قیمت دلار امروز چقدر است؟ | بروزترین قیمت دلار در ایران

The price of the dollar

در این سری از مقالات ایران بورس به قیمت دلار و پیش بینی آن خواهیم پرداخت، اما پیش از آن بهتر است بدانید که اگر چه بسیاری از افراد این واحد پولی را به نام کشور آمریکا می شناسند اما در واقع دلار در 33 کشور جهان به عنوان واحد پولی محسوب می شود به عبارتی در این کشور ها از این واحد به عنوان پول کشور خود استفاده می کنند از جمله این کشور ها می توان به مواردی چون کانادا، دومینیکا، سنگاپور، استرالیا، آمریکا، هنگ کنگ و … اشاره کرد که دلار واحد پولی آن ها نیز می باشد.

در کشور آمریکا دلار به عنوان پول رسمی این کشور شناخته شده و در معاملات به کار برده می شود، دلار در کشور ما ایران هم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا صرافان و حتی دلالان عرصه ارز و پول معاملات خود را با استفاده از دلار انجام می دهند و بسیاری از آن ها با استفاده از آن به کسب سود می پردازند به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفتیم به دلار و قیمت روز آن بپردازیم پس با ما همراه باشید.

?شنبه 1401.12.06

?54,000 شروع معاملات ✅
?53,780کـف‌ ?57,700سـقف‌
?57,300آخرین‌ معامله فردایی✔️

?آخرین مظنه فردایی دلار تهران:
?57,300خـــرید ?57,350فــروش

در روز شنبه مورخ ۶ اسفند ۱۴۰۱، با شروع معاملات ارزی در بازار تهران، قیمت دلار آمریکا با قیمت ۵۴،۰۰۰ تومان آغاز شد که نشان دهنده افزایش ۲۰۰ تومانی نسبت به روز قبل بود. در طول روز، قیمت دلار به شدت تحت تاثیر تغییرات نرخ ارز بوده و به کف ۵۳،۷۸۰ تومان و سقف ۵۷،۷۰۰ تومان نزدیک شده است.

با این حال، آخرین معامله با قیمت ۵۷،۳۰۰ تومان بوده که برای خریداران و فروشندگان نشان دهنده افزایش ۲۰۰ تومانی قیمت در مقایسه با آخرین معامله از روز قبل بوده است. همچنین، آخرین مظنه فردایی دلار در بازار تهران نیز با قیمت ۵۷،۳۵۰ تومان برای فروش و ۵۷،۳۰۰ تومان برای خرید اعلام شده است.

قیمت دلار به عنوان یکی از ارزشمندترین ارزهای جهان به دلیل تاثیر زیادی که بر اقتصاد و کسب و کارهای مختلف دارد، همیشه در بازارهای ارزی و سایر مراکز مالی بحث و جدل بسیاری را به دنبال دارد. در بازار تهران نیز، قیمت دلار همچنان از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و تاثیر بسیاری بر روی اقتصاد کشور و تجارت با کشورهای دیگر دارد.

پیشینه دلار

پیشینه دلار

مجلس آمریکا در سال 1785 یکای پول دلار را به رای گیری گذاشتند و در این مجلس همه به آن رای مثبت دادند به همین منظور دلار در این کشور به عنوان واحد پولی شناخته شد و اگر چه پیش از آن آمریکایی ها از لیره در معاملات خود استفاده می کردند اما دلار جایگزین آن شد و این کار تنها با استفاده از دلار صورت می گیرد و امروزه به عنوان یکی از برترین واحد های پولی در دنیا محسوب می شود. شما می توانید در ویکی پدیا dollar اطلاعات مفیدی در این مورد کسب کنید.

قیمت دلار امروز در ایران

همان طور که در قبل اشاره کردیم دلار یکی از ابزار های معاملاتی در کشور ایران بوده و بسیار حائز اهمیت است اما خوب است بدانید که دلار هم همانند هر ارز دیگری همواره با نوسانات بسیاری همراه می باشد و به علت قیمت لحظه ای آن بهتر است در صورتی که قصد خرید یا فروش آن را دارید حتما به ساعت ارائه شدن آن در همان لحظه دقت داشته باشید. زیرا عوامل مختلفی وجود دارد که بر قیمت دلار تاثیر گذار است و باعث افزایش یا کاهش قیمت آن می شود پس باید به صورت لحظه ای و روزانه قیمت آن بررسی شود.

به علت خبر ها و تحولات سیاسی و اقتصادی در جهان و به خصوص کشور ایران قیمت ارز و دلار همچنان دستخوش تغییر و تحولات می باشد، اگر چه دلار در بازار آزاد با افت شدیدی همراه بود اما در حال حاضر رشد جدیدی را تجربه کرده است و با رشد 2.02 درصدی رو به رو بوده است.

قیمت دلار به روز

در کشور ایران بیشترین درآمد از طریق نفت به دست می آید و درآمد آن به این صورت است که بانک مرکزی آن را به شکل دلار در اختیار گرفته سپس آن را به ریال تبدیل خواهد کرد. کشور ایران با استفاده از این پول قادر خواهد بود پول به دست آمده را صرف خرید کالای خارجی بکند، خرج اقتصاد کشور کند، از درآمد خود در جهت توسعه و سرمایه گذاری زیر ساخت های کشور بکند یا به عبارتی آن را در اختیار وارد کنندگان قرار بدهد و از این راه درآمد کسب کند.

قیمت دلار در سال 1357 برابر با هفت تومان بود و با وجود آن که پس از مدتی کشور دوران جنگ را سپری می کرد اما باز هم همچنان قیمت هفت تومانی خود را حفظ نمود. در سال 1370 دلار در بازار با نرخ 142 تومانی به فروش می رسید ما نرخ رسمی آن در کشور شش تومان بود. در ابتدای زمان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی قیمت دلار 175 تومان بود اما در بازار آزاد به قیمت 478 تومان به فروش می رسید، در زمان ریاست جمهوری ایشان تا سال 1380 نرخ ارز دولتی همچنان دست نخورده ماند و با وجود ناهمواری ها قیمت آن در سال 1387 به هشتصد تومان رسید و در نهایت پایان دولت آقای خاتمی دلار را با قیمت نهصد تومان به دولت آقای احمدی نژاد واگذار کرد.

در طی ریاست جمهوری ایشان اگر چه دوره اول به خوبی تمام شد اما در دور دوم در سال 90 قیمت آن از 11 هزار تومان به 18 تومان افزایش پیدا کرد و پس از گذشت یک سال به مرز چهار هزار تومان رسید. در نهایت در دوران ریاست جمهوری آقای روحانی تا سال 1396 دلار با همان قیمت باقی ماند تا این که در سال 1397 به علت تصمیمات رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ و تحریم های ظالمانه او قیمت دلار با رشد بسیار عجیبی مواجه شد و در حال حاضر با قیمتی حدود بیست و یک هزار و صد تومان در بازار آزاد به خرید و فروش می رسد اما همچنان نوسانات خود را به همراه دارد.

قیمت دلار کانادا

قیمت دلار کانادا

قیمت دلار کانادا هم همچون هر ارز رایج دیگری در جهان با استفاده از مقدار مشخصی که در کشور های مختلف برای آن باید پرداخت بشود به دست می آید. نرخ دلار کانادا با قیمت دلار کشور آمریکا در طی سال های 1962 تا سال 1970 با یکدیگر یکسان بودند و حفظ این برابری نرخ ارز بر عهده بانک مرکزی بود. کشور آمریکا که به عنوان ثروتمند ترین اقتصاد در جهان شناخته می شود از لحاظ اقتصادی بزرگ ترین روابط را با کشور کانادا دارد و حجم معاملاتشان نسبت به هر دو کشور دیگری در جهان بیشتر بوده است.

نرخ دلار کانادا همانند هر ارز دیگری در اثر عوامل مختلف ممکن است با نوسانات بسیاری مواجه شود و قیمت آن یکباره رشد کرده و یا سقوط کند، در صورتی که بخواهیم به قیمت روز آن اشاره ای داشته باشیم در زمان نوشتن این مطلب به این صورت بوده است که در طی دو روز گذشته با افزایش رو به رو بوده است و نسبت به روز های اخیر خود با 395 تومان با قیمتی در حدود 17 هزار و 340 تومان در اردیبهشت ماه سال 1400 نرخ گذاری شده است البته همان طور که اشاره کردیم ممکن است این قیمت ثابت باقی نمانده و دست خوش تغییرات شود.

قیمت دلار صرافی ملی

بهتر است در ابتدا شما را با صرافی ملی آشنا کنیم، در سال 1383 بانک ملی کشور ایران توانست با کسب مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سرمایه گذاری کردن، شرکت سهامی خاص تحت عنوان صرافی را تاسیس نماید. این صرافی تا به امروز توانسته است برخلاف محدودیت های جامعه جهانی نقش بسیار مهمی را در انتقال مبالغ ارزی، ساخت و متعادل کردن بازار نقش بسیار مهمی را از خود ایفا کند.

در این صرافی کارشناسان خبره و ورزیده بانکی و ارزی مشغول به فعالیت بوده و با کارگزاران معتبر و خوش نام قرارداد بسته تا تجهیزات به روز ریسک معاملات ارزی و نقدی را به حداقل ترین سطح ممکن برسانند. خوب است بدانید که در صرافی های ملی نسبت به سایر صرافی های دیگر دلار با قیمت کم تری (حدود دو هزار تومان کمتر) عرضه می شود. قیمت دلار در صرافی ملی نسبت به روز های گذشته با کاهش قیمت مواجه بوده است به عبارتی قیمت روز آن در اردیبهشت ماه سال 1400 با کاهش 1.47 درصدی به مبلغی حدود بیست هزار و دویست و سی و چهار تومان رسیده است و همچنان با نوسان مواجه است و ممکن است قیمت آن تغییر کند.

بروزترین قیمت دلار

بروزترین قیمت دلار

عوامل مختلف بسیاری از جمله رویداد های سیاسی و اقتصادی کشور باعث می شوند تا نرخ ارز در بازار دچار تغییر و تحولات شود به عنوان مثال روابط دیپلماتیک میان کشور ها به عنوان مثال دو کشور آمریکا و ایران از جمله عوامل خارجی است که باعث می شود در بازار ارز نوسانات بسیاری ایجاد شود. علاوه بر این در داخل هم مسائل مختلفی همچون ورود نقدینگی به بازار همراه با کاهش سود سپرده های بانکی، افزایش تقاضای دلار، افزایش سفر های خارجی و افزایش تقاضا برای دلار، خارج کردن دلار به جای ارز های دیگر از داخل کشور، فضا و فشار های روانی در داخل هم از جمله عواملی است که در مقابل عوامل خارجی در داخل باعث افزایش یا کاهش قیمت دلار می شود. پس برای آگاهی یافتن از قیمت دقیق و به روز آن می توان اخبار را دنبال کرده و یا از طریق سایت های معتبر از میزان آن آگاه شد.

پیش بینی قیمت دلار

اگر از آن دسته افرادی می باشید که همواره پیگیر قیمت دلار و ارز می باشید با مشاهده آن در روز های اخیر به این موضوع پی خواهید برد که قیمت دلار و طلا همواره با نوسانات بسیار زیادی رو به رو بوده است و از حرکت نزولی یا صعودی پرهیز کرده است اما این سوال ممکن است در ذهن بسیاری از افراد ایجاد شود قیمت دلار و ارز در آینده چگونه خواهد بود؟ و آیا تغییر قابل توجهی را خواهند داشت؟ اگر چه بازار دلار از نوسانات بسیار زیادی برخوردار است اما برای اقتصاد و واردات محور ایران قیمت دلار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است به همین منظور دولت ها همواره در تلاش هستند تا از افزایش نرخ تورم جلوگیری کرده و قیمت دلار را کنترل کنند و پایین نگه دارند.

نمودار قیمت دلار

نمودار قیمت دلار

با مراجعه به سایت های معتبر همچون سایت ایران بورس می توانید نمودار لحظه ای قیمت دلار را مشاهده کرده و از آخرین نرخ تغییرات در این رابطه اطلاعات لازم را دریافت نمایید، با مشاهده نمودار رسم شده قیمت دلار می توان برای سرمایه گذاری در آینده تصمیم گیری کرد.

قیمت دلار روز

امروزه با پیشرفت علم و گسترش تکنولوژی در بستر اینترنت قادر خواهید بود در هر جایی از دنیا که می باشید با مراجعه به اینترنت و جست و جو در سایت های مربوطه از قیمت روز دلار آگاهی پیدا کنید علاوه بر این با دنبال کردن اخبار و یا عضویت در کانال های تلگرامی یا اینستاگرامی و … می توانید از جدید ترین خبر ها در این رابطه مطلع بشوید.

افزایش یا کاهش دلار

همان طور که در بالا اشاره کردیم عوامل مختلف بسیاری بر قیمت دلار تاثیر می گذارد و باعث کاهش یا افزایش قیمت آن می شود که از مهم ترین این عوامل می توان به خبر های سیاسی و اقتصادی در ایران و جهان اشاره کرد پس توصیه می شود اگر قصد سرمایه گذاری در این بازار را دارید حتما باید یک تحلیلگر حرفه ای شوید یا به راهنمایی های چنین شخصی نیاز خواهید داشت در غیر این صورت ممکن دچار ضرر و زیان جبران ناپذیری شوید. اگر مایل هستید می توانید در مورد ارز نیمایی نیز توضیحاتی دهیم.

سوالات متداول

سوالات متداول

  1. چه عواملی در داخل ایران باعث تغییر قیمت دلار می شود؟

    در داخل کشور مسائل مختلفی همچون ورود نقدینگی به بازار همراه با کاهش سود سپرده های بانکی، افزایش تقاضای دلار، افزایش سفر های خارجی و افزایش تقاضا برای دلار، خارج کردن دلار به جای ارز های دیگر از داخل کشور، فضا و فشار های روانی باعث افزایش یا کاهش قیمت دلار می شوند.

  2. صرافی ملی تاکنون چه نقشی در بازار های مالی داشته است؟

    این صرافی برخلاف محدودیت های جامعه جهانی نقش بسیار مهمی را در انتقال مبالغ ارزی، ساخت و متعادل کردن بازار نقش بسیار مهمی را از خود ایفا کند.

  3. چرا قیمت دلار را باید به صورت لحظه ای بررسی کرد؟

    عوامل مختلف بسیاری وجود دارند که باعث افزایش یا کاهش قیمت دلار می شوند بنابراین برای معامله کردن با دلار با قیمت آن را به صورت لحظه ای بررسی کرد.

قیمت دلار
به این مقاله امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *