بورس انرژی چیست و چه نقشی در بازار بورس دارد؟

بورس انرژی

امروز در این مقاله می خواهیم به یکی از جدیدترین بورس های ایران بپردازیم، بورس انرژی یکی از بازار های بورس در ایران است که برای کسب اطلاعات بیش تر تا انتهای مطالب همراه ما باشید. با سایت ایران بورس همراه باشید.

بورس انرژی چیست

بورس انرژی چیست

بورس انرژی یکی از بازار های بورس در ایران است که در آن معاملاتی مانند حامل های انرژی زیر نظر و با مجوز شورای عالی بورس و اوراق بهادر فعالیت می کند. هم چنین به عنوان چهارمین بورس رسمی در کشور شناخته می شود.

زمانی که بورس نفت ایران بسیار موفق عمل کرد مسئولین به فکر تاسیس بورس انرژی افتادند که به این ترتیب این بورس به عنوان چهارمین بورس رسمی در کشور شناخته شد.

مدیر فعلی بورس

در نهایت پس از تلاش های زیاد مسئولین، شرکت بورس انرژی ایران با شناسنامه ی ملی 10320798438 در سال 1391 در اداره ی ثبت شرکت های تهران ثبت و تاسیس شد.

مدیر فعلی این شرکت سید علی حسینی است که قبل از رسیدن به مدیریت این شرکت در شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی وابسته به وزارت نفت ایران فعالیت می کرده است به همین دلیل در این زمینه بسیار باتجربه است.

 بورس انرژی 3


بورس انرژی 3


برای خیلی ها شاید سوال پیش بیاید که بورس انرژی چیست؟ همان طور که گفتیم این روش یکی از بازار های بورس در ایران است که در آن معاملاتی مانند حامل های انرژی زیر نظر و با مجوز شورای عالی بورس و اوراق بهادر فعالیت می کند.
بورس انرژي ايران یکی بورس های جدید در ایران به شمار می رود و هم چنین بسیار حائز اهمیت است.

هم چنین در این بورس فعالیت هایی مانند کشف قیمت روزانه حامل های انرژی، شفافیت معاملاتی، تسهیل در تبادلات منابع انرژی، پوشش ریسک و کاهش هزینه های معاملاتی در بخش مبادلات انرژی می باشد انجام می شود.

مزیت ها

بورس انرژی دارای یکسری مزیت ها نیز می باشد که در این قسمت به برخی از آن ها می پردازیم، یکی از این مزیت ها این است که امکان تأمین مالی و پوشش ریسک عرضه‎ کنندگان از طریق ابزار های مالی موجود در بورس انرژی وجود دارد به این ترتیب بخشی از ریسک این کار توسط بورس پوشش داده می شود. یکی دیگر از این مزیت ها امکان پوشش ریسک و تأمین کالا های مورد نیاز برای مصرف کنندگان در دوره‎ های زمانی مختلف وجود دارد که این یکی از بهترین مزیت ها است.

از دیگر مزیت های آن می توانیم به کاهش هزینه هایی مانند عقد قرارداد، بازاریابی برای مشتریان در مقایسه با معامله در خارج از بورس اشاره کنیم که نسبت به قیمت دلار امروزی بسیار حائز اهمیت است. یکی دیگر از مزیت های آن که برای سهامداران بسیار اهمیت دارد، وجود قرارداد های استاندارد و مشخص و هم چنین تضمین استاندارد بودن و کیفیت کالا های مورد معامله در بورس است که دیگر سهامداران نگران کیفیت کالا نخواهد بود در نهایت مهم ترین مزیت آن معافیت مالیاتی است.

 بورس انرژی کارگزاری مفید


بورس انرژی کارگزاری مفید


بورس انرژي ٣ یکی از جدید ترین و کارآمد ترین بورس های ایران است که در چند سال اخیر بسیار رونق پیدا کرده است. خیلی ها بر این باورند اگر تحریم ها از روی ایران برداشته شود آن موقع بورس انرژی ایران نسبت به قبل بسیار بیش تر پیشرفت می کند. جالب است که بدانید بازارهای بورس انرژی شامل 3 دسته بازار فیزیکی، مشتقه و فرعی می شود.

روش های معامله گری در بازار بورس به دو روش است: یکی معامله گری روزانه است که در آن معاملات به‌ صورت روزانه و حتی ساعتی برای کسب سود انجام می‌ شود البته باید بدانید که این کار نیاز به تخصص بالا و مطالعه ی زیاد دارد تا دانش فرد در این زمینه افزایش پیدا کند. دومین روش معاملات بلند مدت است که در آن  تحلیل‌ ها و هدف‌گذاری‌ ها در مدت زمان بسیار بیشتری مانند 7 ماه یا یک‌سال و حتی بیشتر بررسی می ‌شود.


به گفته جدید ترین اخبار زمان بورس انرژی سهامیاب به تعویق افتاده است، که این تعویق باعث به وجو آمدن یکسری مشکلات برای سهامداران می شود.

عرضه نفت در بورس انرژی

عرضه نفت در بورس انرژی


معاملات بورس انرژی در چندین سال گذشته بسیار مورد استقبال سهامداران قرار گرفته است چرا که این کار سود بسیار خوبی برای آن ها خواهد داشت.
سایت بورس انرژی یک سایت معتبری است که تمام اطلاعات شامل بورس انرژی در آن گذاشته می شود و کسانی که هنوز با این بورس آشنایی ندارند می توانند به این سایت مراجعه کنند و تمام اطلاعاتی که می خواهند را جستجو کنند. این سایت بسیار مورد استقبال افرادی که می خواهند در این بورس فعالیت کنند و دانش خود را در این زمینه افزایش دهند قرار گرفته است، هم چنین در این سایت به طور کامل درباره ی بورس انرژی 3 گفته شده است.

فروش نفت در بورس انرژی یک فعالیتی است که به تازگی بسیار رونق پیدا کرده است، بهتر است که بدانید در اوایل دهه 80 ایده تاسیس بورس شکل گرفت این ایده بیشتر برای انجام معاملات نفتی با مشارکت میان وزارتخانه های نفت و اقتصاد شکل گرفت که سود بسیار خوبی به همراه داشت. در ابتدا شروع به شکل گرفتن این ایده، مبادلات فرآورده های نفت و پتروشیمی در بازار سرمایه در سال 1386 آغاز گردید. پس از آغاز این مبادلات که سود خوبی به همراه داشت و مورد استقبال خیلی ها قرار گرفت و همه از نتیجه ی آن راضی بودند در نهایت شورای عالی بورس موافقت خود را اعلام کرد و در سال 1390 این بورس راه اندازی شد.

500 تن گازوئیل

قیمت گازوئیل در بورس انرژی یکی از بحث های همیشگی است که نوساناتی به همراه دارد، به تازگی گفته شده است که در ایران نزدیک به 500 تن گازوئیل در بورس ایران به فروش رسیده است.

ناگفته نماند که مسئولین بیان کرده اند که در ابتدا 1000 تن نفت گاز به قیمت پایه هر تن 567 دلار از سوی شرکت ملی در بورس انرژی ایران قرار داده شده است که 500 تن آن به ارزش 3 میلیارد و 199 میلیون و 198 هزار و 257 تومان در همان ابتدای کار به فروش رسیده است. اما گفته شده است که تسویه معاملات به صورت اسناد خارج از پایاپای بوده و امکان تسویه نقدی وجود ندارد به هر حال سود زیادی از فروش 500 تن برای ایران حاصل شده است.

اخبار بورس انرژی

در تازه ترین اخبار بورس انرژی گفته شده است که رینگ داخلی این بورس، شاهد عرضه کالا هایی مانند: آیزوریسایکل پالایش نفت اصفهان، آیزوفید پالایش نفت شیراز، حلال 402 پالایش نفت بندرعباس، میعانات گازی شرکت کربنات سدیم کاوه بوده است. هم چنین رینگ داخلی بازار فیزیکی آن در مهر ماه، میزبان عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری خواهد بود.

شرکت‌ ها برای فعالیت و معامله در بورس باید مجوز بانک مرکزی و سازمان بورس اوراق بهادار را داشته باشند، هم چنین کارگزار در واقع واسط بین معامله ‌گر و بازار بورس می‌باشد و از این طریق سودی دریافت می کند.


بورس کالا انرژی فرابورس

بورس کالا یا انرژی یکی از بورس های ایران است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است و در چند سال اخیر از این راه ایران توانسته است سود خوبی بدست آورد، به دلیل فراگیر شدن این موضوع در میان مردم برای خیلی ها سوال به وجود می آید که بورس کالا و انرژی چیست؟ باید بگوییم که بورس کالا یک سازمان نظم یافته است که در آن کالا های خاصی با سازوكاري معین مورد معامله قرار می گیرد.

خیلی ها پرسیده بودند که آیا افراد عادی هم می توانند در آن شرکت کنند؟ باید بگوییم بله این فعالیت شامل همه می شود و مردم عادی جامعه نیز می ‌توانند با دریافت کد معاملاتی از کارگزاری‌ های رسمی، خرید و فروش سهام و اوراق بهادار را در بورس انجام دهند. نکته حائز اهمیت این است که برای فعالیت در این زمینه ابتدا باید دانش آن را داشته باشید تا بتوانید در این زمینه موفق شوید. توصیه ما این است که ابتدا در این زمینه بسیار تحقیق کنید و دانش خود را با خواندن کتاب ها و مقاله هایی در این زمینه ی بالا ببرید و سپس اقدام به فعالیت کنید و در این بورس سهام بخرید.

یکی از نکات جالب و حائز اهمیت این است که سهامداران می توانند معاملات سهام خود را به صورت آنلاین و از طریق اینترنت انجام دهند. معاملات به صورت آنلاین باعث شده است رغبت بیشتری برای حضور در بورس در بین سهامداران ایجاد شود و سهامداران این کار را بسیار مهیج می دانند و کار به صورت آنلاین را راحت تر و ساده تر می دانند.

انواع مختلفی از قرارداد هایی که در این بورس باید بدانید شامل: قراردادنقدی، قرارداد نسیه، قرارداد سلف، قرارداد کشف پریمیوم، قرارداد سلف موازی، قرارداد آتی، قرارداد اختیار معامله می شود. پیشنهاد می کنیم مقاله اوراق سلف نفتی را نیز بخوانید.

 سوالات متداول درباره ی بورس انرژی


سوالات متداول درباره ی بورس انرژی

  1. روش معاملات روزانه چگونه است؟

    به این صورت است که در آن معاملات به‌ صورت روزانه و حتی ساعتی برای کسب سود انجام می ‌شود البته باید بدانید که این کار نیاز به تخصص بالا و مطالعه ی زیاد دارد تا دانش فرد در این زمینه افزایش پیدا کند.

  2. آیا افراد عادی هم می توانند در این بورس شرکت کنند؟

    باید بگوییم بله این فعالیت شامل همه می شود و مردم عادی جامعه نیز می‌توانند با دریافت کد معاملاتی از کارگزاری‌ های رسمی، خرید و فروش سهام و اوراق بهادار را در بورس انجام دهند.

  3. بورس کالا چیست؟

    بورس کالا یک سازمان نظم یافته است که در آن کالا های خاصی با سازوكاري معین مورد معامله قرار می گیرد.

به این مقاله امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *