صندوق سرمایه گذاری چیست؟ | بررسی انواع صندوق های سرمایه گذاری


بسیاری از افراد تمایل دارند که با سرمایه گذاری کردن، پول خود را چند برابر کنند. این افراد معتقدند که پس انداز باعث افزایش سرمایه نمی شود. بلکه سرمایه گذاری و استفاده از پول است که باعث افزایش آن می شود. بورس یکی از محل های این سرمایه گذاری است. در این روش شما به طور مستقیم روی پول خود سرمایه گذاری می کنید. اما این روش مشکلاتی نیز به همراه دارد. برای مثال ریسک آن بالا است. در این مقاله شما را با صندوق سرمایه گذاری آشنا می کنیم.

اگر جزو افرادی هستید که به دنبال روش های کم ریسک تری می گردید صندوق ها گزینه بهتری است. مزیت دیگری که صندوق سرمایه گذاری نسبت به بورس دارد نقد شوندگی آن است. شما در این صندوق ها هر زمان که مایل بودید می توانید سرمایه خود را دریافت کنید. اما در بورس در صورتی که دارایی شما از مقدار مشخصی کمتر شد قابل برداشت نیست.

از دیگر ویژگی های مثبت صندوق های سرمایه گذاری غیر مستقیم بودن معاملات است. همچنین افرادی که وقت و دانش کافی برای مدیریت دارایی خود را ندارند این روش را انتخاب می کنند. چرا که در این روش، سرمایه گذاری شما توسط مدیران حرفه ای انجام می شود.

در این صندوق ها، سرمایه افراد زیادی جمع آوری می شود و روی آن کار می شود. برای مشخص کردن سهم هر شخص، دارایی صندوق را به بخش های کوچکتری به نام “یونیت” یا “واحد” تقسیم می کنند. قیمت تقریبی هر یونیت 100 هزار تومان است. شما بسته به مقدار سرمایه خود یونیت خریداری می کنید. هر زمان که مایل بودید می توانید یونیت های خود را بفروشید و آن ها را به پول تبدیل کنید. یونیت ها باعث می شوند که افراد با سرمایه کمتر نیز بتوانند در این صندوق ها شرکت کنند.

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

افراد زیادی هستند که در سرمایه گذاری اهل ریسک کردن نیستند. آن ها ترجیح می دهند سرمایه خود را در جاهای قابل اعتمادی مثل بانک سرمایه گذاری کنند. یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری با ریسک پایین و همچنین قابل اعتماد، صندوق سرمایه گذاری است. سرمایه گذاری در این صندوق ها به صورت غیر مستقیم است. سود حاصل از آن قابل قبول است. اگر چه روش های دیگر سود بیشتری دارند ولی چون این روش ریسک پایینی دارد بیشتر توصیه می شود. صندوق سرمایه گذاری سبدی از اوراق بهادار است که می توانید با آن ها معامله انجام دهید. در این روش، بانک سرمایه جمعی از سرمایه گذاران را جمع آوری می کند و با آن ها سرمایه گذاری می کند.

صندوق سرمایه گذاری مزایای زیادی در اختیار افراد قرار می دهد. اولین مزیت آن به کارگیری مدیران حرفه ای است. در این صندوق ها سرمایه شما را به دست مدیران و تحلیل گران باتجربه می سپارند. آن ها با تلاش شبانه روزی روی سرمایه شما کار می کنند تا بهترین بازدهی را داشته باشید.

طبق قوانین سازمان بورس و اوراق بهادار، صندوق ها برای سرمایه گذاری باید سبد متنوعی تشکیل دهند. این متنوع سازی دارایی ها باعث کاهش ریسک این روش می شود. چرا که سود کردن در یکی از اوراق، ضرر دیگری را جبران می کند.

صندوق سرمایه گذاری کاملا مطمئن و قابل اعتماد است. عملکرد این صندوق ها تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است. فعالیت آن ها مرتبا کنترل می شود و افراد با خیالی آسوده می توانند تمام دارایی خود را به آن ها بسپارند. این صندوق ها ضامن نقد شوندگی دارند. این ویژگی باعث می شود شما به راحتی بتوانید سرمایه خود را نقد کنید. این کار توسط ضامن برای شما انجام می شود.

انواع صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های زیادی برای دارایی وجود دارد و انواع مختلفی دارند. ویژگی این صندوق ها با هم متفاوت است. برای مثال ریسک پذیری هر یک با دیگری تفاوت دارد. در این بخش ما انواع صندوق های سرمایه گذاری را برای شما توضیح می دهیم.

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت یکی از این صندوق ها است. در این روش، 70 تا 90 درصد از دارایی در اوراق بهادار سرمایه گذاری می شود. بقیه دارایی را نیز در بورس سرمایه گذاری می کنند. این صندوق ریسک خیلی پایینی دارد. سود حاصل از این روش در بازه زمانی مشخصی به حساب افراد واریز می شود. بازدهی آن از بازدهی بانک بیشتر است و برای افرادی که می ترسند پول خود را از دست بدهند روش مناسبی است.

نوعی دیگری از صندوق های سرمایه گذاری، صندوق سرمایه گذاری سهامی است. در این روش، 70 درصد از دارایی در سهام و 30 درصد در اوراق بهادار سرمایه گذاری می شود. ریسک این روش نسبت به روش قبلی بیشتر است. چرا که 70 درصد آن در بورس سرمایه گذاری می شود. این صندوق برای افرادی که تمایل به سرمایه گذاری در بورس دارند مناسب است. افرادی که وقت و دانش کافی برای سرمایه گذاری در بورس را ندارند از این روش استفاده می کنند. اگر چه این روش نسبت به روش قبلی ریسک بالاتری دارد اما بازدهی آن بیشتر است.

سومین نوع صندوق سرمایه گذاری، مدل های مختلط است. در این روش 40 درصد از دارایی در اوراق بهادار و 60 درصد در سهام سرمایه گذاری می شود. ریسک این روش از سهامی کمتر و از صندوق هایی با درآمد ثابت بیشتر است. اگر فردی هستید که خیلی زیاد ریسک پذیر نیستید این روش مناسب شما است. بازدهی آن نیز از صندوق‌ درآمد ثابت بیشتر و از صندوق سرمایه گذاری سهامی کمتر است.

برترین مکان ها برای نگهداری سرمایه در ایران

برترین مکان ها برای نگهداری سرمایه در ایران

اگر قصد سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری را دارید باید به نکات مهمی توجه کنید. اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید ریسک صندوق است. اگر فرد ریسک پذیری نیستید بهتر است از صندوق های با ریسک کمتر استفاده کنید. دومین نکته، بررسی بازدهی صندوق است. شما باید بازدهی صندوق مورد نظر را در یک ماه اخیر بررسی کنید. اگر بازدهی آن از نظر شما قابل قبول بود می توانید آن را انتخاب کنید. در این بخش ما برترین صندوق های سرمایه گذاری را برای شما لیست کرده ایم. شما بسته به هدف سرمایه گذاری خود می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید.

صندوق های آگاه

این صندوق فعالیت خود را در تاریخ 1387/05/17 آغاز کرده است. از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز رسمی دریافت کرده است. شماره او در این سازمان 10616 است. مدیران عالی رتبه آن، مرتضی بیاتی، علیرضا کرمی و ارشاد آخوند دزفولی هستند.

صندوق سرمایه گذاری آگاه شامل صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه و صندوق هستی بخش آگاه (آگاس) است. دارایی صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه شامل سهام است. این سهام ها معمولا از شرکت هایی هستند که مورد پذیرش بورس واقع شده اند. این صندوق قابلیت ابطال دارد. اطلاعات مربوط به آن را می توانید در سایت www.fipiran.com مطالعه کنید. صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه تا اواخر سال 99 به پر بازده ترین صندوق سرمایه گذاری بورس تبدیل شده است. از زمان شروع فعالیتش 32 هزار درصد بازدهی داشته است. دارایی آن تاکنون حدود 950 میلیارد تومان است. مدیریت آن توسط شرکت سبد گردان آگاه انجام می شود. نشانی اینترنتی این جا www.agah-fund.ir می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به آن مراجعه کنید.


صندوق های هستی بخش آگاه قابل معامله هستند. برای انجام فعالیت در این روش باید کد بورسی دریافت کنید. برای دریافت این کد باید به سایت آگاه اکسپرس مراجعه کنید. آدرس این سایت www.ex.agah.com می باشد. تاکنون خالص ارزش دارایی ها حدود 1200 میلیارد تومان بوده است. بازدهی آن حدود 530 درصد می باشد.

صندوق های مفید

صندوق های مفید

صندوق سرمایه گذاری مفید شامل صندوق های دیگری است. برای مثال پیشرو که رتبه اول بیشترین دارایی را در بین دیگر صندوق ها کسب کرده است. میزان دارایی این صندوق به 260 میلیارد تومان می رسد. صندوق پیشتاز نیز رتبه سوم را در بین صندوق های دیگر به دست آورده است. دارایی این صندوق نیز به 175 میلیارد تومان می رسد.


صندوق مشترک پیشرو در یک سال گذشته موفق به کسب 119 درصد بازدهی شده است. این موارد در سال 1390 راه اندازی شد. بازدهی او از زمان تاسیس تاکنون حدود 1075 درصد شده است. سرمایه گذارانی که در سال 90 در آن سرمایه گذاری کردند، اکنون سرمایه آن ها ده برابر شده است. صندوق سرمایه گذاری پیشتاز سال 88 راه اندازی شد. این صندوق در فعالیت 11 ساله اش موفق شده است سرمایه افراد را 46 برابر کند. از زمان تاسیس تاکنون حدود 4680 درصد بازدهی داشته است. بازدهی آن در یک سال گذشته حدود 120 درصد بوده است.

صندوق های ذکر شده مزایای زیادی دارند. برای مثال بازدهی زیاد و بی نظیری بود که به آن اشاره شد. از دیگر مزایای آن ها می توان به نقد شوندگی آن ها اشاره کرد. شما هر زمان که تمایل داشتید می توانید به شعب آن مراجعه کنید و سرمایه خود را برداشت کنید. این صندوق ها ریسک پایینی دارند. با خیالی آسوده می توانید پول خود را در آن ها سرمایه گذاری کنید. پایین بودن ریسک آن از ویژگی هایی است که باعث می شود شما ضرر زیادی در سرمایه گذاری متحمل نشوید. سازمان بورس و اوراق بهادار بر عملکرد این صندوق ها نظارت مستقیم دارد. همین موضوع این صندوق ها را قابل اعتماد ساخته است. برای سرمایه گذاری در این صندوق ها نیازی به آموزش ندارید. چرا که سرمایه شما به دست مدیران باتجربه مدیریت می شود.

صندوق های معتبر بانک گردشگری

صندوق های معتبر بانک گردشگری

بانک گردشگری دارای یکی از صندوق های مناسب و معتبر است. مزایایی نظیر پایین بودن ریسک، سپردن دارایی به دست مدیران و تحلیل گران حرفه ای و قابلیت نقد شوندگی دارد. علاوه بر این مزایا، مزایای دیگری نیز دارد. برای مثال، سود حاصل از سرمایه گذاری را ماهانه به سرمایه گذاران پرداخت می کند. هر زمان که خواستید می توانید از سرمایه گذاری خارج شوید. برای ابطال سرمایه گذاری از شما هزینه ای کسر نمی شود. با یک یونیت هم می توانید سرمایه گذاری انجام دهید. برای صدور و ابطال سرمایه گذاری شما، کارمزدی دریافت نمی شود.

واحد سرمایه گذاری این صندوق یونیت است. هر یونیت معادل 100 هزار تومان است. ارزش هر واحد سرمایه گذاری شده را می توانید از طریق NAV محاسبه کنید. NAV روش خالص ارزش دارایی ها نام دارد. برای بدست آوردن آن کافی است که ارزش مبنای هر واحد را با خالص سود آن جمع کنید. حداقل مقدار برای سرمایه گذاری یک واحد است. حداکثر مقدار سرمایه گذاری پنج درصد از کل واحدهای سرمایه گذاری شده است.


سود حاصل از سرمایه گذاری شما در این صندوق، در پایان هر ماه به حساب شما واریز می شود. البته دو روز کاری زمان می برد تا به حساب شما منتقل شود. سود شما به تعداد یونیت های شما بستگی دارد. برای دریافت سود نیازی به مراجعه به صندوق ندارید. این سود در بازه زمانی مشخصی به حساب شما واریز می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت صندوق سرمایه گذاری بانک گردشگری مراجعه کنید. آدرس سایت www.tourismfund.ir است. همه اطلاعات مربوط به سرمایه گذاری در سایت ذکر شده قابل مشاهده هستند.

صندوق های مشهور بانک صادرات

صندوق های مشهور بانک صادرات

صندوق سرمایه گذاری بانک صادرات در تاریخ 1393/6/10 فعالیت خود را آغاز کرده است. مدیرانی که دارایی خود را در این صندوق می گذارند، مصطفی بیگی، حمید تقی زاده و مرتضی رضا زاده هستند. در اکثر شهرهای ایران شعبه دارد. ضامن نقد شوندگی آن بانک صادرات ایران است. برای افراد زیادی در آن کافی است به نزدیک ترین شعبه مراجعه کنید. مدارک لازم را ارائه دهید و گواهی دریافت کنید. برای ابطال نیز همین کارها نیاز است.

صندوق های مشترک بانک صادرات جزو اولین ها و بهترین های مشترک است. بازدهی بالایی دارد و به سپهر اول نیز یکی از صندوق های سرمایه گذاری بانک صادرات است. در این صندوق سود حاصل از سرمایه گذاری به صورت ماهانه واریز می شود. ابطال آن هزینه ای در بر ندارد و یک روز کاری به طول می انجامد. اطلاعات مربوط به این صندوق را می توانید در سایت www.sepehr1fund.com مشاهده کنید.

صندوق های نقش جهان

صندوق سرمایه گذاری نقش جهان فعالیت خود را در تاریخ 1393/7/1 آغاز کرد. مدیران زیادی در این صندوق حجت بهادری، زهرا طایفی نصر آبادی، احسان محبی هستند. تاکنون تعداد واحدهایی که دارایی گذاران در آن سرمایه گذاری کرده اند 11,699,402 است. ابطال این سرمایه گذاری برای شما هزینه هایی در بردارد. هزینه ابطال به ازای هر واحد سرمایه گذاری شده 785,325 ریال است.

تنها شعبه آن واقع در تهران، بخش مرکزی، ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی جنوبی، خیابان سامان، پلاک 79، ساختمان ایده آل، طبقه دوم است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 09023331788 تماس بگیرید. بزرگترین عیب صندوق سرمایه گذاری نقش جهان، نداشتن ضامن نقد شوندگی است. ممکن است افراد زیادی به دلیل نداشتن ضامن نقد شوندگی در آن سرمایه گذاری نکنند.

سرمایه گذاری در بانک ایران زمین

صندوق های معتبر بانک ایران زمین در تاریخ 1390/8/26 از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز رسمی دریافت کرده است. صندوق های ویژه بانک ایران زمین صندوقی با درآمد ثابت است. ریسک آن پایین است. سود حاصل از سرمایه گذاری ماهانه به حساب شما واریز می شود. در این صندوق ها 70 درصد از دارایی را در اوراق بهادار سرمایه خود را می گذارند. همین موضوع دلیلی برای پایین بودن ریسک آن است. قابلیت نقد شوندگی زیادی دارند. هر زمان که تمایل داشتید می توانید یونیت های خود را به پول تبدیل کنید. اگر قصد افزایش سرمایه گذاری را دارید نیز به راحتی می توانید این کار را انجام دهید.


برای سرمایه گذاری در صندوق های مختلف بانک ایران زمین باید به روش زیر عمل کنید. ابتدا وارد سامانه سجام می شوید. از بخش ورود در سایت صندوق ثبت نام می کنید. ثبت نام و احراز هویت شما توسط مسئولان مربوطه تایید می شود. وجه خود را به حساب مربوطه واریز می کنید و درخواست خود را ثبت می کنید. با این مراحل شما در صندوق های بانک ایران زمین دارایی خود را واگذار کرده اید.

سجام به معنی سامانه جامع اطلاعات مشتریان است. شما با ثبت نام در این سامانه نیازی به مراجعه حضوری ندارید. اطلاعات شما در این سامانه ثبت می شود و در اختیار صندوق قرار می گیرد. از ویژگی های این سامانه قابلیت ویرایش اطلاعات است. شما می توانید همه کارهای مربوط به ثبت نام و پیگیری را به صورت آنلاین انجام دهید. همه کارهای مربوط به صدور و ابطال و .. را می توانید از طریق سایت انجام دهید. همچنین می توانید اپلیکیشن مربوطه را دانلود کنید و از طریق آن اقدام کنید.

صندوق های سرمایه گذاری لوتوس پارسیان

صندوق های سرمایه گذاری لوتوس پارسیان

صندوق های خاص و ویژه لوتوس پارسیان جزو صندوق های با درآمد ثابت است. این صندوق فعالیت خود را از تاریخ 1391/7/18 آغاز کرده است. ضامن نقد شوندگی آن بانک پارسیان است. دارای مجوز رسمی از سازمان بورس و اوراق بهادار است. حداقل مقدار گذاشتن دارایی در آن 110 هزار تومان است. به عبارت دیگر ارزش هر یونیت آن 110 هزار تومان است. سود حاصل از گذاشتن دارایی 25 ام هر ماه به حساب شخصی که دارایی خود را وارد کرده است، واریز می شود.

برای سرمایه گذاری در آن می توانید به مرکز آنلاین لوتوس مراجعه کنید. شما می توانید در سامانه آنلاین ثبت نام کنید و کد رهگیری و کد فعال سازی دریافت کنید. سپس شناسنامه و کارت ملی خود را به نزدیک ترین شعبه بانک پارسیان ببرید. پس از تایید توسط مسئول مربوطه، نام کاربری و کلمه عبور از طریق پیام کوتاه برای شما ارسال می شود.

اگر نمی توانید به صورت حضوری به شعب بانک پارسیان مراجعه کنید، می توانید از روش آنلاین استفاده کنید. برای این روش ابتدا وارد سایت لوتوس به آدرس www.lotusib.ir می شوید. نام کاربری و کلمه عبور را وارد می کنید. وارد قسمت ثبت سفارش می شوید. مبلغ مورد نظرتان را وارد می کنید. وجه را به حساب صندوق واریز می کنید. با این روش ساده شما در لوتوس پارسیان سرمایه خود را وارد کرده اید.

اگر قصد ابطال سرمایه گذاری را دارید می توانید به صورت آنلاین نیز اقدام کنید. به سایت شرکت تامین سرمایه لوتوس مراجعه می کنید. نام کاربری و کلمه عبور را وارد می کنید. به قسمت ثبت سفارش وارد می شوید. عملیات ابطال را انتخاب می کنید. مقدار واحد برای ابطال را انتخاب می کنید و دکمه ثبت سفارش را فشار می دهید. شما حتی می توانید همه واحدهای خود را برداشت کنید. در این مورد محدودیتی وجود ندارد.

صندوق سرمایه گذاری مشترک بانک مسکن

صندوق سرمایه گذاری مشترک بانک مسکن

صندوق های دارایی مشترک بانک مسکن در تاریخ 1388/12/16 از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز رسمی دریافت کرد. تمام فعالیت های آن تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار می باشد. پس از گذاشتن دارایی در این جا به شما گواهی داده می شود. این گواهی نشانگر اعتماد و گذاشتن دارایی شما است. برای ابطال سرمایه گذاری نیز به آن نیاز پیدا می کنید. قوانین و شرایط مربوط به این جا را می توانید از طریق اساسنامه و امیدنامه مطالعه کنید.

شما هر زمان که مایل بودید می توانید سرمایه گذاری را باطل کنید. اما لازم به ذکر است که در ازای ابطال سرمایه گذاری از شما هزینه ای کسر می شود. در حال حاضر هزینه ابطال هر واحد سرمایه گذاری شده 1,006,095 ریال می باشد. در نهایت مقاله بهترین صندوق های قابل معامله در بورس را پیشنهاد می کنیم بخوانید.

سوالات متداول

سوالات متداول

 1. چند صندوق دارایی در ایران وجود دارد؟

  تقریبا هر بانکی صندوق ویژه و خاص خود را دارد.

 2. صندوق های دارایی بانک مسکن از چه سالی مجوز رسمی خود را دریافت کردند؟

  تقریبا از سال 1388 شمسی خود که مجوز خود را دریافت کردند.

 3. کدام صندوق دارای دارایی ثابت است؟

  صندوق لوتوس یکی از صندوق ها با دارایی ثابت می باشد.

 4. ایران زمین از چه سالی مجوز خود را دریافت کرد؟

  در سال 1390 هجری شمسی بود که ایران زمین موفق شد تا صندوق خود را به ثبت برساند و مشتریان زیادی جذب کند.

به این مقاله امتیاز دهید :

شهریار حقیقیمشاهده نوشته ها

به مدت 8 سال تحلیلگر بازار فارکس بوده و همراه شما در سایت ایران بورس هستم. تجربیات خودم را در ایران بورس با شما به اشتراک می گذارم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *