عرضه اولیه چیست و توسط چه کسانی انجام می شود؟ + برسی زمان عرضه

عرضه اولیه

در این مقاله می خواهیم درباره ی عرضه اولیه که در زمینه بورس انجام می شود صحبت کنیم، برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه ما باشید. همچنین از شما همراهان ایران بورس می خواهیم در صورت تایم آزاد اطلاعیه عرضه بورس را مطالعه کنید.

 عرضه اولیه این هفته


عرضه اولیه این هفته

عرضه اولیه به این صورت است که زمانی که سهام یک شرکت برای اولین بار در بورس می ‌آید و سهامدارن بتوانند از طریق بورس سهام آن شرکت را بخرند. البته بهتر است که بدانید این خرید فقط به مختص به افرادی که در جا های دیگر سهامدار هستند نیست و مردم عادی نیز می توانند از طریق خرید سهام آن شرکت، سهامدار آن بشوند.

در حالت کلی به این صورت است که زمانی که شخصی سهام یک شرکت را بخرد سهامدار آن شرکت شده است و این افراد در آن شرکت فقط به خرید و فروش می پردازند و کار دیگری انجام نمی دهند.


عرضه اولیه جدید

بیشتر شرکت هایی که این کار را نجام می دهند به احتمال زیاد چند سال متوالی هم فعالیت خوب داشته ‌اند و احتمالا سهامشان هم در آن زمان دست یک عده خاصی بوده است اما تا روز موعود سهام این شرکت‌ ها هنوز در بورس معامله نشده است.

ارزشی همانند طلا

خیلی ها بر این باورند که خرید در این عرضه مانند این می ماند که طلا خریده باشید، یعنی هر چه که بخرید سود زیادی برای شما خواهد داشت. به همین دلیل در آن زمان افراد زیادی سعی در خریدن آن می کنند چرا که گذشته نشان می دهد افرادی که این کار را کرده اند و عرضه را خریداری کرده اند، سود بسیار زیادی برای آن ها داشته است.

 عرضه اولیه چیست


عرضه اولیه چیست

عرضه اولیه به این معنا است که زمانی که سهام یک شرکت برای اولین بار در بورس می ‌آید و سهامدارن بتوانند از طریق بورس سهام آن شرکت را بخرند.

در ابتدا این عرضه یک سری از محققان و کارشناسان به بررسی و تحلیل آن شرکت و هم چنین قیمت ارزش آن می پردازند. سپس متوجه می شوند که قیمت هر سهم در این شرکت مثلا 2000 تومان است ولی به مدیران و مسئولین آن شرکت می گویند که این قیمت بسیار زیاد است و ما به این رنج قیمت سهمی خریداری نمی کنیم و اگر قیمت مناسب و ارزان تری می فروشید حاضر به خرید هستیم.

ارزش واقعی سهام

اعضا خود شرکت قیمت واقعی هر سهام از شرکت را می دانند ولی به این دلیل که مردم استقبال خوبی بکنند و سهام بیشتری فروخته شود، قیمت پایین تری نسبت به ارزش واقعی آن می گویند. به این صورت به هم سهام خیلی بیشتری فروخته اند و هم می توانند از آن ها سود بسیار زیادی بکنند.


عرضه اولیه شستا

عرضه شستا در هنگامی که انجام شد، یک رکورد جدید برای خود ثبت کرد چرا که مردم استقبال خیلی خوبی کردند. به این گونه که به هر نفر حدود تعداد 3637 سهم با قیمت 8600 ریال تعلق گرفته است که کارشناسان ارزش سهام را برای هر متقاضی بیش تر از 3/1 میلیون تومان تخمین زده اند. که این رقم خیلی سود زیادی برای هر متقاضی به شمار می رود و به همین دلیل مردم برای خرید آن بسیار مشتاق بوده اند.

عرضه اولیه های سال 99

عرضه اولیه های سال 99

در سال 99 شرکت های زیادی عرضه ی اولیه داشته اند، اما برخی از افراد می پرسند که چگونه می توانیم بفهمیم که کدام شرکت ها عرضه ی اولیه دارند؟ برای این که بفهمید کدام شرکت ها در امسال عرضه ی اولیه دارند، بهترین روش این است که در اینترنت جستجو کنید. سایت های زیادی هستند که لیست تمامی شرکت هایی که عرضه دارند را به نمایش می گذارند و افراد می توانند به راحتی این لیست ها را مشاهده کنند.


عرضه اولیه بپیوند

کارشناسان و محققان به مردم توصیه کرده اند که اگر یک شرکت معتبر هنگامی که سهام آن شرکت برای اولین بار در بورس می ‌آید، آن را خریداری کنید. چرا که معتقد هستند خرید در آن مانند این می ماند که یک چیز گران بها خریده باشید، یعنی هر چه که بخرید سود بیشتری برای شما خواهد داشت. به همین دلیل در آن زمان سعی در خریدن آن کنید چرا که گذشته نشان می دهد افرادی که این کار را کرده اند و آن را خریداری کرده اند، سود بسیار زیادی برای آن ها داشته است.

نحوه خرید عرضه اولیه


خرید عرضه اولیه به این صورت است که زمانی که سهام یک شرکت برای اولین بار در بورس می ‌آید، بعد از تحقیق و اقدامات کارشناسان مردم می توانند به خرید عرضه اولیه ی آن شرکت اقدام کنند. معمولا بعد از عرضه‌ های اولیه این شرکت ها تا چند روز 5+ است و معامله می‌ شود ولی در عرضه ‌های اولیه ای که مشاهده شده است. هر کدام شاید 10%، 20%، 30% در چند روز گذشته قیمتشان رشد کرده است. اما بهتر است که بدانید عرضه اولیه در روز اول بسیار محدود است و بستگی به خود شرکت دارد که به هر نفر چه مقدار سهام بدهد.

خرید عرضه اولیه کارگزاری مفید

کسانی که عرضه اولیه این هفته را انجام داده اند، سود بسیار خوبی کرده اند، چرا که طبق اخبار این هفته عرضه سهام ها قیمت پایین تری نسبت به هفته های قبل داشته است. کسانی که در این هفته اقدام به خرید کرده اند برد زیادی از سهام خود در آینده می کنند، چرا که مانند این می ماند که طلا خریده اند و برای آینده پس انداز کرده اند.

بهترین تشخیص زمان فروش

هم چنین بهترین روش برای تشخیص زمان فروش و شناسایی سود سهم ‌های عرضه‌ اولیه ‌ای این است که تابلوی معاملات سهم را پیدا و دنبال کنید. هم چنین روزی که صف خرید عرضه شد و قیمت سهم توانست به اصطلاح به تعادل برسد، شما هم می تانید سهم‌ خود را بفروشید. اما بهتر است که بدانید اکثر شرکت‌ هایی که با این روش عرضه اولیه وارد بازار سهام می‌ شوند، پتانسیل سود آوری بالایی را نیز دارند و قیمت سهم‌ آن ها بعد از متعادل شدن هم می‌تواند به ‌مرور افزایش پیدا کند، پس در فروش سهام خود عجله نکنید.

سرمایه‌ گذاری میان‌ مدت و بلند مدت

هم چنین برخی از این شرکت ها می توانند برای سرمایه‌ گذاری میان‌ مدت و بلند مدت مناسب باشند و اگر دانش این را داشته باشید که بتوانید پناسیل‌ های سود آور را در این شرکت ‌ها تشخیص دهید. هم چنین سهام شرکت‌ های قوی ‌تر را برای مدت طولانی ‌تری در سبد سرمایه‌ گذاری‌ خود نگه دارید، احتمال این که سود بسیار زیادی برای شما داشته باشد است.

 عرضه اولیه این ماه


عرضه اولیه این ماه


برای خرید عرضه اولیه جدید ابتدا باید سازمان بورس اعلام کند که در چه تاریخ و زمانی افراد می توانند به خرید آن اقدام کنند. به عنوان مثال سازمان بورس اعلام می کند که امروز سهام فلان شرکت با این نماد راس ساعت 12:45 عرضه می ‌شود، زمانی که اعلام شد متقاضیان می توانند به خرید آن اقدام کنند.

عرضه اولیه جدید


گاهی برای برخی از افراد سوال پیش می آید که عرضه اولیه چیست؟ در این باره باید بگوییم که آن به این صورت است که زمانی که سهام یک شرکت برای اولین بار در بورس می ‌آید و افراد بتوانند از طریق بورس سهام آن شرکت را بخرند. هم چنین اکثر شرکت هایی که عرضه دارند به احتمال خیل زیاد چند سال متوالی هم فعالیت خوب داشته ‌اند و احتمالا سهامشان هم در آن زمان دست افراد خاصی بوده است اما تا روز موعود سهام این شرکت‌ ها هنوز در بورس معامله نشده است.

یعنی به این صورت که اگر افراد بتوانند در این عرضه شرکت کنند و سهام خریداری کنند، در آینده سود خوبی برای آن ها خواهد داشت و هر چه بیشتر خریداری کنند، سود آن ها نیز بیشتر می شود.

عرضه اولیه شستا

عرضه شستا در هنگامی که انجام شد، یک رکورد جدید برای خود ثبت کرد چرا که مردم استقبال خیلی خوبی کردند. به این گونه که به هر نفر حدود تعداد 3637 سهم با قیمت 8600 ریال تعلق گرفته است که کارشناسان ارزش سهام را برای هر متقاضی بیش تر از 3/1 میلیون تومان تخمین زده اند. که این رقم خیلی سود زیادی برای هر متقاضی به شمار می رود و به همین دلیل مردم برای خرید آن بسیار مشتاق بوده اند.

 سوالات متداول درباره ی عرضه اولیه


سوالات متداول درباره ی عرضه اولیه

  1. زمان عرضه خرید توسط چه کسانی اعلام می شود؟

    زمان خرید عرضه اولیه در ابتدا توسط سازمان بورس اعلام می شود که در چه تاریخ و زمانی افراد می توانند به خرید آن اقدام کنند. به عنوان مثال سازمان بورس اعلام می کند که امروز سهام فلان شرکت با این نماد راس ساعت 12:45 عرضه می ‌شود.

  2. چگونه می توانیم بفهمیم که کدام شرکت ها عرضه اولیه دارند؟

    برای این که بفهمید کدام شرکت ها در امسال عرضه اولیه دارند، بهترین روش این است که در اینترنت جستجو کنید. سایت های زیادی هستند که لیست تمامی شرکت هایی که عرضه اولیه دارند را به نمایش می گذارند و افراد می توانند به راحتی این لیست ها را مشاهده کنند.

  3. امسال عرضه اولیه شستا به هر نفر چه تعداد و با چه قیمتی رسید؟

    عرضه اولیه شستا به هر نفر حدود تعداد 3637 سهم با قیمت 8600 ریال تعلق گرفته است که کارشناسان ارزش سهام را برای هر متقاضی بیش تر از 3/1 میلیون تومان تخمین زده اند.

به این مقاله امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *