مهم ترین حروف اختصاری بورس ایران و فارکس و ارز دیجیتال

کلمات اختصاری بورس

در این مقاله قصد داریم تا در ارتباط با یکی از موضوعاتی که بسیار مورد پرسش افرادی است که به تازگی وارد بازارهای آنلاین و دیجیتالی شده اند یعنی مهم ترین حروف اختصاری بورس ایران و فارکس و ارز دیجیتال صحبت کنیم امیدواریم مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد پس در ادامه با ما همراه باشید و از اطلاعاتی که در این مقاله در اختیار شما قرار داده ایم استفاده نمایید.

کلمات اختصاری بورس چه کلماتی هستند؟

کلمات اختصاری بورس چه کلماتی هستند؟

همان طور که شما نیز قطعا می دانید بازارهای مختلف و بسیار زیادی در جهان وجود دارند که به صورت روزانه و لحظه ای در آنها خرید و فروش‌ های کوچک و بزرگی انجام می‌ گیرد که هر کدام از آن ها در واقع قواعد، قوانین و ساختار های مشخصی را برای خود دارند. در بازار بورس و فارکس نیز این موضوع صادق است و در واقع حروف و کلمات اختصاری زیادی در خصوص موضوعات مختلف در ارتباط با این بازار وجود دارد که از مهم ترین آن ها می‌ توانیم به نماد هایی که برای شرکت ها و در واقع سهام آن ها به صورت اختصاری قرار داده می شود اشاره کنیم. در ادامه بیشتر در ارتباط با این موضوعات صحبت خواهیم نمود.

حروف اختصاری بورس چیست؟ در حقیقت نام های کوتاه شده شرکت هایی می باشند که در پذیره نویسی موفق به شرکت در بورس و خرید و فروش سهام شده اند. جهت کسب اطلاعاتی حول این محور می توانید به مقاله ای که امروز درج می کنیم مراجعه نمایید.

نماد چیست؟ و این حروف اختصاری نشان دهنده چه چیزی می باشند؟ اگر بخواهیم به طور صادقانه در این زمینه با شما دوستان صحبت کنیم باید بگوییم که معمولاً این نام های اختصاری مربوط به شرکت هایی می باشند که در بورس مورد پذیرش واقع شده اند. به عنوان مثال پتروشیمی خارک را در نظر می گیریم، حرف اول ش نشان گر صنعت شیمیایی و کوتاه شده پتروشیمی خارک می باشد. معمولاً به جای استفاده از نام کامل واحد های تجاری و شرکت ها از نماد آنان استفاده می نمایند. حروف اختصاری بورس نام شرکت های انتخاب شده در بورس می باشد که امکان فعالیت را دارند.

حروف اختصاری نمادهای بورس کدامند؟

حروف اختصاری نمادهای بورس کدامند؟

همان طور که گفتیم حروف اختصاری نماد ها در بورس یکی از مهم ترین حروف و کلمات اختصاری در بازار بورس و فارکس می باشد که کار را برای انجام معامله و خرید و فروش توسط معامله گر ها آسان تر کرده است و با توجه به اینکه افراد زیادی امروزه به وسیله تلفن های هوشمند خود خرید و فروش های مورد نظر را انجام می‌دهند می توانند تا با استفاده از نام اختصاری و در واقع کوتاه شده سهام مختلف به راحتی آن ها را پیدا نمایند و دیگر نیازی نیست تا اسم شرکت و یا واحد سازمانی مورد نظر را به طور کامل بلد باشند یا جستجو کنند.

گذاشتن نام و کلمات اختصاری بر روی واحد ها و شرکت ها چه مزایایی دارد؟ اگر بخواهیم به محاسن و ویژگی های مثبت اشاره نماییم باید به خدمتتان برسانیم که می توان به کوتاه نمودن و شناختن بهتر و آسان تر به واسطه افراد معامله گر اشاره نمود، به طوری که وقتی یک لغت 5 یا 6 حرفی را به کار می بریم، به طور احتمال در تعیین یک شرکت یا واحد با اسم طولانی که در سازمان مربوط به ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است، جلوگیری می نماییم. این گونه نام گذاری نمودن نماد های متعلق به بورس، عمل اشخاص معامله گر را جهت معرفی نمودن یک شرکت بورسی به اشخاص دیگر بسیار راحت تر می نماید.

حروف اختصاری در بورس چگونه است؟

حروف اختصاری در بورس چگونه است؟

اگر بخواهیم تا در ارتباط با این موضوع صحبت کنیم که حروف اختصاری و نماد های بورسی چگونه و توسط چه پروتکل‌ هایی انتخاب می‌شوند، باید بگوییم که برای این کار، ساز و کار تقریبا مشخصی وجود دارد و در بازار های مختلف متفاوت می باشد. به عنوان مثال در بازار‌ های بورسی کشور ما برای نماد های مربوط به شرکت های خودرو سازی، از حرف خ در ابتدای نام نماد هر شرکت استفاده می شود.

آیا می دانید نماد مخفف سهام چه کاربردی دارد؟ این نماد در جهت شناسایی بهتر شرکت های مجاز به معامله و خرید و فروش عمومی استفاده می شود و این را بدانید که یک نماد خاص و منحصر به فرد برای تمایز آن واحد نسبت به واحد های دیگر تعیین می کنند. در حقیقت اصطلاحات و علامت های اختصاری بورس به سهولت معاملات در زمینه بورس کمک می نمایند. البته در زمان گذشته با صدا زدن یک واحد تجاری، تمامی سفارشات را ابلاغ می نمودند و نماد های مربوط به سهام جهت کم شدن زمان لازم برای منتشر نمودن اطلاعات مورد معرفی قرار می گرفتند.

نماد گذاری و مختصر نمودن نام شرکت ها در بازار سرمایه در چندین سال گذشته بسیار برای افراد فعال در این حوزه مورد اهمیت قرار گرفته است و به یکی از مهم ترین بحث های جدی در معامله تبدیل شده است. زیرا آنان معتقد هستند که بورس ایران هم می بایست همانند بورس های جهانی به جهتی سوق داده شود که انواع حروف و کاراکتر ها به کار برده شده در اسم نماد بورسی کاملاً با شرکت مدنظر دارای سنخیت باشند و به اختصار و روان ماهیت آن واحد تجاری را مشخص نماید. امروزه به دلیل ایجاد مشکلات در روند سامانه TSSE و محدودیت موجود کاراکتر، مسئولین تصمیم به انتخاب برخی از علامت های نامتعارف برای برخی نماد های تازه وارد به بورس گرفته اند.

آموزش حروف اختصاری بورس

آموزش حروف اختصاری بورس چگونه است؟

درباره ساز و کار انتخاب یک نام اختصاری و در واقع یک نماد برای سهام مربوط به یک شرکت باید بگوییم که این موضوع به این صورت است که اگر یک شرکت بتواند تا به قدری موجه باشد که بتواند وارد بازار بورس شود و نظر مراجع قانونی و دولتی را برای اینکار جلب کند از طرف برنامه ریز ها و کارگزاران بورس و همین طور مراجع عالی بازار سرمایه در کشور نامی را به اختصار دریافت می‌کند که با کمک آن می‌تواند تا سهام شرکت خود را در بازار بورس به فروش بگذارد. در واقع این یک قانون کلی برای تمامی شرکت هایی است که قصد دارند تا سهام خود را با سرمایه گذاران به اشتراک بگذارند.

همان طور که می‌دانید در بازار بورس گروه ها و در واقع شرکت های مختلفی شروع به کار می کنند که عده ای از این گروه ها و شرکت ها گروه های صنعتی هستند و با صنعت کشور سر و کار دارند معمولاً این گروه ها نام های دسته بندی شده و شناخته شده تری دارند برای عموم سرمایه‌گذاران بیشتر از سایر نمادها و در واقع شرکت ها مهم می باشند.

ایا می دانید که نماد های بورسی به چند بخش تقسیم شده اند؟ این نماد ها که متعلق به بازار بورس می باشند به دو نوع تقسیم شده اند، قسمت اول متعلق به نماد شرکت هایی می باشد که در صنعت فعالیت دارند و بخش دوم هم متعلق به یک سری از واحد ها می باشد که خلاصه ای از نام آن ها را نشان می دهد. نحوه نام گذاری نماد انواع سهام ها در این حیطه به شکلی است که سبب می شود مسیر شناخت و شناسایی و دسته بندی این شرکت ها و مجموعه ها راحت شود.

شما دوستان گرامی می توانید با رجوع به سایتی به نام شرکت مدیریت فناوری بورس تمامی صنعت ها و علامت های اختصاری و نماد ها را مشاهده نمایید. این را می دانید که جهت آسان تر به کار بردن نام هر شرکت یک نماد را در بورس جهانی به آن تعلق می دهند و جالب است مطلع باشید که هر نماد از مجموعه کاراکتر های کوچک و از چندین حرف تشکیل شده است. البته ذکر این نکته ضروری است که در ایران هم به همین شیوه می باشد و شرکت ها در این زمینه از یک تقسیم بندی کلی استفاده می نمایند و هر کدام از آنان از یک گروه تشکیل شده اند. به عنوان مثال انوع شرکت ها به مجموعه شرکت های قندی، خودرویی، سیمانی، مصالح، ساختمانی، خودرو، سرامیک و دیگر موارد تقسیم شده اند.

کلمه اختصاری متعلق به گروه فلزات با حرف (ف) قابل نمایش می باشد، گروه خودرو نیز حرف (خ) مانند خساپا و مجموعه مواد غذایی با حرف (غ)، مشین آلات نیز با (ب) و البته قابل ذکر است که در برخی موارد استثنا نیز قائل شده اند. مثلا برای بانک ها از حرف (و) استفاده نموده اند. اگر شما یکی از افراد سرمایه گذار می باشید و تمایل دارید تا با یک فرد متبحر در این عرصه به گفت و گو بپردازید، بهتر می باشد که اصطلاحات و زبان مشترک وی را بدانید. به فرض مثال زمانی که می خواهید در مورد سهم یک واحد مانند پتروشیمی اراک سخن بگویید لفظ مشترک را به کار ببرید و بگویید آیا شاراک افزایش می یابد و یا سقوط می کند.

حروف اختصاری بورس فارکس به چه صورت است؟

حروف اختصاری بورس فارکس به چه صورت است؟

در واقع با ساختن اسامی و نمادهای مختلف در بازار بورس برای شرکت های مختلف یک ادبیات خاص برای بازار و در واقع معاملات و همینطور سرمایه‌گذارانی که در این زمینه سرمایه‌گذاری می‌کنند ایجاد شده است تا بتوانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و مدت زمان کمتری را برای جستجو در ارتباط با نام سهام مورد نظر اختصاص بدهند. هر کسی که بخواهد تا پا به سرمایه‌ گذاری در این زمینه بگذارد نیازمند آموزش هایی در ارتباط با نام و در واقع کلمات و حروف اختصاری مربوط به بازار بورس خواهد بود تا بتواند خیلی سریعتر معاملات خود را انجام دهد چرا که بسیاری از کانال ها و خبرگزاری ها و رسانه هایی که اوضاع سهام مختلف را پیش بینی می کنند از این کلمات و حروف اختصاری استفاده می نمایند و شما در صورتی که در ارتباط با نماد شرکت های مختلف اطلاعات نداشته باشید نمی توانید خیلی سریع در ارتباط با شرکت مورد بحث اطلاعاتی را به دست بیاورید.

نماد ها و حروف اختصاری توسط سازمان استاندارد جهانی برای کلیه شاخص ها، انواع کالاها و ارزها مشخص شده اند و این نماد اصولاً دارای 3 حرف می باشند و معمولاً در اسم اختصار شده ارزها دو حرف اول نماد اختصاری کشور را مشخص می نمایند و حرف سوم هم نماد ارز یا کالا مربوطه می باشد.

حروف اختصاری بورس ایران در سایت مربوط به بورس ایران کاملاً مشهود می باشد و اگر در این بازار به فعالیت پرداخته باشید، به طبع آن با نام هایی همچون، فملی، تجارت و دیگر موارد رو به رو شده اید و نامشان به گوشتان خورده است. هر یک از این نماد ها ترکیبی از اسم متعلق به یک شرکت و صنعتی که آن واحد به فعالیت در آن عرصه پرداخته است، می باشد، که در حقیقت نماد بورس نمایده می شوند. اما این نماد ها به چه طریق ساخته و مورد استفاده قرار می گیرند؟ معمولاً نماد های مورد معامله و مربوط به واحد های بورسی در تالار مختص به انجام انواع معامله ها از دو بخش تشکیل می شود که قسمت اول صنعت فعالیت شرکت مدنظر را نشان می دهد و مورد دوم هم نماد آن شرکت را نمایان می کند که در واقعیت خلاصه شده نام اصلی آن واحد تجاری محسوب می شود.

پس در نتیجه حروف اختصاری به کار برده شده در هر نماد متعلق به یک شرکت، نام و صنعت مدنظر آن را برای سهام داران مختلف به نمایش می گذارد که انجام این کار سبب می شود افراد معامله گر بتوانند راحت تر به زمینه مد نظر خود دسترسی یابند و نماد آن را پیدا کنند. به عنوان مثال فلزات را با نماد ف و در نهایت نماد فملی به صنعت فلزات و صنایع ملی مس تعلق دارد.

مهم ترین حروف اختصاری در ارز دیجیتال کدامند؟

مهم ترین حروف اختصاری در ارز دیجیتال کدامند؟

همانطور که گفتیم داشتن نظام های اقتصادی و نمادهای مختلف در بازارهای متفاوت وجود دارد و فقط مربوط به بورس و فارکس نمی‌شود این نمادها و در واقع کلمات اختصاری در بازار ارز های دیجیتال نیز به وفور قابل مشاهده هستند در این قسمت قصد داریم تا به چند مورد از این نام ها اشاره کنیم.

یکی از معروف ترین کلمات اختصاری که در بازار ارزهای دیجیتالی وجود دارد HODL است که در بین سرمایه گذاران در این عرصه به معنی تاکیدی برای عدم فروش و در واقع نگهداری ارز دیجیتال مورد نظر می باشد هنگامی که سرمایه گذار از این کلمه استفاده می کند در واقع به همکاران خود می‌گوید که از فروش این سهام جلوگیری نمایند چرا که رشد خواهد کرد. از دیگر کلمات مخفف موجود در بازار ارز های دیجیتال می توانیم به FOMO اشاره کنیم که به معنی ترس برای از دست دادن سرمایه می باشد و برای نشان دادن میزان نگرانی به سایر سرمایه گذاران در ارتباط با یک ارز خاص به کار برده می شود. همچنین از واژه های خرس و گاو نیز برای بازار های نزولی و صعودی در بازار ارز دیجیتال استفاده می شود یکی از قابل توجه ترین نماد ها و کلمات مخفف در این بازار هستند.

 اگر می خواهید در زمینه ارز دیجیتال و موارد دیگری همچون خرید و فروش سهام مربوط به شرکت ها به فعالیت بپردازید، کافی است تا جهت حرفه ای شدن در این حیطه زمان کافی را برای آموزش بگذارید و هم چنین اصطلاحات مربوط به آن را به خوبی بیاموزید. حروف اختصاری بورس تهران را می توانید در سایت های خبرگذاری مربوط به این زمینه مطالعه و مشاهده کنید.

حروف اختصاری مهم در جدول بورس کدامند؟

حروف اختصاری مهم در جدول بورس کدامند؟

در برخی از زمان ها ، معاملات بعضی از شرکت ها در زمینه بورس متوقف خواهند شد و این موارد به صورت دائمی اتفاق نمی افتد و متوقف شدنشان به صورت موقتی است. در زمانی که این اتفاق صورت می گیرد، به اصطلاح می گویند که نماد آن واحد متوقف شده و موجب این رویکرد این موضوع می باشد که گویا اتفاقی مهم و حائز اهمیت در آن حوزه صورت گرفته که سبب توقفش شده و در صورتی که موجب شود تا افزایش یا کاهشی بیش از اندازه در قیمت سهام دیده شود، به توقف آن اقدام می نمایند.

به عنوان نمونه قبل از این بخواهند به برگزاری مجامع سالیانه بپردازند، آن را از ادامه فعالیت باز می دارند زیرا، در این مجمع سود مختص به تمامی افراد سهام دار تعیین می شود و این موضوع می تواند تاثیر قابل مشاهده ای را بر تعیین قیمت سهام داشته باشد. پس این مورد بسیار طبیعی است و تا زمانی که اطلاعات دقیقی در دسترس قرار نگیرد و به صورت شفاف به آن مورد پرداخته نشود، از ادامه فعالیت محروم می باشد.

انواع حروف اختصاری بورس شامل گروه های متعلق به انواع بانک ها، مؤسسات، دیگر نهاد پولی، شرکت های مربوط به مواد غذایی، خودرو، فلزات و دیگر موارد می باشد، برای تمامی بانک ها از حرف و مانند بانک نوین که با ونوین نشان داده می شود، فلزات و صنعت مس حرف (ف)، سیمان حرف (س) استفاده می شود. به عنوان نمونه برای شرکت هایی که در حوزه سیمان فعالیت دارند و با نام هایی همچون سیمان شرق، سیمان تهران و .. نمایش داده می شوند، نمادشان پیش وند (س) و ادامه کلمه مثل سشرق نشان داده می شود. واحد هایی که در زمینه گچ نیز فعالیت دارد نمادشان (ک) می باشد.

سوالات متداول

سوالات متداول

  1. نماد چیست؟

    حروف اختصاری به کار برده شده در اسامی شرکت ها و واحد های تجاری در بازار بورس را نماد می گویند.

  2. آیا حروف اختصاری و نماد در بورس جهانی وجود دارد؟

    نه تنها در بورس جهانی بلکه در بورس تهران هم از این نماد و اصطلاحات اختصاری نیز استفاده می شود.

  3. نماد از چه جهت در بازار بورس مفید واقع می شود؟

    در جهت دسترسی یافتن بهتر و آسان تر اشخاص فعال در بازار بورس به نام انواع سهام شرکت ها بسیار کاربردی است.

 

3.5/5 - (6 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *