نامه آن ها می باشد. اگر می خواهید آشنایی بیش تری با این نوع مجمع پیدا کنید می توانید از منابع متفاوت و مختلفی که در حال حاضر وجود دارد استفاده کنید و بهره ببرید.

مجمع عمومی سهام بورس

زمانی که مجمع عمومی سود های سهام داران و صاحبان شرکت ها را پرداخت و تقسیم می کند اکثر شرکت های بورسی در اسفند می باشد و چون شرکت ها موظف هستند که حداکثر تا چهار ماه پس از پایان سال مالی شان مجمع را برگزار کنند به طور معمول در ماه های تیر و خرداد برگزار خواهد شد. برای تشکیل شدن جلسات و اتخاذ تصمیم گیری ها حضور نیمی از آن ها اجباری و الزامی خواهد بود و اگر خود سهام داران نتوانستند حضور پیدا کنند باید نمایندگان قانونی آن ها در جلسه باشند.

مجمع عمومی عادی بورس

دعوت کردن صاحبان سهام برای تشکیل مجمع عمومی عادی بورس باید از طریق روز نمامه های کثیر انتشار و از چند روز قبل صورت بگیرد تا همگی آن ها مطلع شوند و بتوانند با دریافت کارت و مجوز ورود به جلسه حضور خود را در جلسه اعلام کنند که برای دریافت این مجوز باید سهام داران به شرکت ها مراجعه داشته باشند. برای اطلاع پیدا کردن از قیمت سهام ها به صورت روزانه می توانید عضو کانال های تلگرامی و یا پیج های اینستا گرامی معتبر و مطمئن شوید.

 درباره ی  مجمع عمومی عادی سالیانه بورس در قسمت های قبل توضیح مفصلی دادیم و الان نیز می خواهیم راجب به تاریخ مجمع عمومی شرکتهای بورس اشاره ای داشته باشیم . تاریخ برگزاری مجمع عمومی شرکت ها به طور رایج و معمول در تیر و خرداد برگزار می شود که چون باید حداکثر تا چهار ماه قبل از پایان سال مالی شرکت ها صورت بگیرد معمولا در آن زمان برگزار خواهد شد.

مجمع عمومی عادی سالیانه بورس چیست

مجمع عمومی عادی سالیانه بورس چیست

حد نصاب تشکیل شدن جلسات این مجمع نیمی از صاحبان سهام می باشد که اگر این تعداد حضور نداشته باشند جلسه ای تشکیل نخواهد شد و اگر نتوانند در جلسه حضور پیدا کنند باید نماینده قانونی خود را به مجمع معرفی کنند. لازم به ذکر است که قبل از ورود در جلسه باید ابتدا مجوز ورود دریافت  شود. یکی از وظایف مجمع عمومی عادی سالیانه تقسیم سود نقدی بین سهام داران می باشد. اگر بخواهیم یک تعریف مختصر از مجمع داشته باشیم می توانیم بگوییم گرد همایی سهام داران در یک جلسه است.

مجمع عمومی عادی بورس با دیگر مجمع عمومی فوق العاده بورس ومجمع عمومی مؤسس تفاوت هایی دارد که قبلا به آن ها اشاره شد و اگر قصد دارید بیش تر درباره ی آن ها بدانید می توانید به دیگر مقالات ما در سایت مراجعه کنید. به طور رایج حدود ده روز قبل از تشکیل این مجمع و جلسه صورت حساب های مالی و رسیدگی به گزارش بازرسان و دیگر عوامل بر روی سایت مربوطه قرار می گیرد تا سهام داران بتوانند آن ها را بررسی کنند و نظرات خود را برای هر نوع تصمیم گیری در مجمع بیان کنند.

مجمع عمومی شرکت بورس اوراق بهادر با حضور هفتاد و هفت درصد از سهام داران، بازرسان و دیگر عوامل برگزار شد. راجب به مجمع عمومی سهام بورس اطلاعاتی را با شما به اشتراک گذاشتیم که در ادامه این مقاله نیز سعی می کنیم مطالب دیگری هم برای شما همراهان نیک اندیش قرار دهیم تا بهترین استفاده را داشته باشید.

تشکیل مجمع

 هنگامی که زمان تشکیل مجمع ها فرا می رسد افرادی که تازه وارد در این زمینه و عرصه می باشند یک سری ابهاماتی در ذهن آن ها به وجود خواهد آمد مانند قیمت قبلی سهام و قیمت بعد آن و غیره که لازم است افراد از هر نوع منبع متفاوتی که می توانند آگاهی لازم را به دست آورند. حضور در بورس و این بازار نیاز مند این می باشد که قبل از خرید هر نوع سهامی ابتدا شناخت لازم از این بازار را به دست آورند و بدانند که حضور در بورس دارای ریسک می باشد و اگر سرمایه آن ها دچار ضرر شد نباید بترسند و پشیمان شوند و جو منفی به بازار ارائه دهند چرا که افراد دارای تجربه خوب می دانند که این مسائل همواره وجود دارد و باید خون سردی خود را حفظ کنند و بهتر سهام خود را مدیریت کنند.

شرکت های سهامی

شرکت های سهامی وظیفه دارند ده روز قبل از برگزاری مجمع زمان و مکان جلسه و تاریخ آن را به اطلاع تمامی سهام داران برسانند. به طور رایج دو روز کاری قبل از تشکیل مجمع نماد معاملاتی در تابلوی بورسی متوقف خواهد شد و در آن زمان نمی توان معامله ای صورت بگیرد و این نکته ای را به ما می رساند که اگر قصد شرکت در مجمع را ندارید باید تا قبل از آن سهام خود را بفروشید. هر نوع تصمیمی که در مجمع گرفته شود شامل تمام افراد صاحب سهام در جلسه خواهد شد.

سئوالات متداول

سئوالات متداول

  1. در چه زمانی مجمع عمومی تشکیل خواهد شد؟

    به طور معمول چون باید حداکثر تا چهار ماه پس از پایان صورت حساب مالی شرکت مجمع برگزار شود اغلب در ماه تیر و خرداد می باشد.

  2. چه تعداد باید در مجمع حضور داشته باشند؟

    حداقل نیمی از سهام داران باید در جلسه مجمع حضور داشته باشند چرا که بدون آن ها جلسه تشکیل نخواهد شد.

  3. یکی از اهداف مجمع عمومی سالیانه چیست؟

    از هدف های مجمع عمومی عادی سالینه می توان به تقسیم سود نقدی در بین سهام داران اشاره داشت.

به این مقاله امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *