اقتصاد آمریکا وارد رکود شده ؟+ تحلیل و صحبت های بانک مرکزی Q1 2023

اقتصاد آمریکا وارد رکود شده ؟

شاید اقتصاد آمریکا از رکود در سال 2023 جلوگیری کند. کاهش مداوم قیمت‌ها، تولید ناخالص داخلی (GDP) قوی‌تر از پیش‌بینی‌شده برای سه ماهه چهارم و افزایش کمتر تهاجمی‌تر نرخ بهره توسط فدرال رزرو در هفته آینده، باعث می‌شود اقتصاددانان روند خود را تغییر دهند و خوش‌بینی خود را نسبت به سلامت کلی کشور تجدید کنند.

با اخبار فارکس فکتوری ایران بورس همراه باشید.

اقتصاد آمریکا بر اساس داده های منتشر شده توسط وزارت بازرگانی در روز جمعه، شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی (PCE) از 5.5 درصد در ماه نوامبر به 5 درصد سالانه در دسامبر کاهش یافت. این کاهش نشان دهنده کاهش شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) از 7.1 درصد به 6.5 درصد در دوره زمانی مشابه است. از ژوئن، زمانی که به 9.1 درصد در سال رسید، CPI هر ماه کاهش یافته است.

روز گذشته، داده ها نشان داد که اقتصاد ایالات متحده با نرخی فراتر از انتظارات در سه ماه پایانی سال رشد کرد، یعنی 2.9 درصد، که اندکی نسبت به 3.2 درصد در سه ماهه سوم کاهش داشت، اما به اندازه ای بالا بود که رشد سالانه 2.1 درصد را داشت. در سه ماهه اول و دوم سال 2022، تولید ناخالص داخلی (GDP) به دنبال بهبود گسترده سال 2021 کاهش یافت. با استفاده از اندازه گیری های فصلی تعدیل شده و محاسبه تورم، سطح فعلی تولید ایالات متحده تقریباً با آنچه قبل از همه گیری بود برابر است. .

تحلیل اقتصاددانان از آینده اقتصاد آمریکا

تحلیل اقتصاددانان از آینده اقتصاد آمریکا

اعداد مثبت برخی از اقتصاددانان را بر آن داشته تا از مفسران بازار به دلیل بدبین بودن بیش از حد نسبت به اقتصاد در سال 2022 انتقاد کنند، سالی که بسیاری از آمریکایی ها معتقد بودند رکود از قبل آغاز شده است. “بدترین. رکود. از آن زمان، “جاستین وولفرز، اقتصاددان از دانشگاه میشیگان، پس از انتشار داده های تولید ناخالص داخلی به شوخی آنلاین پرداخت. همانطور که آخرین داده های تولید ناخالص داخلی نشان می دهد، اکنون رسمی است که در سال 2022 هیچ رکودی وجود نداشته است. وولفرز افزود: “همه آن غوغا، تمام آن انرژی کاملاً مزخرف بود.” جفری فرانکل، اقتصاددان در مدرسه هاروارد کندی و عضو سابق کمیته در دفتر ملی تحقیقات اقتصادی که رسماً رکودها را شناسایی می کند، به The Hill گفت که هنوز شایعاتی مبنی بر رکود در سال جاری می شنود، اما او معتقد نیست که آنها دقیق باشند.

فرانکل از طریق ایمیل به The Hill گفت: “بسیاری از اقتصاددانان احتمال وقوع رکود در سال 2023 را تا حد زیادی اغراق کرده اند. من تخمین می زنم که احتمال رکود در سال جاری تقریباً 35٪ است.” بهبود قوی ایالات متحده و کاهش سریع قیمت‌های مصرف‌کننده باعث می‌شود برخی از مفسران در توصیف تورم به‌عنوان «گذرا» تجدیدنظر کنند – مفهومی که در تابستان با افزایش قیمت‌ها به بالای 9 درصد توسط اقتصاددانان بی‌اعتبار شده بود و جانت وزیر خزانه‌داری را برانگیخت. یلن اعتراف کند که در مورد تورم اشتباه کرده و دلایل آن را کاملاً درک نکرده است.

هفته گذشته، پل کروگمن، مقاله نویس اقتصاد نیویورک تایمز، در فضای مجازی نوشت: “در این مرحله، بار اثبات بر دوش هر کسی است که ادعا می کند ما بیش از یک جهش موقت تورم داشته ایم که تا حد زیادی پشت سر ما مانده است.” در ماه دسامبر، کلودیا سام، بانکدار سابق فدرال رزرو، همین مطلب را نوشت: “اکنون بار اثبات بر دوش شاهین های تورم است.” او در خبرنامه هفتگی خود نوشت: اکنون زمان آن است که شاهین ها خودشان را توضیح دهند که مسیری برای فرود نرم در حال شکل گیری است. در سال 2023، پیش‌بینی می‌شود که ایالات متحده یک «فرود نرم» را تجربه کند.

تحلیل بانک مرکزی آمریکا فدرال رزرو از شرایط اقتصاد

هاکس، زمان ورود به دنیای واقعی فرا رسیده است.” آرین دوبه، اقتصاددان دانشگاه ماساچوست، “اقتصاددانان عمومی” را به دلیل ناتوانی در انتقال دقیق قدرت بهبود اقتصادی پس از همه گیری ویروس کرونا سرزنش کرد. بسیاری از اقتصاددانان که به مردم دسترسی دارند، بهبود را در دو سال گذشته کم اهمیت جلوه داده اند. شاید رک ترین این اقتصاددانان لری سامرز، وزیر خزانه داری سابق بود که بارها استدلال می کرد که تورم بسیار زیاد است. مشکل پایدارتر از آنچه فدرال رزرو به تصویر می کشید و برای اصلاح به سالها بیکاری بالا نیاز داشت.سامرز در سخنرانی سال گذشته در لندن اظهار داشت که اقتصاد برای مهار تورم به پنج سال بیکاری بالای 5 درصد نیاز دارد.

وی تصریح کرد: به عبارتی دو سال با 7.5 درصد بیکاری، پنج سال با 6 درصد بیکاری یا یک سال با 10 درصد بیکاری نیاز داریم. تورم کاهش یافته است حتی با وجود اینکه نرخ بیکاری نزدیک به 3.5 درصد پایین‌ترین سطح 50 ساله خود باقی مانده است که نشان می‌دهد جهش قیمت‌ها در طول همه‌گیری ارتباط کمتری با بازار کار داشته و بیشتر به شوک‌های عرضه و تمایل به حداکثر کردن سود در بین شرکت‌ها مربوط می‌شود. به گفته دن آلپرت، سرمایه‌گذار و بنیانگذار Westwood Capital، دلیل این که بسیاری از این تخمین‌ها ناموفق بوده است، مدل‌سازی و تفکر اقتصادی منسوخ شده است. «افرادی که مشاغل آکادمیک و مشاغل پیش‌بینی کسب‌وکارشان مبتنی بر مدل‌سازی اقتصادی و اقتصاد کلان است که از بنیادهای خرد در طول 30 سال، مثلاً از اواخر دهه 1970 تا پایان قرن رشد کرده‌اند.

تحلیل بانک مرکزی آمریکا فدرال رزرو از شرایط اقتصاد
تحلیل بانک مرکزی آمریکا فدرال رزرو از شرایط اقتصاد

آلپرت در مصاحبه ای به The Hill گفت:

«با این حال، این مدل‌ها در دنیای کاملاً فیات که در آن محدودیت‌های ارزی وجود ندارد، اعتبار از طریق کانال‌های متعدد توسعه می‌یابد، و تورم عظیم دارایی‌ها بدون تورم کالاها و خدمات زیاد وجود دارد، اعمال نمی‌شود». با این حال، با وجود تمام داده های مثبت، نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد اقتصاد ایالات متحده ممکن است کند شود. داده‌های PCE دسامبر کاهش 0.2 درصدی را در مخارج مصرف‌کننده نشان داد که بیشتر از کاهش 0.1 درصدی نوامبر بود. کاهش هزینه ها در درجه اول به بخش کالا محدود شد.

در حالی که فدرال رزرو به برنامه انقباض پولی خود ادامه می دهد، فدرال رزرو فیلادلفیا رشد ضعیف بیشتری را در سال 2023 با نرخ 0.7 درصد پیش بینی می کند.

اقتصاددانان سازمان ملل متحد در گزارش وضعیت اقتصاد جهانی و چشم انداز خود که روز چهارشنبه منتشر شد، هشدار دادند که تشدید بی دلیل سیاست های پولی منجر به رکود شدید بی دلیل اقتصاد جهانی می شود که ممکن است از آن جلوگیری شود.

اگرچه هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا بانک‌های مرکزی در کشورهای صنعتی، به ویژه ایالات متحده و اروپا، سیاست‌های پولی را بیش از حد سخت‌تر کرده‌اند، نباید این ریسک را نادیده گرفت. کاهش خرید اوراق قرضه منجر به جهش چشمگیر بازده اوراق قرضه دولتی شده است، اما همچنان در ذهن وجود دارد.

5/5 - (2 امتیاز)

Navid Ramezaniمشاهده نوشته ها

من نوید رمضانی هستم و در دانشگاه تهران، مدیریت مالی خوانده ام. تجربه کاری من شامل مدیریت سبد سرمایه گذاری، مشاوره سرمایه گذاری و برنامه ریزی مالی در شرکت های مختلف است. من با بازار سرمایه، تحلیل سودآوری و ریسک، طراحی استراتژی های سرمایه گذاری و ارائه مشاوره به مشتریان آشنا هستم. هدف من پیشرفت حرفه ای و گسترش دانش و تجربه در زمینه مدیریت مالی است. از طریق ایمیل: [email protected] و تلگرام: Navidrmz@ و اینستاگرام Nowwheat@ می توانید به صورت مستقیم با من در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *