رازهای معاملات بورسی که اگر ویژگی های آن را بدانید ضرر نخواهید کرد

معاملات بورسی

در ابتدا اگر به دنبال این می باشید که بدانید اصلا معاملات بورسی در اصطلاح به چه معنایی می باشند و این اصطلاح چرا به کار گرفته می شود باید به بررسی این موضوع بپردازیم که اصلا از ابتدا معاملات در بازار بورس از کجا به وجود آمده است و علت شکل گیری این گونه معاملات در بازار خرید و فروش سرمایه چه می باشد. با سایت ایران بورس همراه باشید.

معاملات بورسی چیست؟

معاملات بورسی چیست؟

گفته شده است که در ابتدا تفکر این موضوع که بازار بورس شکل بگیرد به زمانی باز می گردد که تعداد زیادی از بازرگان ها و تاجر های اهل کشور اروپا از فعالیت های تجاری خود دچار ضرر و زیان شده اند. در نهایت در پی این ضرر و زیان آن ها به فکر راه حلی افتاده اند تا به کمک این راه و کمک گرفتن از آن بتوانند جلوی این ضرر و زیان وارد شده به خود را بگیرند و یا در این بین بتوانند ضرر وارد شده به خود را در بازار معاملات به حداقل برسانند.

در نتیجه تعدادی از بازرگان ها و تاجر ها به این فکر رسیدند تا عده ای از مردم را در فعالیت های خود شریک کنند تا به کمک این راه و روش سود و زیان احتمالی که ممکن است به آن ها وارد شود را با آن ها تقسیم کنند و آن افراد نیز در سود و زیان احتمالی شریک باشند و به گفته افراد انجام معاملات بورسی از این تاریخ بوده است که فعالیت خود را آغاز می کند.

در گذشته پس از کمک گرفتن از این راه هر تاجر و بازرگانی در تلاش بود تا بتواند فعالیت های تجاری خود را با این روش ادامه دهد تا کم تر دچار ضرر و زیان شود به خصوص که استفاده از این روش برای افرادی که فعالیت های بزرگ اقتصادی انجام می داده اند بسیار مطلوب تر و به صرفه تر نیز بوده است.

همچنین اگر به دنبال اطلاعات جدول بورس هستید این مقاله را بخوانید.

تاریخ تاسیس و شکل گیری مجموعه های بورسی

در تاریخ تاسیس و شکل گیری معامله های بورسی آمده است که برای اولین بار این اتفاق مربوط به تشکیل یک شرکت سهامی در کشور روسیه می شده است که در سال 1353 میلادی بود که این شرکت تصمیم گرفت کالا هایی را بدون این که نیاز باشد تا آفریقا را دور بزند از شمال اروپا به شرق آسیا و چین صادر کند اما نسبت به سایر راه ها این کار احتمال ضرر و زیان زیادی را شامل می شد.

در نتیجه برای به ثمر رسیدن این کار و کم کردن ضرر و زیان احتمالی تعدادی از تاجر ها سرمایه ی لازم برای انجام این کار را تأمین کردند و هر کس به نسبت سرمایه ی خود در سود و زیان شرکت شریک شد و آمده است که در نهایت این کار و فعالیت با موفقیت رو به رو شده است.

از آن جایی که این گونه فعالیت ها و مشارکت ها بسیار به نفع هر دو طرف معامله در نتیجه نیاز به مراکزی بود تا بتوان بین افرادی که تمایل به سرمایه گذاری دارند و افرادی که دارای کسب و کار و تجارت می باشند رابطه بر قرار کند و این دو را سر راه یک دیگر قرار دهد در نتیجه این گونه بوده است که در نهایت مراکزی تأسیس شده اند و بورس نام گرفته اند.

زمان معاملات بورسی

زمان معاملات بورسی

برای این که بدانیم اولین بار از چه تاریخی بوده است که این گونه معاملات صورت می گرفته است و انجام می شده است باید گفت بررسی ها نشان می دهد که برای نخستین بار بورس دنیا در قرن هفدهم میلادی در شهر آمستردام هلند تشکیل شده است که معامله های بورسی در آن انجام می شده اند. در حقیقت در پاسخ به این سوال که معاملات بورسی چیست باید گفت در اصطلاح و لغت بورس یک کلمه‌ فرانسوی می باشد و معنای آن در زبان فرانسه کیف پول می‌باشد.

علت نام گذاری واژه بورس نیز این بوده است که بازرگان ها و تاجر های شهری به نام بورُوژ در شمال غربی بلژیک بوده اند که در میدانی به نام تِربورس که در مقابل خانه‌ بزرگ‌ زاده‌ ای به نام واندِر بورس قرار داشته است تجمع می کرده اند جمع و به خرید و فروش کالا های خود بر اساس حراج و قیمت مناسب آن ها مشغول بوده اند.

از آن زمان بوده است که پس از مدتی هر مکان و جایی که مردم در آن جا به حراج کالا مبادرت می‌ کرده اند و کم کم شکل توسعه‌ یافته‌ تری به خود گرفته است بورس می‌ گویند و این نام را بر روی این گونه مکان ها قرار داده اند.

شما می توانید مقاله وضعیت بورس امروز را از لینک مربوطه دنبال کنید.

معاملات بورسی آنلاین

همان طور که می دانید معاملات بورسی امروز به دلیل پیشرفت علم و تکنولوژی از طریق اینترنت و گوشی های همراه نیز قابل انجام می باشند. این به آن معنا می باشد که شما به راحتی می توانید در هر کجای دنیا که هستید به صورت آنلاین در بازار سرمایه خرید و فروش سهام خود را انجام دهید و یا تغییرات مربوط به بازار روز مطلع شوید.

این یکی از ویژگی های بسیار مفیدی می باشد که امروزه به کمک افراد آمده است تا به راحتی بتوانند اطلاعات مربوط به خود را در بازار بورس به صورت روزانه حتی ساعتی بررسی کنند. در حقیقت دنیای بدون تکنولوژی دنیایی بی معنی است و لازمه دوام اوردن در چنین دنیایی فراگیری هر چه بیش تر ان است تا بتوانیم از ان نهایت استفاده ببریم.

ساعت معاملات بورسی

ساعت معاملات بورسی

معاملات بورسی آگاه و سایر شرکت های پشتیبان بازار بورس در ساعت و زمان و حتی روز های مشخصی انجام می شود و افراد در این ساعت های تعیین شده می توانند به حساب خود وارد شده و خرید و فروش مربوط به سهام خود را مدیریت کنند.

معاملات بورسی کارگزاری مفید در روز های رسمی هفته صورت می گیرد اما موضوعی که قابل توجه می باشد این است که در روز های جمعه و روز هایی که به عنوان تعطیلی رسمی در سر تا سر کشور شناخته می شنود شما نمی توانید در بازار بورس به انجام معامله بپردازید.

همچنین قابل به ذکر نیز می باشد که شما می توانید در روز های مجاز از ساعت 8 صبح تا دوازده ظهر در پرتال مربوط به خود حضور داشته باشید و معاملات مورد توجه خود را که مربوط به بررسی یا خرید و فروش سهام خود می باشد انجام دهید.

در حقیقت این دو کار گزاری که از ان نام برده شد، دو کار گزاری شناخته شده و قدرتمند در کشور هستند که اکثر افرادی که می خواهند به بورس وارد شوند، در ابتدا با نام این دو مواجه می شوند.

معاملات بورسی سهام عدالت

معاملات بورسی مفید که مربوط به خرید و فروش سهام عدالت می باشد در حال حاضر به دو صورت قابل انجام می باشند. شما از همان ابتدا می توانید یکی از دو راه های موجود برای انجام معاملات سهام عدالت خود را انتخاب کنید یکی از این دو راه روش غیر مستقیم و دیگری روش مستقیم می باشد.

اگر شما در خرید و فروش سهام عدالت خود روش مستقیم را انتخاب کنید این بدان معنا است که می خواهید خودتان شخصا خرید و فروش سهام خود را در بازار بورس انجام دهید. اما اگر شما روش غیر مستقیم را انتخاب کنید سهام شما خود به خود توسط شرکت پشتیبانی خرید و فروش می شوند و سود مربوط به خرید و فروش سهام شما پس از هر مدتی به حساب شما واریز می شود.

به طور کلی بهتر است که خود شما سازماندهی سهام های خود را به دست بگیرید زیرا این گونه تسلط بیش تری بر روی ان دارید. نه تنها در بورس بلکه در دیگر شاخه ها نیز بهتر است که خود شما به دنبال کسب مهارت و اطلاعات باشید تا از ساز و کار های مربوطه سر در بیاورید.

تاریخچه آغاز فعالیت بورس در ایران

در ایران آغاز فعالیت بورس به در سال 1345 باز می گردد که قانون تشکیل بورس به تصویب رسیده است و از تاریخ 15 بهمن ماه سال 1346 بورس به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است. مطالعات اولیه درباره تأسیس بورس در ایران به سال 1315 هجری‌ شمسی باز می‌ گردد که گفته می شود در طی این سال شخصی دارای اصالت بلژیکی به نام ران لوترفِلد موضوع ایجاد بازار بورس را در ایران مطرح کرده است اما با توجه به شرایط موجود در آن دوره و زمان و همچنین وقوع جنگ جهانی دوم عملاً موضوع بررسی و تأسیس بورس در ایران بیش از حدود 25 سال به تأخیر افتاده است.

در طی سال 1341 بوده است که کمیسیونی در وزارت بازرگانی و با حضور نمایندگان وزارت دارایی و وزارت بازرگانی و بانک توسعه‌ صنعتی و معدنی ایران تشکیل شده است و در طی آن موافقت‌ نامه‌ اولیه تأسیس بورس سهام در این کمیسیون تنظیم شده است.

سر انجام در سال 1345 قانون تشکیل بورس اوراق بهادار در مجلس تصویب شده است و برای اجرا از سوی وزارت اقتصاد به بانک مرکزی ابلاغ شده است. حدود یک سال بعد از ابلاغ قانون تشکیل بورس اوراق بهادار طولی نمی کشد که در تاریخ 15 بهمن‌ ماه سال 1346 بورس اوراق بهادار تهران فعالیت خود را به صورت آغاز می کند.

گفته می شود که فعالیت بورس در ایران برای اولین بار با انجام چند معامله بر روی سهام بانک توسعه‌‌‌‌‌‌‍ صنعتی و معدنی که بزرگ‌ ترین مجتمع واحد های تولیدی و اقتصادی در آن تاریخ به شمار می‌ رفته است به‌طور رسمـی آغاز شده است. اما حالا می بینید که اکثر شرکت ها و مجموعه های بزرگ مالی و صنعتی و تجاری سهام خود را در بورس عرضه می کنند و ما می توانیم ان ها را بخریم و به داد و ستد بپردازیم.

هدف از تشکیل بورس چیست و در حقیقت فعالیت اصلی آن چه می باشد

هدف از تشکیل بورس چیست و در حقیقت فعالیت اصلی آن چه می باشد

در حقیقت برای این که بدانیم اصلا هدف از تشکیل بورس اوراق بهادار و معاملات بورسی در آن چه می باشد باید گفت فعالیت اصلی بورس در این زمینه می باشد بتواند به صورت قانونی و رسمی شرایطی را فراهم کند تا دو گروه از مردم بتوانند در یک فعالیت اقتصادی شریک و علاوه بر تأمین نیاز های یک دیگر از منفعت و سود این فعالیت بهره مند شوند.

قابل به ذکر می باشد که فعالیتی در بورس انجام می شود این است که دارایی های مالی که شامل دارایی های سهام و اوراق مشارکت و سایر مورد های دیگر می شود در بورس مورد معامله قرار می گیرند. در بازار بورس دو دسته از افراد حضور دارند و مشغول به فعالیت می باشند یک درسته افرادی هستند که پول و سرمایه و یا پس انداز مناسبی را دارند اما نمی توانند یا نمی دانند چگونه از آن استفاده کنند و یا با آن کار کنند.

گروه دیگری که در بورس حضور دارند افرادی می باشند که توانایی انجام فعالیت های اقتصادی دارند اما سرمایه و پول کافی برای انجام آن فعالیت اقتصادی را دارا نمی باشند.

ویژگی های مختلف بازار بورس

ویژگی های مختلف بازار بورس

پس از به وجود آمدن بازار بورس و انجام معامله های خرید و فروش سهام مختلف در آن مشاهده شد که این بازار ویژگی های خاص و متفاوتی نیز دارد. برای مثال شما در بازار بورس به راحتی می توانید بدون نیاز به حضور در بازار های سرمایه به کمک تلفن همراه خود و به صورت آنلاین از سرمایه خود استفاده کنید و به خرید و فروش سهام مختلف در بازار بورس بپردازید.

یکی دیگر از ویژگی های مناسب بازار بورس این است که افراد مختلفی که با سرمایه های متفاوت گاهی اوقات سرمایه های کم و گاهی اوقات سرمایه های سنگین وارد بازار بورس و سرمایه شده اند.

و در فعالیت های اقتصادی بزرگ شریک می‌ شوند به راحتی می توانند در هر لحظه از زمان که بخواهند با قیمت مناسب و مد نظر خود سهام و سرمایه خود را به فروش بگذارند و از سرمایه و یا سود به دست آمده خود استفاده بکنند. این یعنی این که شما به راحتی می توانید در هر زمانی که تمایل داشته باشید بدون نیاز به این که انتظار بکشید می توانید سرمایه خود را به همراه سود آن به دست بیاورید و از آن استفاده کنید که به نوبه ای از معاملات بورسی محسوب می شود.

هم چنین گفتنی می باشد که شما در بازار بورس و سرمایه هنگامی به خرید و فروش سهام مربوط به یک شرکت می پردازید با خرید سهام آن شرکت یکی از سهام داران آن شرکت به حساب خواهد آمد و در سود و زیان های مربوط به شرکت شریک خواهید بود. زمانی که شما یکی از سهام داران این شرکت می شوید در تمام مراحل ان شریک می شوید.

ابزار های مفید در تحلیل بازار بورس

یکی از ابزار های مورد استفاده در بازار بورس برای تحلیل و پیدا کردن نقاط خرید و فروش، اندیکاتور ها هستند و ما می توانیم با استفاده از ان ها روند کلی بازار را به خوبی درک کنیم و معاملات امن تری را تجربه کنیم. اندیکاتور های مختلفی در این زمینه وجود دارند که از ساده ترین ان ها شروع می شود و تا پیچیده ترین ان ها مانند ایچیکومو ادامه می یابد اما سهام دارانی که به تازگی وارد این عرصه شده اند، بیش تر می توانند از نوع ساده تر ان کمک بگیرند.

در مقابل کسانی که چندین سال است در این بازار داد و ستد می کنند، می توانند به سراغ اندیکاتور های پیشرفته تر بروند و تحلیل های دقیق تری را به دست اورند. البته لازم به ذکر است که کار با این نوع از اندیکاتور ها نیازمند داشتن دانش کافی درباره انان است که می توانید از فیلم ها و کتاب های موجود در این زمینه بهره ببرید.

تسویه معاملات بورسی توسط چه مرجعی انجام میشود

تسویه معاملات بورسی توسط چه مرجعی انجام میشود

در بازار بورس یکی از افرادی حضور دارند به صورت غیر مستقیم فعالیت می کنند که در حقیقت طرف انجام فعالیت آن ها در بازار بورس کارگزاری هایی هستند که واسطه‌ معاملاتی بین خریداران و فروشندگان سهام یک شرکت می شود و خرید و فروش سهام را انجام می دهند.

در حقیقت تسویه معاملات به این معنا می باشد که در بازار بورس پس از این که معامله ای صورت گرفت مبلغ خرید و فروش سهام مورد معامله بین کار گزاری خریدار و فروشنده جا‌ به‌ جا می‌ شود که به این کار تسویه معاملات می‌ گویند. قابل به ذکر است که پس از پایان یافتن معاملات مربوط به خرید و فروش بین فروشنده و خریدار توسط کارگزار فروشنده و خریدار از طریق شرکت سپرده‌ گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه انجام می‌شود.

اما ایا می دانید که چگونه پول پس انداز شده در حساب کار گزاری خود را برداشت کنید؟ در اصل زمانی که شما سهامی را می فروشید پول حاصل از ان به حساب کار گزاری شما باز خواهد گشت و زمانی شما می توانید ان را در حساب بانکی خود ببینید که درخواست انتقال وجه را بدهید.

در حقیقت فرقی نمی کند که شما از طریق وب سایت خرید و فروش های خود را انجام می دهید و یا از طریق اپلیکیشن های موجود بر روی گوشی های موبایلتان! در هر صورت همه این بستر ها این قابلیت را دارند که شما درخواست وجه کنید و پولی که به حساب شما امده است را به حساب بانکیتان انتقال دهید. اگر شما تازه اول راه هستید و اشنایی زیادی با برنامه های نصبی بر روی گوشی ندارید به شما توصیه می کنیم که با وب سایت مربوطه کار کنید.

وب سایت ها به چه ساده تری طراحی شده اند و به همین دلیل کار با ان راحت بوده و شما در زمان کمتری می توانید به مقصود خود برسید. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که ممکن است اپلیکیشن های مورد نظر در همه ساعات روز پاسخگوی نیاز شما نباشند و برای مثال در ساعات شلوغی بازار و ترافیک بالا، هنگ کرده و شما را از معامله عقب بیاندازد.

برای این که مشکلی در معاملات خود نداشته باشید در ابتدا بهتر است که از نسخه وب سایت استفاده کنید و در قدم بعدی این که کار گزاری خوبی را انتخاب کنید. چرا که بعضی از کار گزاری ها عملکرد خوبی را از خود نشان نداده اند و انتخاب ان ها برای این راه ریسک بزرگی است زیرا شما به کار گزاری نیاز دارید که سرعت خوبی را داشته باشد و شما را در وسط راه نگذارد.

افت اخیر بازار بورس

افت اخیر بازار بورس

همان طور که می دانید بازار بورس این روز ها حال و روز خوبی ندارد و متولیان ان همواره در تلاش اند تا اوضاع را عادی جلوه دهند تا سهام داران سهام خود را نفروشند. اما چیزی که در این جا حائز اهمیت است این است که بسیاری از مردم سرمایه زندگی خود را در بورس وارد کرده اند و با توجه به دعوت رسانه ها، حتی گاهی از انان وام های بزرگی گرفتند تا بتوانند از این راه به سرمایه شان اضافه کنند.

اگر حال و روز این افراد را ببینید حتما شوکه خواهید شد چرا که دسترنج یک عمر خود را به دست افراد نالایق سپرده اند و هم اکنون سرمایه خود را بر باد رفته می بینند. در این اوضاع نه تنها کسی پاسخ گو نیست، بلکه هر کسی اشتباه را گردن دیگری می اندازد و خود را بی گناه جلوه می دهد اما چیزی که مشخص است این است که دیگر مردم به انان اعتمادی ندارند و سعی می کنند تا در اولین فرصت سهام های خود را حتی در ضرر، بفروشند و از هدر رفتن بیش تر پول خود جلوگیری کنند.

البته قبل از این که بیش تر مردم به بورس وارد شوند، کسی زیاد از ان مطلع نبود اما همین مسئولان بورسی کشور مردم را تشویق کردند که سرمایه بیکار خود را به دست انان بسپارند تا سود های کلانی را به دست اورند. اکنون نه تنها اصل پول ان ها در خطر است بلکه خبری از سود های کلان نیز نیست. قضاوت با خود شماست!

سوالات متداول

سوالات متداول

  1. برای انجام معاملات بورسی بهترین مرجع کدام کارگذاری می باشد؟

    در این راستا مراکز بسیاری وجود دارند و نمی توان کارگذاری خاصی را متمایز دانست. هر مرکز ویژگی منحصر به فرد خود را دارد.

  2. اولین معاملات در ایران در چه سالی شروع شده است؟

    از سال 1345 می توان اولین جرقه های این معاملات را دید.

  3. برای مشاوره خرید و آگاهی از معاملات بورسی چه می توانیم بکنیم؟

    تنها کافی است با مشاوران ما در ارتباط باشید تا به صورت رایگان اطلاعاتی را در اختیار شما بگذاریم.

به این مقاله امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *