moving average چیست؟ آموزش فوق حرفه ای اندیکاتور moving average در بورس

moving average

با سلام خدمت شما عزیزان که دنبال کننده سایت ایران بورس هستید، امروز می خواهیم در مورد اندیکاتور moving average صحبت کنیم و انواع آن را نیز برای شما به صورت مختصر توضیح دهیم. همین طور می خواهیم کاربرد های آن را برای شما بررسی کنیم تا بتوانید از این نکات در معاملات خود بهره ببرید. این اندیکاتور یکی از مهم ترین و پر کاربرد ترین اندیکاتور های مورد استفاده در نرم افزار های مربوط به بازار های سرمایه و بورس و همین طور پنل های کارگزاری های مختلف می باشد و به همین علت ما در سایت ایران بورس تصمیم گرفتیم تا این اندیکاتور حرفه‌ ای را برای شما عزیزان در یک مقاله جداگانه توضیح دهیم و به کاربرد های مختلف آن و همین طور نحوه آنالیز و استفاده از آن بپردازیم که مطمئناً سوال خیلی از شما عزیزان بوده و در صورت آموزش و استفاده از این اندیکاتور حرفه ای می توانید سود و درآمد خود را تا میزان بالایی افزایش دهید و از ضرر و زیان احتمالی جلوگیری نمایید.

moving average indicator چیست؟

moving average indicator چیست؟

اگر شما در بازارهای مالی چه در ایران و چه در خارج از کشور و حتی جهان فعالیت داشته باشید قطعاً تحلیل تکنیکال را شنیده اید و یا از آن استفاده کرده اید و تا حدودی با آن آشنایی دارید اما اگر بخواهیم یک توضیح اجمالی در ارتباط با آن داشته باشیم باید بگویم که تحلیل تکنیکال مهم ترین کار ممکن در تجارت در بازارهای مالی می باشد و افرادی که این کار را انجام می دهند بدون شک از توانایی بالا تری نسبت به سایرین در انجام معاملات بورسی و ارز و دلار برخوردار هستند پس هر کسی نیاز دارد که در صورت تمایل به حضور در بازار مالی از تحلیل تکنیکال استفاده نماید.

در واقع تحلیل تکنیکال به عنوان یک تحلیل پایه و اساسی یکی از رایج ترین روش های تحلیل بازار می باشد که معامله گران بسیاری در بازارهای مالی از آن بهره می برند. یکی از ابزارهای اساسی در تحلیل تکنیکال اندیکاتورهای مختلف هستند که از آن برای رسم نمودار حرکات هر نماد استفاده می شود و یکی از معروف ترین این اندیکاتور ها اندیکاتور میانگین متحرک یا مووینگ اوریج می باشد. عملکرد اصلی این اندیکاتور این است که با تمرکز بر حذف نوسانات قیمت به معامله گر کمک می کند تا بتواند میانگین قیمت نماد مورد معامله خود را به دست بیاورد و این کارایی مهمترین ویژگی اندیکاتور میانگین متحرک می باشد.

moving average یکی از پر کاربرد ترین اندیکاتور ها در حوزه تحلیل تکنیکال می باشد، که تحلیل گران در بیشتر بازار های مالی جهانی از قبیل بیت کویین، فارکس، طلا، دلار، یورو، فلزات و … از این اندیکاتور استفاده می کنند. در ادامه برای شما خواهیم گفت که محبوبیت این ابزار به چه خاطر است.

اندیکاتور چیست؟

اندیکاتور چیست؟

در ارتباط با اندیکاتور می توانیم به زبان عامیانه بگوییم که مهم ترین نمودار ها و چارت هایی هستند که سرمایه گذاران می توانند تا با استفاده از آن ها خیلی راحت تر و همین طور قابل پیش بینی عمل کنند و سرمایه خود را در زمان مناسب و در جای مناسب قرار داده و زمانی که احتمال کاهش ارزش مالی وجود داشته باشد می‌ توانند به راحتی از آن باخبر شده و سرمایه خود را نجات دهند.

در این قسمت می خواهیم در رابطه با moving average که در ایران با نام میانگین متحرک افراد آن را می شناسند صحبت کنیم، باید بگوییم که این ابزار در زیر شاخه اندیکاتور ها قرار می گیرد و ما باید اول از همه برای شما این مفهوم اندیکاتور را به بررسی بگذاریم. تعداد اندیکاتور ها بسیار گسترده و متنوع می باشد که اغلب آن ها توسط نرم افزار های تحلیل تکنیکال رسم می ‌شوند و هدف استفاده از آن ها در تحلیل تکنیکال پیدا کردن بهترین فرصت های کسب سود در یک معامله می باشد. یک اندیکاتور این قابلیت را دارد که با محاسباتی که انجام می دهد نقاطی که احتمال بازگشت قیمت یا تغییر روند نمودار وجود دارد را تعیین کند بنابراین در استراتژی های معاملاتی تریدرها از اندیکاتور ها به شکلی اصولی برای یافتن بهترین نقطه ورود به بازار و خروج از آن بهره می‌ برند. همان طور که گفته شد تعداد اندیکاتورها بسیار زیاد هستند و تعداد آن ها روز به روز بیشتر هم می‌ شود که البته برخی از آن ها به صورت رایگان در دسترس همه قرار دارد و برخی دیگر پولی هستند و برای استفاده از آن باید مبلغی را بپردازید.

اندیکاتور ها از یک سری فرمول ها و قواعد ریاضی تبعیت می کنند که به واسطه نیاز تحلیل گران انواع مختلفی از آن ها وجود دارد. یک نکته که باید در این جا برای شما خاطر نشان کنیم این است که شما معمولا نام اندیکاتور و اسیلاتور را با هم شنیده اید که بعضی ها فکر می کنند که این دو یکی هستند!!! در این جا باید بگوییم که اسیلاتور ها زیر شاخه اندیکاتور ها هستند و تفاوت عمده آن ها در این است که اندیکاتور ها الگو های تحلیلی خود را مستقیم بر روی نمودار آن سهم و یا نماد قرار می دهد این در صورتی است که اسیلاتور ها معمولا در پایین نمودار اصلی قرار می گیرند.

به نحوی که اسیلاتور دارای یک بازه 0 تا 100 بوده که خطوط تحلیلی در آن بازه نوسان می کنند و اگر شما به چارت تکنیکال نگاه کنید متوجه این منظور خواهید شد. به عنوان مثال از اسیلاتور ها می توان به MACD و اندیکاتور RSI اشاره کرد.

کاربرد های moving average کدامند؟

کاربرد های moving average کدامند؟

اندیکاتور مووینگ اوریج یا میانگین متحرک کاربرد های بسیار زیادی برای سرمایه گذاران در بازار های مالی دارد و نیاز های زیادی را از آنان برطرف می‌ کند و در واقع همین موضوع سبب شده تا به عنوان محبوب ترین اندیکاتور بازارهای مالی شناخته شود و مورد استفاده اغلب سرمایه‌ گذاران در این بازار قرار بگیرد چرا که به کمک آن می توانیم علاوه بر داشتن دید مهندسی و شناخت دقیق نقاط حمایت و مقاومت، به راحتی با استفاده از این اندیکاتور خطوط روند را پیدا کنیم و سیگنال های خرید و فروش را به دست بیاوریم. این موضوعات در کنار هم سبب می‌ شود تا ما به یک تاجر حرفه ای و مطمئن در بازار های مالی جهان تبدیل شویم که می توانند بسیار پر ریسک و پر نوسان باشند. در این جا می خواهیم دلایلی را برای شما عنوان کنیم که چرا این اندیکاتور moving average جدای از انواع آن این همه پر طرفدار است، و تحلیل گران در سراسر دنیا در بیشتر بازار های مالی از آن استفاده می کنند.

شناسایی روند سهم چگونه است؟

شناسایی روند سهم چگونه است؟

به کمک moving average شما می توانید روند یک سهم را تشخیص داده و برای خود یک استراتژی خرید با همین نکته داشته باشید. خطوط روند جز نکاتی است که شما اگر به هر سهم یا نمادی نگاه کنید با رعایت چند نکته به صورت زیر می توانید این خطوط را تشخیص دهید. در بازار های مالی اغلب سرمایه گذارانی موفق هستند که استراتژی های شخصی خود را داشته باشند و می توانند تا با استفاده از این برنامه ریزی ها و استراتژی ها سرمایه خود را تا میزان چشمگیری افزایش دهند و از ضرر و زیان دوری کنند. در واقع اگر ما بخواهیم که در بازار های مالی سود کنیم و ارزش اموال ما کاهش نیابد باید با برنامه به سوی جلو حرکت کنیم و در واقع روند صعودی خود را در پیش بگیریم.

یک معامله گر با استفاده از اندیکاتور میانگین متحرک یا مووینگ اوریج می ‌تواند روند نمودار و نمایش نقاط حمایت و مقاومت های پنهان را تشخیص دهد. در رابطه با تعیین روند حرکت نمودار آن چه که مشخص می باشد، این است که اگر جهت حرکت نمودار رو به سمت بالا باشد به معنای این است که قیمت نماد معاملاتی روندی صعودی خواهد داشت و اگر جهت حرکت نمودار رو به پایین باشد نشان دهنده این است که قیمت نماد مورد معامله یک روند نزولی را در پیش رو خواهد داشت.

1. داشتن دید هندسی

داشتن دید هندسی در پیدا کردن خطوط روند کاری است که شما در طی کار کردن های متمادی با ابزار های تکنیکالی بدست می آورید. حال شما باید ببینید که سهم در یک روند صعودی قرار دارد و یا نزولی و شاید هم در یک خط افقی در حال نوسان است که در بحث های تکنیکالی به آن ساید گفته می شود. در ارتباط با اندیکاتور میانگین متحرک باید بگوییم که این اندیکاتور به این صورت دید مهندسی به ما می‌دهد که می توانیم تا با بررسی و تحلیل تکنیکال آن بعد از مدت کوتاهی فعالیت و تلاش به یک دید کلی برسیم که به کمک آن می‌توانیم با یک بررسی ساده از اوضاع سهمی که می خواهیم آن را بخریم یا بفروشیم با خبر شویم این موضوع موضوعی بسیار مهم است و با استفاده از ابزار های مختلف تکنیکالی از جمله میانگین متحرک میسر می شود.

به عنوان مثال با استفاده و تمرین مداوم از اندیکاتور میانگین متحرک معامله گر با مقایسه روند نمودار یک نماد معاملاتی در دو بازه زمانی مختلف مثلاً یک ماهه و دو ماهه می تواند بهترین استراتژی را به کار بگیرد به این معنی که اگر معامله گری استراتژی کوتاه مدت را اتخاذ کرده باشد می تواند با استفاده از این مقایسه برای ورود یا خروج به بازار تصمیم بگیرد و معامله گرانی که استراتژی بلند مدت اتخاذ کرده‌ است با توجه به تغییر روند نمودار در دو بازه زمانی مختلف می تواند تصمیم بگیرد که مدت بیشتری در بازار بماند یا این که از آن خروج کند. شما بعد از چند وقت به راحتی در نگاه اول می توانید این خطوط را تشخیص دهید و باز هم تاکید می کنیم که شما باید تا حدی که برای شما امکان دارد به تمرینات خود ادامه دهید تا به خوبی با این ابزار ها آشنا شده و نهایت استفاده را از این ابزار ها ببرید.

2 .شناخت دقیق نقاط حمایت و مقاومت

یکی از مهم ‌ترین کاربردهای اندیکاتور میانگین متحرک در تحلیل تکنیکال نمایش نقاط حمایت و مقاومتی که در نمودار قیمت پنهان شده ‌اند می باشد به این معنی که معمولاً معامله‌ گران سیگنال های بازگشت روند سهم را از روی نمودار قیمت شناسایی می کنند. اما گاهی اوقات در قسمت هایی از نمودار قیمت هیچ نشانی از بازگشت روند قیمت برای تحلیلگر مشخص نمی باشد و در چنین شرایطی اندیکاتور میانگین متحرک نقش بسیار مهمی را ایفا می کند و آن نشان دادن سیگنال های پنهان می باشد.

شناخت دقیق نقاط حمایت و مقاومت به این صورت است که شما باید به نقاط صعود و نزول یک سهم دقت کنید تا بتوانید نقاط حمایت و مقاومت یک سهم را تشخیص دهید. زمانی که شما با این خطوط آشنا شوید و بتوانید از این ابزار در معاملات خود استفاده کنید می توانید تا معاملات ثمر بخش و مهمی را انجام دهید که قطعاً شما را به رشد سرمایه خواهد رساند و در واقع در آن زمان است که شما می توانید مبالغ هنگفتی از سرمایه خود را وارد بورس کرده و به عینه رشد و افزایش آن را مشاهده نمایید و در واقع این موضوع آرزوی هر سرمایه گذاری است که به بازار بورس و سایر بازار های مالی روی می آورد و شروع به فعالیت گسترده در آن ها می کند.

مزیت استفاده از moving average در پیدا کردن خطوط روند چگونه است؟

مزیت استفاده از moving average در پیدا کردن خطوط روند چگونه است؟

حال که فهمیدید که چگونه می توان این خطوط را پیدا کنید باید خدمت شما عرض کنیم که شما با استفاده از moving average بسیار راحت تر می توانید این کار را انجام دهید. زمانی که خطوط در قسمت های حمایت و یا مقاوت نمودار سهم و یا نماد قرار می گیرند.

در ارتباط با اندیکاتور میانگین متحرک باید بگوییم که این اندیکاتور نیز مانند سایر اندیکاتور ها که در اختیار سرمایه گذاران قرار داده می‌شوند می تواند پلی باشد که ما را خیلی راحت تر و سریع تر به سمت نتیجه مدنظر مان هدایت می کند و از خطرات و اشتباهات ریز و درشت احتمالی می کاهد که این اشتباهات می‌تواند بسیار خطرناک و مضر باشند.

این جا است که شما می توانید با یک نگاه کلی متوجه نقاط حمایت و مقاومت شوید که شما با moving average در زمان خود بسیار صرفه جویی کرده و از خستگی های یک تحلیل گر کم می شود که در صورت خستگی ممکن است تحلیل های اشتباه و ضرر های بدی را متقبل بشود. بنابراین اندیکاتور میانگین متحرک یکی از پرکاربرد ترین انواع اندیکاتور ها در تحلیل های تکنیکال می باشد. معامله گران با استفاده از آن می توانند برای سیگنال های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در تحلیل تکنیکال بازارهای مالی از جمله بورس از آن استفاده کنند.

همچنین این اندیکاتور به معامله گر یک دید کلی را نسبت به میانگین قیمت در دوره های خاص و به شکل و حالت یک خط ارائه می دهد و بر این اساس دوره های ثبات یا شرایطی که تغییر کمی در قیمت رخ می دهد در بورس شناسایی کرده و مسیر روندها را مشخص می‌ کند.  دیگر مزیت اندیکاتور این است که با حذف تاثیر قیمت در کوتاه مدت موجب ساده سازی تاریخچه قیمت نسبت به آن می شود و این امر کار تحلیل را برای معامله گر ر بسیار ساده تر و راحت تر می کند.

بدست آوردن سیگنال خرید توسط moving average به چه صورت می باشد؟

بدست آوردن سیگنال خرید توسط moving average به چه صورت می باشد؟

معامله گران و تحلیل گران فعال در بازارهای مالی از اندیکاتورها برای به دست آورد سیگنال خرید و فروش استفاده می کنند و اندیکاتور میانگین متحرک در این زمینه یکی از ابزارهای قوی برای تحلیل گران می باشد که با کمک آن می توانند سیگنال های موجود در بازار بورس را شناسایی و از آن بهره ببرند. بیشترین سیگنال هایی که با استفاده از این اندیکاتور به دست می آید شامل سیگنال روند و سیگنال های پیدا کردن برخوردها می باشد. سیگنال روند این گونه است که به طور معمول متحرکی که رو به افزایش باشد افزایش قیمت را نشان می دهد و میانگین متحرکی که رو به کاهش باشد کاهش قیمت را نشان می دهد و اگر در میانگین متحرک روندی روبه افزایش شناسایی شود می ‌توان در بازار بورس یک روند رو به افزایش را شناسایی کنید و بهترین سیگنال های روند را از آن به دست بیاورید.

سیگنال های برخورد نیز این گونه است که تحلیلگر می تواند از دو نوع اندیکاتور میانگین متحرک در یک معامله جهت شناسایی برخوردها استفاده کند. به عنوان مثال ترکیب کردن میانگین متحرک کوتاه ‌مدت با میانگین متحرک میان مدت و در شرایطی که در یک معامله این دو اندیکاتور در یک نقطه به نقطه برخورد قیمت می گویند. یکی از کاربرد های مهم moving average سیگنال دادن است که تحلیل گران نیز از این سیگنال ها نهایت استفاده می برند، حال می خواهد آن سیگنال فروش باشد یا خرید. این تحلیل گر است که تصمیم گیرنده آخر است و باید مسولیت کار خود را بر عهده بگیرد. اما همان طور که می دانید با اینکه سیگنال های به دست آمده از اندیکاتور میانگین متحرک نسبت به سایر سیگنال ها از صحت بالاتری برخوردار است اما نباید فقط و فقط به نتیجه ای که از تحلیل این اندیکاتور به دست می‌آوریم اکتفا کنیم چرا که در هر کاری احتمال وجود خطا و اشتباه بسیار بالا می باشد و در نتیجه با تجزیه و تحلیل های بیشتر می توانیم تا خیلی بهتر و دقیق تر برنامه ریزی کنیم و از شرایط پیش رو نهایت استفاده را ببریم.

در بیشتر اوقات این سیگنال هایی که توسط moving average داده می شود درست می باشد.

سوالی که به وجود می آید این است که چرا از واژه بیشتر اوقات در جمله بالا استفاده کردیم؟؟؟

باید خدمت شما عرض کنیم که در زمینه تحلیل تکنیکال هیچ تحلیلی 100% درست نیست حال می خواهد این تحلیل توسط بزرگترین تحلیل گران دنیا و یا با استفاده از ابزار های تحلیل تکنیکال انجام شده باشد. در هیچ کدام از این موارد نمی توان گفت که تحلیل 100% درست است.

حال چرا ما این همه اصرار داریم بر این اصل که هیچ تحلیلی 100% درست نیست؟ به دلایل زیر است:

اشتباه تحلیل گر

همان طور که همیشه شنیده ایم اشتباه انسانی جزئی از هر کار است که ما با استفاده از ابزار های مختلف سعی داریم که این اشتباهات را کم کنیم مثال که در این جا بسیار برای شما قابل فهم است ویدئو چک در فوتبال، والیبال و سایر رشته های ورزشی است که با استفاده با از ویدئو چک می توان این خطا ها را کم کرد.

ولی بعضی از اوقات حتی با وجود این ابزار ها نیز اشتباه به وجود می آید حال یا بر اثر خستگی یا فشار های عصبی و … دقیقا این مثال برای یک تحلیل گر بازار های مالی نیز کاملا مشهود است به طوری که یک تحلیل گر ممکن است به دلایل مختلف حتی با در اختیار داشتن ابزار ها روز دنیا نیز دچار اشتباه شوند.

اشتباه ابزار های تکنیکالی

اشتباه ابزار های تکنیکالی

البته همیشه نمی توان تمام خطا ها و تقصیر ها را به گردن تحلیل گر انداخت، زیرا گاهی اوقات نیز هست که ابزار ها حال به دلایل مختلف تحلیل های اشتباهی را در اختیار تحلیل گر قرار می دهند که این خود شروع یک اشتباه بزرگ است. این را نیز باید خدمت شما عرض کنیم که به ندرت پیش می آید که ابزار های تکنیکالی دچار اشتباه شوند ولی نمی توان احتمال کم را در خطای ان ها نادیده گرفت زیرا با اشتباه این ابزار سرمایه افراد در این جا به خطر می افتد که ممکن آن اشتباه غیر قابل جبران باشد. حال که کلیات moving average و کاربرد های آن را برای شما توضیح دادیم به انواع آن می پردازیم و می گوییم هر کدام چه کاربردی نسبت به دیگری دارد.

simple moving average چیست

simple moving average و یا SMA در ایران به میانگین متحرک ساده شناخته می شود و به این صورت کار می کند که با توجه به بازه و یا دوره ای که برای آن انتخاب می شود مثلا 10 روزه قیمت پایانی این 10 روز را با هم جمع کرده و تقسیم بر تعداد روز ها که 10 است می کند. در واقع سازوکار اس ام ای همون روش معدل گیری و میانگین گیری است که در دوران مدرسه خوانده ایم و یک میانگین کلی نسبت به عملکرد سهام مورد نظر در تعداد روزهای گذشته که مد نظر ما است را به ما می‌ دهد.

با وجود این که SMA  یک روش ساده می باشد که طرفداران زیادی هم دارد اما برخی از کارشناسان بورسی یک ایراد مهم به این اندیکاتور دارند و آن هم در نظر نگرفتن روند حرکت سهم می باشد. در این روش که در واقع محاسبه بر اساس میانگین گیری ساده می باشد هیچ تفاوتی بین حرکت صعودی و نزولی قائل نشده است و تنها به قیمت ها توجه می شود. به عنوان مثال اگر قیمت یک سهم در روز ابتدایی ۲۰۰ تومان و در روز آخر ۶۰۰ تومان باشد بر اساس این روش میانگین این دو عدد می شود 4۰۰ تومان که این یعنی حرکت سهم صعودی بوده است. حالا برعکس اگر قیمت در روز نخست ۶۰۰ تومان باشد و در روز آخر به ۲۰۰ تومان برسد باز هم می شود ۴۰۰ تومان در صورتی که حرکت نزولی بوده است. بنابراین آن چه که از نظر کارشناسان اهمیت دارد بررسی روند حرکت سهم می باشد و اعتقاد دارند که برای تصمیم‌ گیری درباره هر سهام ابتدا باید دلایل  روند حرکتی مورد ارزیابی قرار گیرد.

exponential moving average چیست

exponential moving average چیست

exponential moving average و یا EMA با نام میانگین متحرک نمایی شناخته می شود که طریقه بدست آوردن EMA بسیار شبیه SMA می باشد با این تفاوت که در این جا قیمت پایانی نیز بر روی اندیکاتور تاثیر گذار است و برای نوسان گیری بهتر از SMA می باشد. در واقع ای ام ای یک درجه از اس ام ای کامل تر و دقیق تر عمل می کند و قیمت پایانی سهام را نیز در میانگین گیری در نظر می‌گیرد که این موضوع سبب می‌شود تا نتیجه دقیق تری را از نوسان گیری برای ما ثبت کند و استفاده خاص خود را دارد.

اگرچه  برخی از معامله گران روش نمایی را کامل تر و دقیق ‌تر از روش SMA می دانند اما با این حال برخی دیگر انتقاداتی به این روش نیز وارد کرده اند و آن هم تصمیم عجولانه معامله گر در هنگام استفاده از اندیکاتور میانگین متحرک نمایی می باشد. به این معنی که در روش SMA  به روند حرکت هیچ توجهی نمی‌ شود و به همین خاطر معامله گر نوسان قیمت را یک امر طبیعی می داند پس در انجام معامله با صبر و تحمل بیشتری تصمیم می گیرد. اما در روش EMA تغییر روند در نظر گرفته می شود و بسیار مهم است و معامله گر با مشاهده کوچکترین تغییر در زمان کوتاه باید برای انجام معامله تصمیم بگیرد.

smoothed moving average چیست

smoothed moving average چیست

smoothed moving average که طریقه بدست آوردن این نوع میانگین متحرک به این صورت جدید ترین قیمت در کندل های سهم و یا نماد و محاسبه اطلاعات قبلی سهم در نمودار بر اساس جدید ترین قیمت ها است. این اندیکاتور بسیار خوب می تواند نوسان ها را برای شما عیان کند. در این روش اندیکاتور به اطلاعات جدید مساوی با اطلاعات قدیمی وزن یکسانی اختصاص می ‌دهد اما در کنار آن تمام تاریخچه گذشته آن را در محاسباتش در نظر می‌ گیرد همین امر موجب شده تا این میانگین متحرک نسبت به دیگر میانگین های متحرک حرکتی بسیار آهسته و کند داشته باشد و به تغییرات ناگهانی قیمت عکس العمل به موقع نشان ندهد.

adaptive moving average چیست

adaptive moving average چیست

adaptive moving average و یا AMA که به میانگین متحرک تطبیقی معروف است، این اندیکاتور میانگین متحرک توسط پری کافمن در کتاب تجارت دقیق به صورت کامل توضیح داده شده است. در AMA ما شاهد هستیم که حساسیت ها نسبت قیمت پایانی کمتر شده که این خود یک مزیت به حساب می آید زیرا در smoothed moving average ما می بینیم که بابت تاثیر بیشتری نسبت قیمت پایانی سیگنال های کاذب ایجاد می شود.

اندیکاتور AMA به خاطر تاخیر بسیار پایین برای تشخیص روند در نمودار بسیار مناسب و کاربردی می باشد. مهمترین فایده ای که تشخیص خط روند در سیگنال دهی به روش AMA دارد این است که تغییرات بیش از حد را در خط روند محدود می کند و با کمک یک فیلتر ورودی کوچک قابلیت آن را برای اطمینان بیشتر افزایش می دهد. با بررسی الگوریتم های هموار سازی در تحلیل تکنیکال به این نتیجه می ‌رسیم که در این الگوریتم ‌ها هرگونه تحرک تصادفی قیمت ممکن است باعث ارائه سیگنال های نادرست به روند به معامله گر شود. علاوه براین هموارسازی موجب تأخیر غیرقابل اجتناب در فرآیند پیش ‌بینی قیمت می‌شود اما با استفاده از اندیکاتور AMA دیگر چنین مشکلی به وجود نخواهد آمد و در واقع این اندیکاتور برای رفع این مشکل ایجاد شده است.

autoregressive moving average چیست

در اول شاید برای شما سوال شود که autoregressive moving average model چیست زیرا این مدل در تحلیل های بازار بورس ایران زیاد استفاده نمی شود ولی در این جا می خواهیم به چند نکته در رابطه با این اندیکاتور بپردازیم، پس با ما همراه باشید. این اندیکاتور را به طور کلی با نام ARMA شناخته می شود که قسمت autoregressive را AR و قسمت moving average را MA می نامند. از این اندیکاتور در بازار هایی استفاده می شود که دارای تابعی از قیمت و سایر اتفاقات هستند کاربرد دارد.

hull moving average چیست

اندیکاتور hull moving average که یکی از اندیکاتور های نوسانی می باشد یکی از بهترین ابزار ها در زمینه نوسان گیری می باشد. زمانی که شما از این اندیکاتور استفاده می کنید کاملا متوجه خواهید شد که این ابزار در نوسانات بسیار خوب عمل کرده و در قسمت هایی که شما می توانید از نوسان یک سهم سود خوبی بدست بیاورید متوجه خواهید شد که بسیار کاربردی تر نسبت به سایر ابزار ها می باشد.

به این صورت که زمانی سهم وارد یک حالت نزولی می شود وقتی که hull moving average از حالت نزولی خارج شده و حالت موازی با خط افقی گرفت و کمی به صورت صعودی در آمد می توانید وارد سهم شده و از نواسان آن سهم سود خوبی بدست بیاورید. در زمینه hull moving average شما می توانید از همان اعداد طلایی استفاده کنید و نکته ای که باید خدمت شما عرض کنیم این است که شما باید سیگنال های خود را نسبت به روند کوتاه مدت در نظر بگیرید.

کلام پایانی

نکته بسیار مهم که قبلا نیز گفته ایم و حال نیز باید به صورت تاکیدی به شما بگوییم این است که شما هیچ وقت نسبت به تحلیل های خود نظر 100% درست را نداشته باشید زیرا بزرگ ترین تحلیل گران بازار های مالی نیز دچار اشتباهات می شوند و حتی در معاملات خود متضرر خواهند شد ولی شما باید به یاد گیری مباحث تکنیکالی بسیار اهمیت بدهید و از آموزش در این راه خسته نشوید و بدانید که شما اگر هم در حال حاضر برای خرید سهم های مختلف از دیگران کمک می گیرید و سود های خوبی را نیز بدست آورده اید.

باید خاطر نشان کنیم زمانی که شما خود دلیل خرید یک سهم را ندانید و فقط به گفته دیگران خرید را انجام بدهید درصد ریسک شما بسیار بالا می رود و ممکن است شما سودی که تا آن روز بدست آورده اید که هیچ اصل سرمایه خود را نیز از دست بدهید. در یک جمله فقط می توانیم بگوییم که: سعی کنید ماهی گرفتن را یاد بگیرید به جای این که از دیگران طلب ماهی کنید.

سوالات متداول

  1. یاد گرفن moving average در تحلیل تکنیکال واجب است؟

    نمی توانیم در این جا به صورت 100% بگوییم که شما حتما باید در تحلیل های خود از moving average ها استفاده کنید ولی شما این را باید بدانید که moving average ها در تحلیل های تکنیکالی از ارزش بالایی برخوردار هستند و کاربرد خود را ثابت کرده اند پس در یاد گیری moving average ها غفلت نکنید.

  2. اعتبار سیگنال های moving average ها چقدر است؟

    باید خدمت شما عرض کنیم که هیچ تحلیلی 100% نبوده و در هر تحلیلی مقداری خطا وجود دارد ولی به طور معمول سیگنال های moving average درست است ولی این را نیز باید بگوییم که شما باید به مرور زمان با این ابزار آشنا بشوید و تمام نکات آن را متوجه شوید تا حداکثر استفاده را از این ابزار ببرید.

  3. آیا فقط باید از اعداد طلایی استفاده کنیم؟

    در تحلیل تکنیکال هیچ چیزی 100% نیست و ما به خاطر این که شما بتوانید با این ابزار کار کنید این اعداد را به شما گفتیم ولی شما در صورت پیگیری در امر یادگیری اعداد بیشتری را خواهید یافت که در خرید های نوسانی (کوتاه مدت)، میان مدت و یا بلند مدت استفاده کنید.


موفق و پر سود باشید.

به این مقاله امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *