حداقل سرمایه گذاری در بورس سال 1400 چقدر است؟

حداقل سرمایه گذاری در بورس

برای همه ما جالب است که بدانیم چه مقدار سرمایه یا به زبان ساده می توان در بورس سهام سرمایه گذاری کرد. اگر می خواهیم بدون معرفی و توضیحات اضافی پاسخ دهیم، بهتر است بدانیم که حداقل سرمایه گذاری در بورس برای ورود به آن وجود ندارد!

این بدان معنی است که شما می توانید با هر میزان سرمایه وارد بورس شوید و سهام خود را خریداری و بفروشید.

سرمایه اولیه شما می تواند 100 هزار تومان یا چند میلیون و حتی چندین میلیارد تومان باشد. در واقع یکی از مزایای بورس سهام این است که با خرید سهام یک شرکت می توانید در مالکیت و منافع بخشی از یک شرکت چند هزار میلیارد تومانی شریک شوید که به طور معمول دور از تملک نیست، به عنوان به اندازه سرمایه شما به طور خلاصه، مفهوم سهام این است که اگر کل سرمایه یک شرکت را به عنوان کیک در نظر بگیرید، هر قطعه از کیک در آن شرکت نقش خواهد داشت.

اگر می خواهیم بدون مقدمه و توضیحات اضافی پاسخ دهیم، بهتر است از ابتدا بدانید که سرمایه اولیه شما برای ورود به بورس مهم نیست و هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد، یعنی با هر کدام می توانید وارد بورس شوید.

سرمایه اولیه شما می تواند 500000 تومان یا چندین میلیون و حتی چندین میلیارد تومان باشد. در واقع، یکی از مزایای بورس سهام این است که با خرید سهام یک شرکت، می توانید شرکتی به ارزش چندین هزار میلیارد تومان داشته باشید که در حالت عادی مالکیت آن خیلی دور از ذهن به نظر می رسد، سهیم باشید.

به طور خلاصه، مفهوم سهام این است که اگر کل سرمایه یک شرکت را به عنوان کیک در نظر بگیرید، هر قطعه از کیک در آن شرکت نقش خواهد داشت.

آیا با سرمایه اندک می توان در بورس سود کسب کرد؟

آیا با سرمایه اندک می توان در بورس سود کسب کرد؟

در بالا راجب حداقل سرمایه گذاری در بورس توضیح داده شد. الان سوال این است که با سرمایه کم هم می توان در بورس سود کرد یا نه ؟

هر مقدار پول که در بورس سرمایه گذاری کنید سود و زیان شما درصدی از سرمایه شما خواهد بود و برای هر میزان سرمایه این درصد سود یا زیان یکسان است.

بنابراین تصور اینکه اگر پول کمتری داشته باشید در بورس سهام سود کمتری نسبت به شخصی که پول بیشتری دارد، اشتباه است. زیرا درصد سود یا زیان هر دو یکسان است و اختلاف آنها فقط به دلیل تفاوت در میزان سرمایه اولیه است

به عنوان مثال شما 1 میلیون تومان سهام خریداری می کنید و شخص دیگری 10 میلیون تومان سهام می خرد. بعد از 2 روز خواهید دید که 100000 تومان و شخص مقابل 1 میلیون تومان درآمد کسب کرده اید. هر دوی شما در واقع 10٪ سود کسب کرده اید و این تفاوت فقط به این دلیل است که سرمایه اولیه شما متفاوت است.

نکته اساسی این است که شخصی با سرمایه بیشتر لزوما سود بیشتری نمی برد و کسب سود در بورس اوراق بهادار یک موضوع کاملاً متفاوت است.

مثلا شما یک میلیون تومان سهام خریداری می کنید و شخص دیگری 10 میلیون تومان سهام می خرد. بعد از دو روز خواهید دید که شما 100000 تومان و شخص دیگر یک میلیون تومان درآمد کسب کرده اید. هر دوی شما در واقع 10٪ سود کسب کرده اید و این تفاوت فقط به این دلیل است که سرمایه اولیه شما متفاوت است. نکته دیگر اینکه شخصی که سرمایه بیشتری دارد لزوما سود بیشتری نمی برد و کسب سود در بورس یک مقوله کاملا متفاوت است.

تفاوت حداقل سرمایه گذاری در بورس های جهانی و داخلی

تفاوت حداقل سرمایه گذاری در بورس های جهانی و داخلی

بورس جهانی و داخلی تفاوت های زیادی با هم دارند. بزگ ترین تفاوت آنها ، تفاوت در حداقل سرمایه گذاری در بورس است. سرمایه گذاری در بورس به کشورها، موسسات اقتصادی، مارک ها، مشاغل و افراد امکان می دهد در معاملات بورس شرکت کرده و سهام و اوراق بهادار را بخرند. در بازار سهام، خدماتی که مشتریان داخلی و خارجی می توانند دریافت کنند متنوع است. از مزایای آن می توان به استفاده از پول شخصی شما برای سرمایه گذاری در بورس سهام و بهره مندی از بازده بالقوه سرمایه گذاری و سهام مالکیت در یک شرکت اشاره کرد. معایب آن شامل ریسک بالا و زمان درگیر در سرمایه گذاری است.

بورس بین المللی سهام به کلیه بازارهای بین المللی گفته می شود که در مورد سهام شرکت های داخلی و خارجی مذاکره می کنند. در این بازار جهانی، کشورهای مختلف در چندین زمینه مالی و اقتصادی فعالیت می کنند. یکی از بخشهای بازار سهام بین المللی بازار مبادله ارزهای جهانی است. در این بازار ارزهای مختلفی مانند دلار، یورو، پوند، ین و سایر ارزهای اصلی جهان معامله می شوند.

فعالیتهای اقتصادی بورس اوراق بهادار ایران تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است. شرکت هایی که می خواهند سهام خود را در بورس اوراق بهادار ایران عرضه کنند، برای حضور در بورس سهام، سود آنها باید بر اساس شاخص های آماری تعیین شود. اطلاعاتی مانند رتبه بندی شرکت ها، سرمایه ثبت شده و سطح سهام شناور باید شفاف شود.

تفاوت های زیادی بین این دو نوع مبادله وجود دارد که می خواهیم در ادامه به آنها بپردازیم

استراتژی سرمایه گذاری

مهمترین عامل در تصمیم گیری بین گزینه های سهام و فارکس میزان ریسکی که می توانید بپذیرید و سبک معاملات شماست. به عنوان مثال، سرمایه گذاران بلند مدت احتمالاً بورس را گزینه سرمایه گذاری بهتری می دانند، در حالی که معامله گران کوتاه مدت و معامله گران بی ثبات به بازاری علاقه مند هستند که نوسانات قیمت در آن بیشتر باشد. شرکت های بسیار پایداری در بورس سهام وجود دارند که می توانند در یک اقتصاد چالش برانگیز فعالیت کنند و بسیاری از آنها سود سهام نقدی خود را به سهامداران خود پرداخت کرده اند. همچنین مقاله سرمایه گذاری در فارکس در سال 2021 نیز می تواند مفید باشد.

اهرم

اهرم

اهرم یکی دیگر از ملاحظات است. در بورس اوراق بهادار تهران هیچ گونه اهرمی برای معاملات سهام وجود ندارد و شما می توانید سهام خود را به اندازه سرمایه خود خریداری کنید (البته موضوع اعتبار معاملات با اهرم متفاوت است). با این وجود، در معاملات فارکس می توان از اهرم معاملات قابل توجهی استفاده کرد. به عنوان مثال، فرض کنید سرمایه اولیه شما 1000 دلار باشد. کارگزاران فارکس معمولاً نسبت های اهرمی 1: 100 یا 1: 200 را ارائه می دهند. بنابراین ، با فرض اینکه کارگزار شما نسبت اهرم 1: 100 را به حساب شما اختصاص دهد ، شما می توانید یک جفت ارز قابل معامله را تا سقف محدوده خریداری و بفروشید. 100000 دلار (نسبت سرمایه اولیه capital اهرم).

بازار دو طرفه

برخلاف بورس اوراق بهادار تهران، فارکس یک بازار دو طرفه است. یعنی هر جفت ارزی علاوه بر توانایی خرید، توانایی فروش را نیز دارد. به عنوان مثال، تصور کنید که پیش بینی می کنید خرید جفت USDCAD برای شما سودآور باشد. بنابراین شما آن را خریداری می کنید. اگر بعد از ورود به بازار، نرخ ارز USDCAD از نقطه ورود شما بالاتر رود، همان مقدار سود خواهید داشت. این همچنین به معنای ضرر است که نرخ پایین تر از نقطه ورودی باشد. اگر قبل از ورود به معامله، تحلیل می کردید که قیمت این جفت ارزی در ساعت های آینده کاهش یافته است و در زمان ورود، به جای خرید (خرید) آن جفت ارزی، آن را می فروختید (فروش ) شما می توانید.

حداقل سرمایه گذاری در بورس فارکس

حداقل سرمایه گذاری در بورس فارکس

فک کنم همه شما عزیزان دوست داشته باشید بدونید که حداقل سرمایه گذاری در بورس فارکس چقدر است. خوشبختانه بازار فارکس در دسترس ترین بازار مالی است. برای افتتاح حساب فارکس فقط به مقدار کمی سرمایه احتیاج دارید، اما این واقعیت که کارگزاران فارکس سپرده اولیه کمی از شما می پذیرند، به این معنی نیست که مبلغ سپرده شما کافی یا حداقل سرمایه توصیه شده است. بر اساس اهداف و سبک معاملات شما، ما به شما توضیح می دهیم که حداقل سرمایه فارکس برای تجارت چقدر باید باشد.

برخلاف بازار سهام، حداقل قانونی برای شروع معاملات فارکس وجود ندارد. بنابراین، می توانید معاملات فارکس را با هزینه ای بسیار کمتر از حداقل میزان ورود به بازار سهام ایالات متحده (25000 دلار) آغاز کنید. بازار فارکس در امتداد “لوله ها” حرکت می کند. ارزش جفت EUR / USD برابر با 1.3025 را در نظر بگیرید. رقم اعشار 4 نشان دهنده حرکت 1 پیپ است. اگر EUR / USD به 1.3026 برسد، جفت ارز 1 پیپ و اگر به 1.3125 حرکت کند، 100 پیپ و بالاتر حرکت می کند.

جفت ارز فارکس در 1000 واحد؛ 10،000 و 100،000، به نام های خرد، مینی و قطعات استاندارد، مورد معامله قرار می گیرند. هنگام شروع معاملات فارکس، به بازرگانان تازه کار توصیه می شود ابتدا 1 حساب خرد باز کنند.

تجارت Microlats انعطاف پذیری بیشتری به شما می دهد و بنابراین ریسک هر معامله کمتر از 1٪ خواهد بود. به عنوان مثال، یک تاجر میکرولت می تواند 6000 ، 14،000 یا 238،000 دلار معامله کند، اما یک معامله گر مینیاتوری فقط می تواند در مضربی های 10 هزار دلاری تجارت کند. یعنی 10 هزار؛ 20،000؛ 30000 دلار و معامله گران استاندارد فقط در شرایطی با ضرب 100000 ، یعنی 100000 دلار ؛ 200000؛ 300،000 و … می توانند تجارت کنند.

حداقل سن برای سرمایه گذاری در بورس سهام

حداقل سن برای سرمایه گذاری در بورس سهام

برای دریافت کد بورس حداقل سن وجود ندارد و ثبت نام افراد زیر 18 سال فقط با حضور و رضایت ولی یا قیم امکان پذیر است.

پیش از این کدهای بورس برای افراد زیر 18 سال صادر می شد، اما برای دسترسی به سیستم تجارت “آنلاین” حداقل باید دیپلم داشته باشند، بنابراین افراد زیر 18 سال فقط می توانند از طریق “آفلاین” تجارت کنند.

سیستم های تجارت، اما در حال حاضر، دسترسی به سیستم تجارت آنلاین برای افراد زیر 18 سال نیز فراهم شده است.

سوالات متداول

 1. آیا با سرمایه کم باز هم می توان در بازار بورس سود کسب کرد؟

  می توان کسب کرد زیرا سود به غیر از مقدار سرمایه یه عوامل دیگری نیز بستگی دارد.

 2. تفاوت بورس داخلی و خارجی چیست؟

  بزرگ ترین تفاوت این دو ، تفاوت در مقدار حداقل سرمایه است.

 3. حداقل سن برای سرمایه گذاری در بورس، چه سنی است؟

  سن 18 سالگی حداقل سن است.

 4. حداقل سرمایه برای ورود به بورس های داخلی چقدر می باشد؟

  100 هزار تومان به بالا حداقل سرمایه است.

به این مقاله امتیاز دهید :

شهریار حقیقیمشاهده نوشته ها

به مدت 8 سال تحلیلگر بازار فارکس بوده و همراه شما در سایت ایران بورس هستم. تجربیات خودم را در ایران بورس با شما به اشتراک می گذارم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *