رشد 2.9 درصد تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه چهارم، علیرغم ترس از رکود

تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه چهارم 2022

تولید ناخالص داخلی آمریکا دیشب منتشر شد. با اخبار فارکس فکتوری ایران بورس همراه باشید. دیشب گزارش 2022 GDP Q4 توسط بانک مرکزی آمریکا منتشر شد. اقتصاد ایالات متحده سال 2022 را به شکل ثابتی به پایان رساند، در حالی که مشخص نیست رشد در سال آینده منفی شود یا خیر.

روز پنجشنبه، وزارت بازرگانی گزارش داد که تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم، مجموع همه کالاها و خدمات تولید شده از اکتبر تا دسامبر، با نرخ سالانه 2.9 درصد افزایش یافته است. اقتصاددانانی که توسط داوجونز مورد بررسی قرار گرفتند، انتظار داشتند که این رقم 2.8 درصد باشد.
نرخ رشد نسبت به نرخ 3.2 درصدی که در سه ماهه سوم ثبت شده بود، اندکی کاهش یافت.

تولید ناخالص داخلی واقعی ایالات متحده در سه ماهه چهارم 2022


پس از انتشار این خبر فارکس، عملکرد بازار سهام نابرابر بود، اگرچه بازدهی خزانه‌داری تا حد زیادی بالاتر بود. مخارج مصرف کننده که حدود 68 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد، در سه ماهه 2.1 درصد رشد کرد که اندکی نسبت به 2.3 درصد در دوره قبل کاهش یافت اما همچنان سالم است.

شاخص های تورم پس از رسیدن به بالاترین حد در 41 سال گذشته در تابستان، برای پایان سال بسیار پایین تر سقوط کردند. شاخص قیمت مخارج مصرف شخصی مطابق با برآوردها 3.2 درصد رشد کرد اما نسبت به 4.8 درصد در سه ماهه سوم به میزان قابل توجهی کاهش یافت. بدون احتساب غذا و انرژی، شاخص وزنی زنجیره ای 3.9 درصد افزایش یافت که از 4.2 درصد کاهش داشت.

در حالی که داده های تورمی نشان می دهد که افزایش قیمت ها در حال کاهش است، اما آنها به طور قابل توجهی بالاتر از هدف 2 درصدی فدرال رزرو باقی می مانند.

علاوه بر افزایش مصرف کنندگان، بهبود سرمایه گذاری موجودی خصوصی، مخارج دولتی و سرمایه گذاری ثابت غیرمسکونی نیز به رشد اقتصاد کمک کرده است.

سقوط 26.7 درصدی در سرمایه گذاری ثابت مسکونی، که نشان دهنده افت شدید مسکن است، به عنوان یک عقب نشینی بر رشد رقم کمک کرده است، و همچنین کاهش 1.3 درصدی در صادرات. کاهش مسکن حدود 1.3 درصد از رقم سرفصل تولید ناخالص داخلی کم کرد.

مخارج دولت فدرال 6.2 درصد افزایش یافته است، در درجه اول به دلیل افزایش 11.2 درصدی در هزینه های غیردفاعی، در حالی که هزینه های ایالتی و محلی 2.3 درصد افزایش یافته است. مخارج دولت 0.64 واحد درصد به کل تولید ناخالص داخلی اضافه کرد.

افزایش موجودی نیز تقریباً 1.5 واحد درصد به افزایش کمک کرد.

اندرو هانتر، اقتصاددان ارشد آمریکایی در کپیتال اکونومیکس، خاطرنشان کرد: «ترکیب رشد نامطلوب بود و ارقام ماهانه نشان می‌دهد که اقتصاد با پیشرفت سه ماهه چهارم انگیزه خود را از دست داده است». ما همچنان پیش بینی می کنیم که تاثیر تاخیری افزایش نرخ بهره اقتصاد را در نیمه اول سال جاری به سمت رکود خفیف سوق دهد.

این گزارش یک سال پرتلاطم را برای اقتصاد به پایان رساند.

پس از سالی که تولید ناخالص داخلی با سریع ترین نرخ از سال 1984 رشد کرد، دو سه ماهه اول سال 2022 با رشد منفی آغاز شد که مطابق با تعریف مرسوم رکود بود. با این وجود، مصرف کننده قوی و بازار کار قوی به رشد قابل توجهی در دو سه ماهه پایانی و خوش بینی برای سال 2023 کمک کرد.

جیم بیرد، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری مشاوران مالی Plante Moran، اظهار داشت: «همانطور که اقتصاد در نیمه اول سال 2022 آنطور که داده‌های تولید ناخالص داخلی نشان می‌دهد بد نبود، آن‌قدر هم که گزارش تولید ناخالص داخلی Q4 نشان می‌دهد، قوی نیست.» اقتصاد در اواخر سال گذشته با نرخ مناسبی افزایش یافت، اما در برابر رکود شدیدتر در چند فصل آینده آسیب پذیر است.

گزارش تکمیلی اقتصادی روز پنجشنبه بر بازار کار قوی و فشرده تاکید داشت. ادعاهای بیکاری هفتگی با 6000 کاهش به 186000 کاهش یافت که پایین ترین سطح از آوریل 2022 و به میزان قابل توجهی کمتر از پیش بینی داو جونز 205000 بود.

علاوه بر این، سفارش کالاهای بادوام در ماه دسامبر 5.6 درصد افزایش یافت، در حالی که افزایش 2.4 درصدی پیش بینی شده بود. با این حال، زمانی که حمل و نقل حذف شد، سفارشات 0.1٪ کاهش یافت، زیرا تقاضا برای هواپیماهای مسافربری بوئینگ در آمار اصلی نقش داشت.

با وجود شاخص های اقتصادی نسبتاً قوی، اکثر تحلیلگران معتقدند که رکود یک احتمال قوی برای امسال است.

رکود یک احتمال قوی برای امسال است !

احتمال رکود و تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه چهارم
احتمال رکود و تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه چهارم

در سال جاری، انتظار می رود یک سری افزایش تهاجمی نرخ بهره فدرال رزرو با هدف مهار تورم خارج از کنترل به ثمر بنشیند. از مارس 2022، فدرال رزرو نرخ استقراض معیار خود را 4.25 واحد درصد افزایش داده است و به بالاترین سطح خود از اواخر سال 2007 رسیده است. به طور کلی، افزایش نرخ اثر تاخیری دارد، به این معنی که تاثیر واقعی آنها ممکن است برای مدتی مشخص نشود.

بازارها این را به عنوان یک اطمینان تقریباً مطمئن می بینند که فدرال رزرو در نشست هفته آینده خود افزایش یک چهارم واحدی دیگر را اعمال خواهد کرد و احتمالاً افزایش قابل مقایسه ای را در ماه مارس اعمال خواهد کرد.

برخی از بخش‌های اقتصاد، علی‌رغم رشد مطلوب کلی، سیگنال‌های رکود را نشان داده‌اند. به خصوص مسکن عقب افتاده است، با مجوزهای ساختمانی 30 درصد نسبت به سال قبل و شروع آن، 22 درصد کاهش یافته است.

خرده فروشی در دسامبر نسبت به نوامبر 1.1 درصد کاهش داشت که نشان دهنده کاهش هزینه های مصرف کننده است.

اخبار روز فارکس با سرویس خبر فارکس فکتوری ایران بورس.

5/5 - (3 امتیاز)

Navid Ramezaniمشاهده نوشته ها

من نوید رمضانی هستم و در دانشگاه تهران، مدیریت مالی خوانده ام. تجربه کاری من شامل مدیریت سبد سرمایه گذاری، مشاوره سرمایه گذاری و برنامه ریزی مالی در شرکت های مختلف است. من با بازار سرمایه، تحلیل سودآوری و ریسک، طراحی استراتژی های سرمایه گذاری و ارائه مشاوره به مشتریان آشنا هستم. هدف من پیشرفت حرفه ای و گسترش دانش و تجربه در زمینه مدیریت مالی است. از طریق ایمیل: [email protected] و تلگرام: Navidrmz@ و اینستاگرام Nowwheat@ می توانید به صورت مستقیم با من در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *