ارز نیمایی چیست و بازیگران اصلی در ارز نیمایی چه کسانی هستند؟

ارز نیمایی

در این مقاله می خواهیم درباره ی ارز نیمایی که متشکل از یک نوع بازار در بورس است، صحبت کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه ایران بورس باشید.

 ارز نیمایی چیست


ارز نیمایی چیست ؟

از ارز نیمایی در اردیبهشت سال 1397 رونمایی شد، به این صورت است که از یک بازار در بورس تشکیل شده است. هم چنین نیمایی کلمه ای مخفف شده از نظام یکپارچه ی معاملات ارزی می باشد، هم چنین هدف ایجاد این سامانه این است که در بازار ارز در زمینه تجارت، واردات و صادرات کار خود را شروع کند.

در سال گذشته به دلیل شکاف عمیقی بین نرخ ارز دولتی و نرخ ارز بازار آزاد لزوم ارز نیمایی بسیار پر رنگ و مهم شد و همین دلیل باعث نگرانی تاجران شده است. هم چنین این موضوع باعث شده است که روند توسعه این سامانه سرعت بیشتری به خود بگیرد و نقش بسیار مهمی در کنترل نرخ ارز ایفا کند.


ارز نیمایی قیمت

طبق آخرین اخبار و بر این اساس قیمت فروش دلار نیمایی با افزایش حدود 800 تومان وارد کانال 24 هزار تومانی شد و هم چنین به رقم 24 هزار و 31 تومان رسید، البته این قیمت به دلیل نوسانات دلار ثابت باقی نمی ماند.

چهار بازیگر اصلی در ارز نیمایی

جالب است که بدانید ارز نیمایی چهار بازیگر اصلی دارد که شامل: وارد کنندگان کالا و خدمات که به عنوان متقاضیان ارز هستند، هم چنین صادر کنندگان کالا و خدمات که به عنوان عرضه کننده ی ارز شناخته می شوند، واسطه گران که شامل بانک ها و صرافی ها هستند و منابع را از طرف عرضه کنندگان به متقاضیان هدایت می کنند، سیاست گذاران که بر اساس پیش بینی منابع و مصارف، نرخ، اولویت ها، دامنه ی آزادی نرخ را از طریق سامانه کنترل می کنند.

 ارز نیمایی نرخ


ارز نیمایی نرخ

همان طور که در قسمت قبل بیان کرده ایم نرخ جدید این سامانه با افزایش حدود 800 تومان وارد کانال 24 هزار تومانی شد و هم چنین به رقم 24 هزار و 31 تومان رسید.

جالب است که بدانید مهم ترین ویژگی این سامانه وجود امنیت بالای آن در هنگام معاملات است، به این صورت که کسانی که قصد خرید و فروش ارز را دارند و هم چنین عرضه ‌کنندگان و تقاضا کنندگان ارزی می‌ تواند به آسانی درخواست‌ های خرید یا فروش خود را به صورت آنلاین ثبت کنند و هم چنین معامله ی آن‌ ها به صورت صرافی ‌های مجاز موجود در نیما انجام می ‌شود.


ارز نیمایی بانک مرکزی

طبق گزارشات، بانک مرکزی فهرست ‌هایی را متشر کرده است، که این فهرست ها انتشار یافته حاوی دریافت کنندگان ارز دولتی و نیمایی در بازه زمانی 21 فروردین ماه 1397 تا تاریخ 3 تیر ماه 1399 است.

کسانی که می خواهند در این سامانه معامله انجام دهند، به این صورت است که ابتدا باید به سامانه‌ ی جامع تجارت مراجعه کنند. سپس باید در قسمت سفارش‌ های غیر بانکی درخواست تأمین ارز را ثبت کنند، از این طریق می توانند در آن معامله را آغاز کنند.

مزیت های خوب این سامانه

یکی از مزیت های خوب این سامانه این است که افراد زیادی برای خرید و فروش در این بازار با یک دیگر رقابت سالم دارند و هم چنین به این سمت کشیده می شوند. البته باید عنوان کرد که یکسان‌ سازی نرخ ارز در فروردین‌ سال 1397 از طرف دولت جمهوری اسلامی در این موضوع نیز بی‌ تأثیر نبوده است و تاثیر آن کاملا مشاهده می شود.

ارز نیمایی مخفف چیست

ارز نیمایی مخفف چیست

نیمایی کلمه ای مخفف شده از نظام یکپارچه ی معاملات ارزی می باشد، هم چنین هدف ایجاد این سامانه این است که در بازار ارز در زمینه تجارت، واردات و صادرات کار خود را شروع کند.

می توان این طور بیان کرد که یکی از بهترین ویژگی ارز نیمایی سازماندهی اطلاعات و داده ‌های واقعی از عرضه و تقاضای ارز است، که این باعث می ‌شود ارز مورد نیاز برای بازرگانان و تاجران در مدت زمان مناسب در اختیارشان قرار بگیرد. هم چنین یکی دیگر از ویژگی هایش که حائز اهمیت است، این است که این سامانه باعث یکسان ‌سازی و نظم دهی بیشتر به فرآیند تأمین و تخصیص مصارف ارزی می شود.

تصویب قانون بانک مرکزی

بانک مرکزی یک قانونی را در این زمینه به تصویب رسانده است که مطابق با آن بانک‌ ها می‌تواند بعد از گرفتن تعهد از وارد کننده کالا (بازرگان) و تشکیل پرونده، درخواست ارزی، وارد کننده را به صورت حواله در سامانه نیما ثبت کرده و سفارش وارد کننده را از طریق صرافی‌ های موجود در سامانه انجام دهند.

هم چنین صادر کنندگان کالا ها نیز باید تمامی ارز حاصل از صادرات خود را به غیر از مواردی که برای واردات از سوی صادر کنندگان، بازپرداخت بدهی ارزی و یا سپرده‌گذاری مصرف می ‌شود، باید در سامانه نیما به فروش برسانند.

 ارز نیمایی برنج


ارز نیمایی برنج


خیلی از افراد برایشان سوال پیش می آید که ارز نیمایی چنده؟ باید گفت این ارز به دلیل نوسانات دلار و تحریم های ایران ثابت نیست و همیشه در حال تغییر است و اگر فردی می خواهد از قیمت دقیق آن اطلاع پیدا کند، بهتر است که در سایت های معتبر قیمت ها را مشاهده کند. چرا که سایت های زیادی وجود دارند که با توجه به نوسانات، تمامی اطلاعات دقیق قیمت را برای کاربران به اشتراک می گذارند.

ارز دانشجویی


در ماه های گذشته و با توجه به نوسانات دلار و هم چنین تحریم های ایران، ارز نیمایی برای دانشجویان که در حال حاضر به تحصیل در خارج کشور مشغول هستند، یک دغدغه به شمار می رود.

بهتر است این را هم برای کسانی که نمی دانند بگوییم که منظور از ارز دانشجویی، ارزی که با نرخ دولتی به دانشجویانی که قصد تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه های خارج از کشور را دارند، است و افزایش و کاهش آن بر روی آن ها نیز اثر می گذارد.

در ابتدای شهریور امسال 80 هزار تن برنج از طرف بانک مرکزی تأمین و از گمرکات ترخیص شد.

قیمت ارز نیمایی


افرادی که می خواهند قیمت ارز نیمایی بانک مرکزی را بدانند، بهتر است که در سایت معتبر بانک مرکزی قیمت ها را مشاهده کند. چرا که در این سایت با توجه به نوسانات، تمامی اطلاعات دقیق قیمت را برای کاربران به اشتراک می گذارند.
جالب است که بدانید نرخ ارز نیمایی در سال 98، 13 هزار و 537 تومان ثبت شده که نسبت به چند روز قبل کاهش یافته ولی با این حال آخرین رقم بهای دلار در صرافی ملی 14 هزار و 800 تومان ثبت شده بود.

نکات حائز اهمیت

دو نکته حائز اهمیت در ارز نیمایی که بهتر است بدانند این است: طبق قانونی که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرده است، تمام بانک‌ ها به غیر از این که می ‌توانند حواله ‌ای را از طرف خود بانک ایجاد کنند. هم چنین می توانند بعد از تشکیل پرونده و گرفتن تعهد از واردکنندگان کالا نسبت به ثبت درخواست ارز به صورت حواله در سامانه نیما و هم چنین حواله ارز از طریق صرافی ها اقدامات لازم و مهم را انجام بدهند.

نکته بعدی که مهم است و باید به آن بپردازیم این است که تمام صادر کنندگان کالا مسئول هستند که ارز به دست آمده از صادرات کالای خود را از طریق سامانه نیما به بانک‌ ها و صرافی‌ های مجاز در کل کشور بفروشند.

نرخ ارز نیمایی در سال 99


آرشیو نرخ ارز نیمایی به دلیل نوسانات دلار ثابت نیست و همیشه در حال تغییر می باشد ولی برای اطلاعات بیشتر در این باره افراد می توانند در سایت های معتبر به جستجو آن بپردازند.
جالب است که بدانید بانک مرکزی به کسانی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، مبلغی را به عنوان ارز مسافرتی نیمایی می دهد. البته بهتر است بدانید که این مبلغ فقط هر یک بار در سال به فرد تعلق می گیرد و می تواند از آن استفاده کند.

برخی از افراد می پرسند که ارز نیمایی چنده؟ باید گفت این ارز به دلیل نوسانات دلار و تحریم های ایران ثابت نیست و همیشه در حال تغییر است و اگر فردی می خواهد از قیمت دقیق آن اطلاع پیدا کند، بهتر است که در سایت های معتبر قیمت ها را مشاهده کند. چرا که سایت های زیادی وجود دارند که با توجه به نوسانات، تمامی اطلاعات دقیق قیمت را برای کاربران به اشتراک می گذارند.

 سوالات متداول درباره ی ارز نیمایی


سوالات متداول درباره ی ارز نیمایی

  1. چگونه می‌توان در سامانه نیما معامله کرد؟

    کسانی که می خواهند در این سامانه معامله انجام دهند، به این صورت است که ابتدا باید به سامانه‌ ی جامع تجارت مراجعه کنند. سپس باید در قسمت سفارش‌ های غیر بانکی درخواست تأمین ارز را ثبت کنند، از این طریق می توانند در آن معامله را آغاز کنند.

  2. ویژگی ها اصلی ارز نیمایی چیست؟

    یکی از بهترین ویژگی ارز نیمایی سازماندهی اطلاعات و داده ‌های واقعی از عرضه و تقاضای ارز است، که این باعث می ‌شود ارز مورد نیاز برای بازرگانان و تاجران در مدت زمان مناسب در اختیارشان قرار بگیرد. دومین ویژگی این است که این سامانه باعث یکسان ‌سازی و نظم دهی بیشتر به فرآیند تأمین و تخصیص مصارف ارزی می شود.

  3. ارزش دانشجویی چیست؟

    منظور از ارز دانشجویی، ارزی که با نرخ دولتی به دانشجویانی که قصد تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه های خارج از کشور را دارند، است و افزایش و کاهش آن بر روی آن ها نیز اثر می گذارد.

به این مقاله امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *