نماد بورس چیست ؟ معرفی انواع دسته های نمادهای بورس ایران با تحلیل حرفه ای

نماد بورس

با سلام خدمت تمامی شما عزیزان که دنبال کننده سایت ایران بورس هستید. امروز می خواهیم در رابطه با نماد بورس با شما صحبت کنیم. و بگوییم این المان ها یا بطور دقیق نماد ها چه هستند.

محتوا پنهان
نمادهای بورس

نماد بورس چیست؟

همان طور که هر فردی دارای یک اسم و مشخصات می باشد، در بورس نیز به همین صورت است. به این نحو که هر شرکتی که وارد بورس می شود دارای یک اسم تجاری بوده تا سرمایه گذاران بتوانند به راحتی سهم مورد نظر خود را در هر گروه و صنفی که باشد را به راحتی پیدا کنند.

نماد شرکت ها در بورس

در بازار نمادهای بورس زیادی وجود دارد که از شرکت های مختلف در آن دسته بندی شده اند. این دسته بندی ها بر اساس فعالیت آن شرکت ها و یا هلدینگ ها انجام شده است. این دسته بندی به کسانی که تجلیگر هستند بسیار کمک می کند تا در تابلو بورس به راحتی بتوانند دسته آن سهم را تشخیص دهند.

نوسانات و ریزش و یا رشد تمام دسته ها را زیر نظر بگیرند. مثلا اگر در یک روز بورسی (روزی که در ان بورس باز است و معاملات انجام می شود) زمانی که افراد می بینند که سهام های گروه سیمانی در حال ریزش است. متوجه اصلاح قیمتی در گروه سیمانی ها می شوند و یا با انتشار یک خبر منفی در رابطه با گروه پتروشیمی ها تحلیل گران با دیدن تابلو بورس متوجه تاثیر این خبر در این گروه می شوند.

این نماد گذاری ها و دسته بندی ها بسیار برای بورس الزامی و حیاتی می باشد.

  • پیشنهاد می کنیم مقاله قیمت گذاری سهام را برای کسب اطلاعات بسیار مفید مطالعه کنید.

چگونگی ثبت یک نماد در بورس

نماد شرکت ها در بورس

زمانی که در شرکت می خواهند وارد بورس شود که در بورس به عرضه اولیه شناخته می شود. ثبت یک شرکت در تالار بورس تهران (ایران) کار ساده نبوده و باید مراحل پیچیده ای طی شود که در این جا نمی خواهیم در رابطه با این موضوع صحبت کنیم.

نماد های بورسی از دو جز تشکیل شده اند. جز اول بسته به نوع فعالیت آن شرکت متفاوت بوده که در ادامه برای شما توضیح می دهیم که هر گروه که واژه ای را به اختصار دارد. جز دوم هم همان نام تجاری آن ها است. و از جمع این دو یک نماد بورسی ساخته می شود.

در اینجا می خواهیم به چند گروه و نماد اشاره کنیم و استثنا های آن ها را نیر برای شما بیان کنیم.

انواع دسته ها در بورس و ساختار نماد های بورسی

نماد شرکت ها در بورس

1. دسته استخراج زغال سنگ

اولین گروه و یا دسته که می خواهیم در این جا برای شما توضیح دهیم دسته استخراج زغال سنگ است. که در این گروه همه نماد ها به اختصار با واژه ( ک ) شروع می شوند. که در این گروه می توان به نماد هایی همچون کپرور که در این نماد واژه ک اختصار اول این گروه بوده و پرور هم اختصار فرآوری زغال سنگ پروده طبس است.

در مثال دیگر می توان به نماد کشرق اشاره کرد واژه ک اختصار اول این گروه بوده و شرق هم اختصار صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود است. و همین طور کطبس (ذغال سنگ نگین طبس)

2. دسته انبوه سازی، املاک و مستغلات

دسته بعدی که می خواهیم برای شما توضیح دهیم دسته انبوه سازی، املاک و مستغلات که سهام های این صنعت با واژه (ث) آغاز می شوند. اولین نمادی که در این دسته توضیح داده می شود نماد ثاخت است که همان طور که مشاهده می کنید این نماد با واژه ث شروع شده است و دنباله اسم این سهم یعد از واژه ث کلمه (اخت) است.

که اختصار اسم شرکت را نمایش می دهد اسم این شرکت بین المللی توسعه ساختمان است. نماد دیگر که در این دسته به بررسی آن می پردازیم نماد ثاژن است که باز هم می بینید اول این نماد با ث شروع شده و ادامه اسم آن یعنی (اژن) اختصار اسم شرکت سخت آژند می باشد.

نماد های زیادی در این دسته وجود دارد که می خواهیم به آخرین مثال آن اشاره کنیم نماد ثالوند است. که حرف ث مربوط به دسته این نماد بوده و کلمه (الوند) اختصار شرکت سرمایه گذاری مسکن الوند می باشد.

3. دسته انتشار، چاپ و تکثیر

در دسته انتشار، چاپ و تکثیر تنها یک سهم وجود دارد که از قرار معلوم سهام های این نماد با حرف (چ) شروع می شوند. در نماد چافست حرف آغازین آن که چ است که نماد های این گروه باید با این حرف شروع شوند. و کلمه (افست) هم اسم شرکت افست می باشد.

نکته:همان طور که مشاهده می کنید حتما نباید اسم شرکت به اختصار باشد و در این جا حرف شروع دسته چ بوده و اسم شرکت افست است که از ادقام این دو اسم نماد چافست بدست آمده است.

4. دسته بانکها و موسسات اعتباری

این دسته از از سهام های بورسی با حروف (و) شروع می شوند البته در این نماد استثنا هایی هم وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم. در این دسته ما شاهد وجود سهام های بانکی و همچنین موسسات بانکی هستیم.

اولین سهمی که در این دسته بررسی می کنیم سهم بانک تجارت با نماد وتجارت می باشد. همان طور که مشاهده می کنید حرف آغازین این نماد با (و) شروع شده و کلمه تجارت اسم بانک تجارت می باشد.

نمادی دیگر که در این سهم بررسی می شود نماد وبصادر است که حرف اول آن (و) بوده که شروع تمام نماد ها در این دسته با این حرف است. و کلمه صادر اختصار بانک صادرات ایران است.

نماد دیگر وثامن است که حرف اول آن (و) است که در اول اسم این دسته از گروه های بورسی وجود دارد. و کلمه ثامن اختصار شرکت اعتباری ثامن است.

همان طور که گفتیم در این دسته استثنا هایی نیز وجود دارد که به آن ها می پردازیم. نماد هایی مانند نماد دی که مربوط به سهام بانک دی می باشد. و شما ناظر هستید که حرف (و) که باید در اول بیشتر نماد های این دسته قرار دارد در این نماد قرار نگرفته است.

همین طور سهام بانک سامان با نماد سامان _ سهام اعتباری توسعه با نماد توسعه _ سهام بانک حکمت ایرانیان با نماد حکمت _ سهام بانک سرمایه با نماد سمایه نیز در این استثنا قرار می گیرند. پس دیدید که بعضی جا ها می شود که چهار چوب رعایت نشود.

5. محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر

چیزی که از نام این دسته در خواندن اولیه آن دستگیر مان می شود این است که سری از شرکت های که در زمینه مواد غذایی از قبیل مواد لبنیاتی , روغن های نباتی , کیک و کلوچه , تولید نوشیدنی و … هر شرکتی که در زمینه مواد غذایی کار می کنند در این دسته قرار می گیرند.

بیشتر سهام های این دسته با حرف (غ) شروع می شوند. البته در این جا نیز استثنا هایی وجود دارد که در ادامه در رابطه با آن ها بحث خواهیم کرد.

اولین نمادی که در این دسته توضیح داده می شود نماد می باشد که همان طور که می بینید اول این نماد با حرف (غ) شروع شده و دو حرف (گل) به اختصار شرکت گلوکوزان می باشد. نماد غگل در بورس جز سهام هایی است که اگر به سایت رجوع کنید.

خواهید فهمید که این سهم در قسمت سهام داران خود تک سهام دار می باشد. یعنی تنها شركت توسعه صنعتي غذايي زر_سهامي عام تنها سهام دار کلی این سهم است.

نماد دیگر غگلستا می باشد حرف (غ) مربوط به دسته و گلستا اختصار شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان می باشد.

استثنا های این دسته می توان به نماد بهپاک مربوط به شرکت صنعتی بهپاک _ نماد تبرک مربوط به گروه کارخانجات صنعتی تبرک _ نماد خودکفا مربوط به شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان اشاره کزد.

6. خودرو و ساخت قطعات

این دسته از نماد های بورسی با حرف (خ) شروع شده و کلیه سهام های این دسته جز شرکت های خودرو سازی و یا شرکت های تولید قطعه خودرو هستند.

مثالی که از این دسته برای شما میزنیم نماد خودرو در بورس است که در این نماد حرف (خ) جز حروف اول این نماد بوده و هم حرف اول اسم شرکت ایران خودرو می باشد. مثال های دیگر نیز به همین نحو می باشد.

نماد ایران خودرو در بورس ایران جز سهام های بسیار مهم بوده و رشد آن در سال 1399 نسبت به سال های گذشته بی سابقه است.

7. دسته حمل و نقل

این دسته با حرف ح در نماد بورس آعاز می شوند.

مثال از این دسته نماد حریل است که حرف (ح) شروع نماد بوده و کلمه ریل اختصار اسم شرکت ریل پردازسیر می باشد. بقیه نماد ها در این دسته نیز به همین نحو است.

8. سرمایه گذاریها

این دسته از نماد های بورسی با حرف (و) آغاز شده که در ادامه به جزئیات نماد های آن می پردازیم.

نماد وبهمن در این دسته قرار می گیرد که حرف (و) حرف اول این دسته و بهمن اختصار اسم سرمایه گذاری بهمن می باشد.

نماد صبا در بورس نیز جز این دسته قرار می گیرد ولی همان طور که در مثال های قبل دیدیم این نماد جز استثنا های این دسته است که اسم آن سرمایه گذاری صبا تامین می باشد.

9. خرده فروشی,باستثنای وسایل نقلیه موتوری

این دسته در گروه فرا بورس قرار می گیرد و حرف خاصی برای آن ها در نظر گرفته نشده است.

نماد قاسم در بورس جز همین دسته قرار می گیرد. که نام این شرکت قاسم ایران می باشد.

10. صندوق سرمایه گذاری قابل معامله

این دسته نیز دارای حرف خاصی نمی باشد.

سهمی که در این دسته بررسی می کنیم سرو نماد بورس که نام این شرکت در بازار صندوق س سروسودمند مدبران-سهام ثبت شده است.

با همین ترتیب شما می توانید سایر دسته های بورسی را تحلیل کنید.

نماد های سهام عدالت

نماد سهام عدالت در بورس

چند سالی است که اسم سهام عدالت در این افراد جامعه بسیار شنیده می شود و هر کس در رابطه با سود دهی سهام های خود حرف میزنند. حال این سوال پیش می آید چرا سود دهی این سهام ها با هم متفاوت است؟

نکته اینجاست که در سبد سهام هر شخصی دولت سهام های مختلفی قرار داده است. نماد سهام عدالت در بورس را نمی توان با این عنوان یک نماد دانست. ریزا خود دارای سهام های مختلفی در سبد هر شخص می باشد.

چند نکته در رابطه با نماد های بورسی

در بورس ما چیزی به نام بهترین نماد بورس نداریم زیرا هیچ سهمی تا ابد منفی و یا بالعکس مثبت نخواهد بود. در اینجا می خواهیم بگوییم که شما باید تشخیص بدهید که بهترین نماد بورس برای خرید کدام سهم است.

برای بدست آوردن اطلاعات نماد بورس باید وارد کارگزاری خود و یا سایت بورس تهران شوید تا بتوانید اطلاعات مورد نظر خود را بیابید.

قانون توقف نماد بورس

این سری از قوانین بسیار گسترده بوده که دلیل بسته شدن یک سهم می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در این جا نمی خواهیم به آن بپردازیم. حال این توقف می تواند به مدت چند ساعت و یا چند روز و حتی چند ماه باشد.

رنگ نماد بورس نیز حاوی اطلاعات زیادی است. رنگ قرمز یک نماد نشان متوقف بودن آن بوده و رنگ نارنجی نشان دهنده پیش گشایش آن سهم است. و رنگ سبز هم مشخص کننده باز بودن سهم و معاملات پیوسته آن در ساعات باز بودن بورس است.

نماد بورس ایران در متاتریدر

نماد بورس ایران در متاتریدر

همانطور که می دانید برای اینکه یک تحلیل گر بتواند نمادهای مورد نظر خود را مورد تحلیل قرار دهد، نیازمند یک نرم افزار تحلیلی قوی می باشد. یکی از نرم افزارهایی که می توان با استفاده از آن چارت های نمادها را مورد تحلیل تکنیکال قرار داد، متاتریدر می باشد. این نرم افزار یکی از قوی ترین نرم افزارهای روز دنیا می باشد که در حال حاضر قابلیت استفاده از آن برای نمادهای بورسی ایران توسط آن نیز فراهم شده است. فعالان عرصه بورس می دانند که ابزارهای موجود در این نرم افزار از بهترین موارد برای تحلیل می باشد که به تحلیل گر کمک می کند تا تصمیمات درست را در صورت خرید و یا فروش یک نماد اتخاذ کند. البته ناگفته نماند که متاتریدر بورس ایران همان مفید تریدر می باشد که در حقیقت فقط نام آن تغییر کرده است. این نرم افزار با منوهایی به زبان فارسی نیز دارد که می توان راحت تر از آن استفاده کرد.

نماد بورسی ایران خودرو

نماد بورسی ایران خودرو

یکی از شرکت های سرمایه گذاری در زمینه خودروسازی است که نماد آن خودرو می باشد. این شرکت یکی از موفق ترین شرکت هایی است که در زمینه تولیدات محصولات خودرویی فعالیت می کند و در حال حاضر انواع مختلفی از خودرو را روانه بازار کرده است. این نماد توانسته با پشتوانه خوب خود نظر سرمایه گذاران زیادی را در بازار بورس ایران به خود جلب کند. این شرکت در مرداد ماه سال 41 راه اندازی شد که سرمایه اولیه آن 100 میلیون ریال بود. نماد این شرکت در بازار بورس چند پیش متوقف بود تا اینکه گزارش افزایش سرمایه آن روی سایت کدال قرار گرفت. این افزایش سرمایه و نیز دادن سهام جایزه به سهامداران موجب شد تا بازگشایی خوبی داشته باشد و مورد استقبال خریداران قرار بگیرد.

نماد بورسی سیتا

نماد بورسی سیتا

چند ماهی از عرضه اولیه شرکت سیمان تامین می گذرد. این شرکت در زمینه تولید سیمان، آهک و گچ فعالیت می کند و در سازمان بورس و اوراق بهادار با نماد سیتا شناخته می شود. همچنین گفته می شود که این شرکت بزرگ ترین هلدینگ سیمان داخلی به شمار می رود که سهام های آن از پرسود ترین سهام های بورسی می باشند. شرکت سیمان تامین در واقع یک هلدینگ تخصصی سرمایه گذاری در زمینه صنعیت سیمان و سایر صنایع مرتبط با آن می باشد که از منابع خود بهره می برد و از آنها به درستی استفاده می کند تا نقش مهمی را در این صنایع بازی کند. این شرکت در سال 1378 تاسیس شده است. بیشترین سهام این شرکت را که به میزان 83.620 درصد است، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی خریده است.

نماد بورسی فولاد مبارکه سپاهان

نماد بورسی فولاد مبارکه سپاهان

یکی دیگر از نمادهای قوی بازار سرمایه محسوب می شود که این روزها فراز و نشیب های زیادی داشته است. این نماد معرف شرکت فولاد مبارکه اصفهان می باشد که در اول فروردین سال 72 به مرحله بهره برداری وارد شده و فعالیت خود را آغاز کرده است. این شرکت بزرگترین تولید کننده فولاد کشور محسوب می شود که 50 درصد از تولید فولاد کشور را بر عهده دارد. تحلیل گران بر این باورند که تغییرات نرخ ارز تاثیر زیادی روی فروش  شرکت و بهای تمام شده آن دارد که موجب بالا رفتن سود سهم می شود. گفته می شود که با در نظر گرفتن پیش بینی های موجود، سود این شرکت نسبت به سال گذشته حدود 99 درصد افزایش داشته است.

نماد بورسی پالایشگاه ستاره خلیج فارس

نماد بورسی پالایشگاه ستاره خلیج فارس

قرار بود که عرضه اولیه پالایشگاه ستاره خلیج فارس در ماه گذشته انجام شود اما با وجود برنامه ریزی های زیاد متاسفانه به تاخیر افتاد. این پالایشگاه را غول پالایشگاه های کشور می نامند که پیش بینی می شود که ورود آن به بازار بورس، موجب افزایش عمق آن، افزایش ضریب نفوذ بورس در بین مردم و نیز افزایش سوددهی به 2 سهامدار عمده این پالایشگاه یعنی شستا و تاپیکو شود. شرکت ستاره نفت خلیج فارس در تاریخ 11 دی ماه سال 1385 راه اندازی شد و پالایشگاهی در شهر بندر عباس دارد. گفته می شود که حدود 2600 میلیون یورو هزینه ساخت این پالایشگاه می باشد. البته پس از مدتی این مبلغ به میزان 4060 میلیون یورو افزایش یافت. فاز نخست و دوم آن به طور کامل بهره برداری شده و طبق برنامه ریزی این پالایشگاه به طور روزانه 360 هزار بشکه میعانات گازی و بنزین و گازوییل تولید می کند.

توقف یک نماد در بورس

توقف یک نماد در بورس

نمادها به دلایل مختلفی متوقف می شودند که یکی از آنها برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه می باشد. در این مجمع شرکت ها باید صورت های مالی و تقسیم سود نقدی خود را بین سهامداران محاسبه  و منتشر کنند. البته برخی مواقع نمادها به علت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده هم توقیف می شود که در آن در مورد افزایش یا کاهش سرمایه بحث و تبادل نظر می شود. همچنین در صورتی که قیمت پایانی یک نماد نوسانی بیش از 20 درصد داشته باشد نیز بسته می شود. در این حالت نماد مورد نظر به مدت 60 دقیقه در حالت سفارش گیری قرار می گیرد تا سهامداران در مورد آن تصمیم بگیرند و سپس معاملات در دامنه نوسانی ثبت شده ادامه پیدا می کند. علاوه بر آن، در صورتی که قیمت پایانی یک نماد بیش از 50 درصد تغییر کند نیز توقیف می شود. در این صورت شرکت مورد نظر باید به سهامداران خود با برگزاری کنفرانسی اطلاع رسانی کند که از طریق سایت کدال انجام می شود. اگر این اطلاع رسانی شفاف بود، نماد حداکثر بعد از 2 روز توقف با محدودیت دامنه نوسانی بازگشایی خواهد شد.

کلام آخر در مقاله نماد بورس

همان طور که در این مقاله با شما صحبت کردیم نماد ها دارای اطلاعات بسیار زیادی می باشد. با مطالعه ساختار نماد ها قادر خواهید بود، تجزیه و تحلیل نماد را به راحتی انجام دهید؛ به گونه ای که هر زمان نام یک نماد را می بینید بتوانید ماهیت آن را تشخیص دهید. این موضوع به شما این امکان را می دهد که دریابید آن سهم از کدام دسته است.

حال با دانستن نحوه نام گذاری نمادهای بورسی و با توجه به دیدگاه خود در مورد اینکه در زمان بررسی و تحلیل شما کدام دسته پتانسیل رشد را دارد. و همین طور تحلیل تکنیکال که روی آن سهم کرده اید با مدریت ریسک وارد آن سهم شده و اگر کار خود را درست انجام داده باشید با سود خوبی از آن سهم خارج خواهید شد.

در آخر باید به این نکته اشاره کنیم که هیچ تحلیلی 100% نیست و بزرگترین تحلیل گران نیز در کار خود اشتباه می کنند. پس هیچ گاه تمام سرمایه خود را در یک سهم قرار ندهید زیرا شما با این کار درصد ریسک خود را به شدت بالا می برید.

با ایران بورس موفق و پر سود باشید.

سوالات متداول

  1. نماد بورس چیست؟

    هر شرکتی که در سازمان بورس وارد می شود دارای یک اسم تجاری می باشد تا سهامداران بتوانند آن شرکت را شناسایی کنند و سهام را خرید و فروش نمایند.

  2. نماد بورس شرکت فولاد مبارکه اصفهان چیست؟

    این شرکت دارای نماد فولاد می باشد که چند سالی است وارد بورس شده و یکی از لیدرهای این سازمان محسوب می شود.

  3. نماد بورس شرکت پالایشگاه ستاره خلیج فارس کی وارد بورس می شود؟

    قرار بود عرضه اولیه این شرکت چند ماه پیش انجام شود اما به دلایل نامعلومی به تاخیر افتاده است.

به این مقاله امتیاز دهید :

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *