آموزش انواع فیبوناچی در بورس به همراه ابزار تحلیل و کاربرد و شیوه رسم

فیبوناچی در بورس

با سلام خدمت سروران گرامی می خواهیم یکسری اطلاعات پایه ای و مفید در مورد فیبوناچی در بورس را به شیوه های ساده و آسان تر در اختیار شما عزیزان قرار دهیم برای این که فعالان بازار سرمایه بخواهند در این بازار اقدام به خرید و فروش کنند باید این اطلاعات را دارا باشند که یکی از این تحلیل ها فیبوناچی می باشد.

آموزش فیبوناچی در بورس

آموزش فیبوناچی در بورس

امروزه برای تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه این موضوع اهمیت دارد که بدانند چگونه این اعداد وارد بازار سهام می شوند و نقش خود را در بازار بر عهده می‌ گیرند. در دنیای امروزی که همه ی موجودات هستی زندگی می کنند بر مبنای تحلیل و تکنیکال می باشد که فیبوناچی یکی از این روش های تکنیکال ساده می باشد. طبیعت برای تعادل خود به این تکنیک فیبوناچی متکی است، اما بازارهای مالی نیز با این تکنیک منطبق هستند در این مباحث برخی از ابزارهای تحلیل تکنیکال را بررسی می‌کنیم که برای بهره‌گیری از این الگو بازگو شده‌ است.

حتی اگر ما انسان ها از این دنباله اعداد اطلاعاتی هم نداشته باشیم به صورت غریزی به آن واکنش نشان می دهیم و تمایل داریم که اعداد از این قانون پیروی کنند. در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت و شما عزیزان متوجه خواهید شد که دلیل این امر چیست و چرا می تواند در بازار های مالی به کمک ما بیاید. فیلسوفان و پروفسورهای قرن های گذشته از این تکنیک آگاهی داشتند و از دنباله فیوبوناچی استفاده می کردند. بنیان گذار این تکنیک فردی ایتالیایی به نام لئوناردو فیبوناچی می باشد این تکنیک از اعدادی تشکلیل شده است که هر عدد برابر با جمع دو عدد قبلی می باشد به عنوان مثال  ۱، ۱، ۲، ۳، ۵، ۸، ۱۳ و…

آن چه اهمیت دارد این نکته مهم است که هرچه به سمت فیبوناچی در بورس جلوتر می‌ رود، خارج قسمت اعداد مجاور نسبت هیجانی تری دارند که تقریباً 1/618 یا معکوس آن 0/618 است. این نسبت با اسامی مختلفی از قبیل میانگین طلایی، فی (ϕ) شناخته شده است.

آیا شما عزیزان و سروران گرامی می دانستید که این نوع تکنیک فیبوناچی در بازار سرمایه و امور مالی نقش بسیار حائز اهمیتی دارد؟ در واقع بازار سرمایه پایه ریاضی کاملا مشابهی در پدیده های طبیعی وجود دارند. به این صورت که اعداد در بازارهای مالی از جمله بورس که در واقع به‌ صورت قیمت مشخص می‌ شود نیز تمایل دارند به جهت این نسبت های طلایی حرکت کنند. با توجه به این سطوح فیبوناچی و رسم نمودار آن در بورس می‌ تواند در تشخیص نقاط حساس قیمتی یک ابزار مفید و کاربردی باشند. به این معنا که خطوط روند در نمودارهای قیمتی نیز تمایل دارند که خودشان را به سطوح نسبت های قیمتی برسانند به خصوص در وضعیت ۱.۶۱۸ این جذبه بیشتر است. با توجه به آن چه گفته شد فیبوناچی و کاربرد آن در بورس می ‌تواند یکی از ابزارهای مفید و کاربردی برای تحلیل گران باشد.

کاربرد فیبوناچی در بازار سرمایه

کاربرد فیبوناچی در بازار سرمایه

همانطور که می دانید در بازار سرمایه ابزار تکنیکال فراوان و متفاوتی وجود دارد که یکی از این ابزار های تکنیکال دنباله فیبوناچی می باشد. فعالان بازار سرمایه ابتدا برای اقدام هرگونه خرید یا فروش سهام باید سهم را با توجه به ابزار تکنیکال مورد بررسی قرار دهند یکی از این روش های بسیار نوین و کارآمد دنباله فیبوناچی می باشد که کمک بسیاری به فعالان بازار سرمایه کرده و نقدینگی آنها را از حاصل سود سهام افزایش داده است.

اعداد ۶۱۸/. ، ۶۱۸/۱ ، ۳۸۲/. و ۲۳۶/. اصلی‌ ترین نسبت های فیبوناچی شناخته شده است که از تقسیم دو عدد بر یکدیگر به وجود آمده اند با توجه به این وجود این اعداد در هر سطح بیانگر تقسیم دو عدد بر یکدیگر می باشد. از آن جایی که همه اعداد و نسبت ها به سمت این نسبت ها جذب می شوند با استفاده از آن در بورس می ‌توان به دو موقعیت مهم یعنی سطوح مقاومت و سطوح حمایت دست یافت. اگر بخواهیم به زبان ساده ‌تر کاربرد فیبوناچی در بورس را برای شما بیان کنیم باید گفت که این نسبت های گفته شده به عنوان اصلی ترین و مهمترین نقاط حمایت و مقاومت در یک نمودار و چارت می باشند و به عنوان سطوح حمایت و مقاومت پنهان می توان از آن در تحلیل استفاده کرد.

نکته مهم در این رابطه این است که این سطوح به عنوان سطوح پیشرو شناخته می شوند به این معنا که رفتار نمودار را در آینده ارزیابی و پیش ‌بینی می ‌کنند که حتی می‌ توان از این پیش ‌بینی در بعد زمانی و کندل ها نیز استفاده کرد. بنابراین اگر یک تحلیلگر به خوبی با فیبوناچی و روش استفاده از آن در بورس آشنایی داشته باشد می‌ تواند سودآوری بیشتری از معاملاتش به دست آورد.

زمانی که از دنباله فیبوناچی در بورس در تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود معمولاً با سه درصدِ ۳۸٫۲ درصد _ ۵۰ درصد و ۶۱٫۸ درصد ظاهر می‌ شود. با این وجود در صورت لزوم می‌ توان از ضرایب بیشتری استفاده کرد مانند ۲۳٫۶ درصد، ۱۶۱٫۸ درصد، ۴۲۳ درصد و…

در دنباله فیبوناتچی چهار روش وجود دارد که می توان بر روی نمودار ظاهر کرد عبارتند از: اصلاح‌ها، کمان‌ها، پروانه‌‌ها و مناطق زمانی در دنباله فیبوناتچی همه این روش ها مورد استفاده قرار نمی گیرد. این تکنیک ( فیبوناتچی ) با استفاده از روشی که دارد خطوطی ایجاد می کند که تغییر روند در زمان نزدیک شدن قیمت ها را نمایش می دهد و به ما می تواند بسیار کمک کند.

تحلیل فیبوناچی در خرید و فروش سهام

تحلیل فیبوناچی در خرید و فروش سهام

اکثر فعالان یا تحلیلگران حرفه ای بازار سرمایه در تحلیل فیبوناچی در خرید و فروش سهام می گویند اگر اطلاعات مکفی در استفاده از دنباله فیبوناچی داشته باشند و طریقه استفاده از آن را بدانند تحلیل را بسیار برای خود آسان می کنند و 70 درصد از تحلیلی که برای پیش بینی سهام مد نظر انجام داده اند بسیار موفق خواهند بود و درصد سود آوری نقدینگی خود را بالا می برند.

به طور کلی تعداد زیادی از معامله ‌گران با استفاده از سطوح فیبوناچی خرید و فروش معاملات خود را انجام می‌ دهند و عده دیگر این سطوح را با دیگر اندیکاتور ها و نمودارهای شمعی ترکیب کرده و سپس از آن در تحلیل بازار استفاده می ‌کنند. اما در استفاده از این روش باید توجه داشته باشید که باید حداکثر و حداقل قیمت هر سهم را در مدت چند روز یا چند هفته مورد ارزیابی قرار دهید و برای این کار ابتدا لازم است ابزار فیبوناچی را بر روی پلتفرم معاملاتی خود نصب و فعال کرده باشید. اغلب بسیاری از این فعالان بازگو کردند که استفاده از این ابزار ها و تکنیکال ها بسیار زیاد و وقت گیر هستند و استفاده از آنها کاری بسیار دشوار است و موفقیتی حاصل نمی کند در عمل بی فایده می باشد.

معایب فیبوناچی

یکی از بزرگ‌ ترین عیب روش فیبوناچی در بورس پیچیدگی نتایج آن برای مطالعه و عدم توانایی بسیاری از معامله‌گران و تحلیلگران در درک واقعی آن‌ها باشد فعال بازار سرمایه نباید از دنباله فیبوناچی به عنوان مقاومت و حمایت انتظار داشته باشند. دنباله فیبوناچی پنجره هایی هستند که فعالان بازار سرمایه زاویه نمودار سهام مد نظر را بررسی و مشاهده می کنند.

بنابراین ابزارهای فیبوناچی فقط به بهبود عدم قطعیت تحلیل ها کمک می کنند و عملا هیچ چیزی را پیش‌بینی نمی کنند و تاثیری هم در معاملات ندارد. با توجه به این که نباید تماما از ابزارهای فیبوناچی در تصمیمات معاملاتی بهره برد اما از آن جایی که این ابزار بر تصمیمات معاملاتی هزاران معامله‌ گر تاثیر دارد و تحلیلگران زیادی از این ابزار استفاده می‌ کنند خود فیبوناچی به تنهایی یک عامل بسیار مهم و تاثیر گذار بر بازار می باشد به این صورت که به دلیل اثر ناشی از تعداد تحلیلگران منجر به ایجاد سطوح حمایت و مقاومت مصنوعی می شود. شاید درک این مطلب برای شما کمی سخت باشد اما در ادامه با ما همراه باشید تا مسئله را بهتر متوجه شوید زیرا این مسئله می تواند در اینده بسیار به کمک شما بیاید.

ابزار فیبوناچی در بورس

ابزار فیبوناچی در بورس

ابزار فیبونانچی در بورس روش‌هایی عجیبی نیستند بلکه به بهبود عدم قطعیت تحلیل‌ها کمک می‌کنند. در نتیجه نباید دنباله فیبوناچی را مبنایی برای تصمیمات معاملاتی در نظر گرفت. البته هنگامی که این ابزار توسط تعداد زیادی از تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه استفاده می‌ شود خود ابزار فیبوناچی می‌تواند یک عامل بسیار مهم و تأثیر گذار بر بازار سرمایه باشد. در بیشتر اوقات دنباله فیبوناچی به دلیل اثر متوالی ناشی از تعداد معامله گران و فعالان آماتور بازار سرمایه موجب ایجاد سطوح حمایت و مقاومت ضعیف و ناکارآمد می‌ شود و شما نمی توانید به صورت درست از آن استفاده کنید. در ادامه معروف‌ ترین ابزار فیبوناچی را برای شما معرفی خواهیم کرد:

فیبوناچی اصلاحی

فیبوناچی اصلاحی در واقع یکی از مهمترین ابزار های فیبوناچی در بورس می باشد که تحلیلگران با استفاده از آن می توانند احتمال پایان رسیدن یک حرکت اصلاحی را پیش ‌بینی کنند و این گونه بهترین نقطه ورود به بازار را تعیین می کنند. آن چه که در فیبوناچی اصلاحی مشخص است این می باشد که در بازار همواره نمودار در یک روند خاص در حال حرکت است اما در مقاطعی چارت تمایل به اصلاح قیمت دارد اما در این حالت اصلاحی هرگز روند نمودار از کف و سطحی که فیبوناچی رسم شده است فراتر نمی رود. برای رسم نمودار این ابزار ابتدا باید روند نمودار را که ممکن است صعودی یا نزولی باشد را مشخص می کنیم سپس در روند صعودی بعد از انتخاب ابزار کف را به سقف و در شرایط نزولی سقف را به کف متصل  کنید.

سپس باید منتظر واکنش معامله ‌گران حاضر در بازار در یکی از سطوح فیبوناچی شد. به عبارتی برای این که مشخص شود این سطوح حمایتی یا مقاومتی هستند باید تمام پارامترهای مربوط را در نظر داشت به این صورت که باید نسبت به نقاط ۳۸.۲ و ۶۱.۸ حساس شد، ابتدا باید ۳۸.۲ را در نظر داشت در صورتی که روند از این تراز عبور کرد به نسبت ۶۱.۸ را در نظر می‌ گیریم و اگر از این سطح هم عبور کرد باید بر روی سطح ۷۸.۶ درصد حساس شد و در صورتی که این سطح را هم را بشکند به احتمال زیاد با کف قیمتی برخورد خواهد داشت و آن را می شکند. بنابراین با توجه به موارد گفته شده در بالا در صورتی که روند نمودار صعودی باشد با استفاده از ابزار اصلاحی می توان مقایسه حمایتی را مشخص کرد.

فیبوناچی گسترشی

معامله گران با استفاده از این ابزار فیبوناچی در بورس برای پیش بینی سطوح قیمت بیش از ۱۰۰ درصد استفاده می‌ کنند به این صورت که اگر تراز از سقف قبلی خود گذر کند برای این که معامله گر بتواند سطوح مقاومتی جدید سهم  بعد از عبور از خط قبلی را در نمودار شناسایی کند می‌ تواند از ابزار فیبوناچی گسترشی استفاده کند. برای رسم فیبوناچی گسترشی تحلیل‌ گر باید نقطه حداکثر سقف قبلی را به کف وصل کند و با وصل کردن نقطه حداقل و حداکثر قبلی می توان سطوح جدید سهم را مشخص کند. در چنین شرایطی دو نقطه به دست آمده در نمودار را به یکدیگر متصل می کند تا نقاط خارجی مشخص شود بنابراین با استفاده از این روش می‌ توان برای نمایش یک حالت خارجی و به دست آوردن نقاط مقاومتی که هم در روند صعودی و هم در روند نزولی استفاده می شود از این روش بهره برد.

فیبوناچی کمان ها

فیبوناچی کمان ها از دیگر ابزارهای فیبوناچی در بورس معروف و پرکاربرد می باشد که در آن تراز های اصلاحی به صورت کمال نشان داده می شوند. به عبارت دیگر کمان ها نقاط برگشت قیمت را بر اساس صعودی یا نزولی بودن روند شناسایی می کنند. برای رسم نمودار کمان ابتدا باید دو نقطه ابتدا و انتهای روند را مشخص کنید و سپس با استفاده از ابزار فیبوناچی این دو نقطه را باید به دیگر وصل کرد در فیبوناچی کمان بازگشت یک روند به صورت کمان های موازی نشان داده می شود بنابراین کمان ها نقاط برگشت قیمت را بر اساس صعودی یا نزولی بودن روند تعیین می کند.

سیگنالهای کمک کننده در سطوح فیبوناچی

گاهی اوقات تحلیلگران هنگام استفاده از ابزارهای فیبوناچی برای ارزیابی و تحلیل دقیق تر بازار در کنار این ابزارها از الگوهای کمکی دیگری بهره می برند. معروف ترین الگوهایی که در کنار ابزار فیبوناچی برای تحلیل بازار از آن استفاده می ‌شود عبارتند از:

۱.استفاده از الگوهای کندل استیک

الگوهای کندل استیک که به عنوان الگوهای شمعی ژاپنی معروف هستند یکی از ابزارهای مفید در تحلیل تکنیکال می باشد که در نزدیکی سطوح فیبوناچی بسیار پرکاربرد هستند. نمودارها برای هشدار در پایان بازگشت هم مورد استفاده قرار می گیرند به طور کلی با استفاده از الگوهای کندل استیک علاوه بر فیبوناچی می ‌توان از یک سیگنال کندلی نیز بهره برد و مهمتر این که الگوها راهنمای خوبی برای معامله گران می باشد تا بدون دلیل مهم خرید و فروش را انجام ندهند.

۲.استفاده از سطوح حمایت و مقاومت و همچنین تبدیل سطوح فیبوناچی

این روش تحلیل تکنیکالی یک روش معتبر و دقیق تر نسبت به الگوهای شمعی می باشد. چرا که از الگوهای قیمتی قوی در این روش استفاده می شود به این صورت که به طور مثال، در فیبوناچی اصلاحی هر زمان قیمت به سطح ۶۱.۸ برسد و در گذشته هم یک سطح حمایتی ۶۱.۸ را تجربه کرده باشد و این سطح در گذشته شکسته شده باشد باید توجه کرد که این سطح حمایت پس از این که شکسته شد تبدیل به مقاومت شده است. با توجه به این همزمان یک ترکیب فیبوناچی در ۶۱.۷ درصد و یک ناحیه تبدیل در گذشته داریم با دیدن این سطح با اطمینان خیلی بیشتر می توان برای فروش اقدام کرد. این روش یکی از مهمترین روش ها تحلیل تکنیکال می باشد که برای هر معامله گری لازم است در تحلیل تکنیکال از آن تبعیت کند.

تعیین حد سود و حد ضرر بر اساس سطوح فیبوناچی

یکی از مهم ترین کاربرد هایی که ابزار های فیبوناچی در تحلیل تکنیکال دارد این است که با استفاده از آن می ‌توان حد سود و حد ضرر را تعیین کرد. به این صورت که برای تعیین حد سود که در فیبوناچی اصلاحی نقطه ورود در تراز ۶۱.۸ گرفته شده است ابتدا در تراز ۵۰ درصد سپس در تراز ۳۸.۲ درصد و بعد از آن در تراز سوم یعنی ۲۳.۶ درصد حد سود را بر روی سطوحی که فیبوناچی بر روی آن ترسیم شده است را مشخص می کند. برای تعیین حد ضرر با استفاده از فیبوناچی همانند حد سود نقطه ورود در تراز ۶۱.۸ را مشخص می کنند در چنین حالتی باید حد ضرر را کمی پایین تر از تراز ۷۸.۶ در نظر گرفت و چنان چه قیمت سهم از این تراز عبور کرد معامله ‌گر باید نسبت به فروش سهم خود اقدام کند.

فیلتر فیبوناچی در بورس

فیلتر فیبوناچی در بورس

یکی از مهمترین و کاربردی ترین تکنیک های سهام فیلتر فیبونانچی در بورس می باشد همانطور که در متن بالا اشاره کردیم در بازار سرمایه از ابزار ها و تکنیک های متفاوت و بسیار کاربردی استفاده می شود که در میان آنها در مورد ابزار فیبوناچی در بورس بحث کردیم.

بسیاری از فعالان بازار سرمایه می توانند برای اقدام خرید یا فروش سهام از فیلتر فیبوناچی استفاده کنند این فیلتر ها از روش های تحلیل و تکنیکال بورس می باشند که نباید از این تکنیک به تنهایی برای اقدام خرید و فروش اتکا کرد. برای خرید و فروش و تأیید سهم‌های خروجی فیلتر فیبونانچی در بورس باید از تحلیل فداندامنتال (تحلیل بنیادی) _ تحیل تکنیکال و رفتار شناسی و روان شناسی آن‌ها را نیز بررسی کرد تا ریسک سرمایه‌گذاری شما در بازار سرمایه کاهش یابد.

الگوی فیبوناچی در بورس ایران

در این بخش می خواهیم در مورد فیبوناچی رتریسمنت یا اصلاحی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم در این روش باید ابتدا از دو نقطه برای رسم خط استفاده کنیم که می توان به کف و سقف نمودار اشاره کرد که خط را از سقف به کف یا بالعکس از کف به سقف تا سیستم تحلیل تکنیکال حمایت و مقاومت را در اختیار فعالان بورسی و تحلیلگران قرار دهد.

همانطور که گفته شد سطوح فیبوناچی دارای نسبت هایی می باشد که رایج ترین نسبت های فیبوناچی ۰/۳۸۲ و ۰/۵۰ و ۰/۶۱۸ و ۰/۷۸۶ و ۱/۰۰ و ۱/۲۷۲ و / ۱/۶۱۸ می باشند نسبت های دیگری هم وجود دارند مانند ۰/۲۳۶ و ۲/۶۱۸ و ۴/۲۳۶ که به اندازه نسبت های گفته شده چندان کاربردی نیستند. مهم ترین نسبت های فیبوناچی ۰/۳۸۲ و ۰/۶۱۸ و ۱/۶۱۸ می باشند که تجلیلگران می توانند از آنها استفاده کنند.

انواع فیبوناچی در بورس

انواع فیبوناچی در بورس

نوع دیگر فیبونانچی در بورس، فیبوناچی اکستنشن می باشد که این روش با روش فیبوناچی رتریسمنت شباهت دارد و برای رسم دو نقطه خط نیاز به سقف و کف نمودار می باشد و تنها تفاوتی که این دو الگو با یک دیگر دارند در اکستنشن صعود یا نزول پیشین در نظر گرفته می شود.

در روش رتریسمنت نسبت های زیر یک مد نظر هستند ولی در روش اکستنشن نسبت های بالای یک مد نظر است و لحاظ می گردد.

روش دیگر فیبونانچی در بورس، فیبوناچی پروجکشن می باشد در این الگو برای رسم خط به 3 نقطه نیاز داریم که اگر از سقف به کف خط را رسم کنیم فیبوناچی حمایت را پیش بینی می کند و بالعکس اگر از کف به سقف رسم شود فیبوناچی مقاومت را پیش بینی می کند که این موارد به ظاهر ساده می تواند بسیار برای ما در معاملات مفید واقع شود.

کتاب اموزش فیبوناچی در بازار سرمایه

کتاب اموزش فیبوناچی در بازار سرمایه

سطوح نسبت های فیبوناچی در بورس و در بازار سرمایه پیش بینی های احتمالی برای نرخ قیمت ها می باشند همگرایی فیبوناچی بدین صورت است که نسبت های فیبو در چند تحلیل فیبوناچی در محدوده ای نزدیک به هم قرار دارند. همگرایی نشان دهنده قدرت آن محدوده در نسبت های فیبوناچی برای تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه می باشد. بهتر است که در مورد همگرایی حداقل ۳ نسبت از فیبو های مختلف نزدیک هم قرار گیرند تا درصد ریسک کاهش یابد.

ما در مورد سری فیبوناچی های قیمتی با یک دیگر بحث کردیم اما می خواهیم بیان کنیم که سری فیبوناچی زمانی هم وجود دارد و تاثیر به سزایی در تحلیل کردن سهام دارد یک تحلیلگر حرفه ای اگر برای تحلیل سهام خود هم از فیبوی قیمتی و هم فیبوی زمانی به صورت تلفیقی مورد استفاده قرار دهد تحلیل بسیار دقیق تر مشاهده خواهد کرد.

برای فیبوی زمانی از همه ی روش های رسم می توان استفاده کرد به عنوان مثال می توان رسم سقف به سقف ، کف به کف، کف به سقف و بلعکس می توان اشاره کرد. علت محبوبیت فیبوناچی در تحلیل تکنیکال بازار سرمایه این است که از اعداد هندسی خاصی برخوردار است و سطوحی که روی نمودار رسم می شود بسیار چشم گیر و چشم نواز می باشد.

شیوه رسم ابزار فیبوناچی در بورس :

شیوه رسم ابزار فیبوناچی در بورس :

ابتدا فعالان بازار باید از ابزار فیبوناچی در بورس استفاده کنند و برای تحلیل سهام خود باید روندی را مد نظر بگیرند تا روند صعودی یا نزولی نمودار مشخص شود. نکته‌ ای که باید تحلیلگران دقت کنند این است که تشخیص استفاده از ابزار کاملا شخصی می باشد و بدون ‌شک تجربه بازار می‌ تواند اولین نکته مهم در استفاده از آن باشد و برای مشخص کردن نقاط کف و سقف، تجربه ای که شخص تحلیلگر در بازار سرمایه کسب کرده خود را نشان می‌ دهد. برای رسم خط باید در روند صعودی کف را به سقف و در روند نزولی سقف را به کف وصل کنیم.

برای نحوه‌ معامله باید منتظر واکنش تحلیلگران بازار سرمایه در سطوح فیبوناچی باشیم. برای این که بدانیم این سطح حمایت یا مقاومت است باید تمامی پارامترهایی که برای یک حمایت یا مقاومت در حالت عادی بررسی می‌کردید را در این روش لحاظ کنید. باید خاطر نشان کنیم که نسبت‌های ۶۱.۸ درصد و ۳۸.۲ درصد از اهمیت برگشتی بیشتری برخوردار هستند.

ابتدا در فیبوناچی در بورس باید روی تراز ۳۸.۲ درصد حساسیت بیشتر داشته باشید و به محض اینکه این تراز را رد کرد به ۶۱.۸ درصد حساس شد و در صورتی‌ که از این تراز نیز عبور کند تراز بعدی ۷۸.۶ درصد خواهد بود و اگر ‌که این سطح نیز بشکند با کف قیمتی برخورد می کند و به ‌احتمال خیلی‌ زیاد این کف را می‌ شکند.

سوالات متداول

سوالات متداول

  1. چگونه می توانیم از فیبوناچی برای معاملات خود در بورس بهره بگیریم؟

    در حقیقت ما از فیبوناچی برای راحت کردن معاملات خود بازار های مالی مانند بورس بهره می گیریم و با استفاده از تراز های ان می توانیم روند بازگشت یا ادامه بازار را در یابیم. ما با بهره گرفتن از این ابزار می توانیم نقاط مقاومت و حمایت را به راحتی تشخیص داده و بر اساس ان داد و ستد خوبی را تجربه کنیم.

  2. فیبوناچی چگونه در بورس تاثیر گذار است؟

    همان طور که می دانید تحلیل های تکنیکال در بازار های مالی مانند بورس بسیار مهم است و فیبوناچی نیز به تحلیل تکنیکال در این باره به ما کمک می کند زیرا اعداد فیبوناچی برای انسان ها بسیار مهم بوده و بدون ان که بدانند این اعداد را می پذیرند و از همین رو این کار در بورس جایگاه ویژه ای دارد.

  3. آیا این شیوه فقط در پیش بینی قیمت به ما کمک می کند؟

    در واقع نمی توان گفت که تنها کاربرد ان این است بلکه در دوره های زمانی مختلف وجود دارد و اگر ما فیبوناچی های مختلف را با ویژگی های خاص با هم ترکیب کنیم، نتایج شگفت اوری را به دست خواهیم اورد که می تواند در بورس بسیار راه گشای ما باشد. البته در این خصوص به طور مفصل در متن توضیح داده شده است.

به این مقاله امتیاز دهید :

شهریار حقیقیمشاهده نوشته ها

به مدت 8 سال تحلیلگر بازار فارکس بوده و همراه شما در سایت ایران بورس هستم. تجربیات خودم را در ایران بورس با شما به اشتراک می گذارم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *