آموزش فروش استقراضی حرفه ای بورس با تمام نکات آن

فروش استقراضی

Stacks of money and coins representing success wealth and riches


در این قسمت از مقاله می خواهیم درباره ی فروش استقراضی که یک عمل فروختن دارایی است صحبت کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه iranbourse باشید.

فروش استقراضی چیست

فروش استقراضی چیست؟

فروش استقراضی به معنای فروختن دارایی است، کسانی که با بازار هام سر و کار دارند می داند وقتی که که شخصی سهامی را در بازار می خرد و بعد گذشت مدتی هنگامی آن سهام در بازار سود کن آن را می فروشد. اما گاهی در بازار سهام، داستان این گونه نیست و زمانی است که می‌توان هنگام اُفت و نزول کردن شاخص ‌های بازار، از سقوط ارزش یک سهام به سود دست یافت. ابزاری که به این منظور استفاده می شوند، فروش استقراضی نام دارند.

به این گونه که فروشنده ای دارایی خود هنگامی که قیمت آن کم است مجبور می شود بفروشد ولی بعد گذشت زمان و هنگامی که اون دارایی افزایش قیمت داشته باشد و اگر همان کالا را فروشنده دوباره بخرد با ضرر برای او همراه خواهد بود و این ضرر محدود به کل بهای دارایی فروخته شده ‌است.


 فروش استقراضی در بورس 

در فروش استقراضی به علت این که ریسک زیادی این کار دارد و هم چنین دارای ضرر های مالی زیادی است این کار را به افرادی که در این زمینه هیچ اطلاعاتی ندارند و یا تازه کار هستند پیشنهاد نمی کنیم.

هم چنین این کار در بیشتر مواقع باعث شده است که سرمایه گذار پیش‌بینی نادرستی داشته باشد که با پیش بینی نادرست احتمال این که ضرر هنگفتی کند زیاد است.

حرفه بورس

کسانی که وارد حرفه بورس در ایران می شوند بعد از گذشت یک مدت متوجه ظرفیت پایین و عمق کم این بازار می شود که این بسیار بد و مشکل جدی برای سرمایداران محسوب می شود. افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند خیلی وقت است که به دنبال سازوکار و راه حلی مثل فروش استقراضی در بورس هستند، البتهد این را هم بدانید که فروش استقراضی در بورس در سرتاسر جهان انجام می شود.

نکته حائز اهمیت این است که ارزش معاملات بازار سهام ایران نسبت به ارزش بازاری شرکت‌ ها در مقایسه با بورس‌ های مترقی جهان، بسیار ناچیز و کم به نظر می‌رسد. هم چنین کارشناسان گفته اند که سهام شناور موجود در بورس با استاندارد ها و مقیاس های جهانی هم خوانی ندارد و این موجب می شود که فعالیت در بورس ایران کاری و سخت و مشکل باشد.

فروش استقراضی سهام ابزاری است که در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد و این کار باعث بهبود کار سرمایدارن می شود.

 فروش استقراضی در بورس چیست


فروش استقراضی در بورس چیست

کارکرد فروش استقراضی به این گونه است که همیشه سرمایه گذار سهام خود را ارزیابی و چک می کند و زمانی که در انتظار این هستند سهمی در آینده نزدیک افزایش قیمت داشته باشد، یعنی این که بر این باورند که قیمت ارزش سهم پایین تر از ارزش ذاتی آن باشد، اقدام به خرید آن سهم می کنند. البته توجه داشته باشید اگر سرمایه گذار درست پیش بینی در این باره نکند شاید خرید این سهام با ضرر برای آن همراه باشد.


فروش استقراضی در ایران


از این رو فروش استقراضی سهام در ایران نیز انجام می شود این کار به این دلیل انجام می شود که رشد و توسعه روزافزون بازار های سرمایه در ایران نیازمند نهاد های مالی است.


مدیر نظارت بر بورس‌ های سازمان بورس و اوراق بهادار بیان کرده است که فروش استقراضی در بازار پایه در ایران راه اندازی شده است. این کار با یکسری از قوانین در راستای اسلام بنیان گذاری شده است تا از نظر شرعی اشکالی نداشته و حرام نباشد تا سرمایه گذار بدون مشکلی بتواند این کار را انجام دهد.

جالب است که بدانید فعال‌ سازی فروش استقراضی اخبار جدیدی است که در هفته ‌های گذشته توجه خیلی از مردم مخصوصا سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است، هم چنین به گفته مدیران بورس بنا است این ابزار به زودی در بازار سهام کل کشور نیز فعال شود که این خود یک ترقی بشمار می رود.

فر.ش تستقراضی در فارکس

فروش استقراضی در فارکس نیز صورت می گیرد همان طور که می دانید فارکس یک بازار بزرگ مالی در جهان است که روزانه افرادی هستند که در این بازار میلیون ها دلار بدست می آورند، البته باید روش این کار را بلد باشید. به هر حال فروش استقراضی در بازار فارکس نیز جای پای خود را باز کرده است و سرمایه گذاران برای بهبود در کار و سهام خود از این روش در فارکس استفاده می کنند.

آموزش فروش استقراضی

آموزش فروش استقراضی


خرید و فروش استقراضی سهام به این گونه است که در ابتدا سرمایه گذار باید پیش بینی درستی از روند خرید و فروش سهام در بازار را به خوبی بلد باشد و دانش این کار را نیز داشته باشد. در نهایت اگر سرمایه گذار مهارت و تجربه این کار را داشته باشد می تواند با خرید و فروش سهام هایی که افت و کاهش قیمت خواهند داشت سود خوبی بدست بیاورند. به یاد داشته باشید که یکی از مواردی که می‌تواند باعث پویایی و رشد بیشتر بازار بورس شود فروش استقراضی و یا نام دیگر آن فروش تعهدی سهام است.

در فروش استقراضی فروشنده خلاف جهت روند بازار حرکت می ‌کند ولی باید بدانید که فروش استقراضی روش قابل اطمینانی به شمار نمی‌رود. به این گونه که در این فروش همیشه ریسک بالایی برای سهامدار وجود دارد و این کار برای هر کسی مناسب نیست چرا که در فروش استقراضی فرد باید مهارت و دانش کافی را داشته باشد هم چنین از ریسک پذیری بالایی برخوردار باشد.

بنابراین توصیه می شود اگر می خواهید در این زمینه فعالیت کنید باید هوشمندانه عمل کنید و با تنظیم دقیق قیمت و زمان ‌بندی بازار، ریسک فروش‌ خود را کاهش بدهید تا از ضرر های احتمالی آینده جلوگیری کنید. هم چنین شما می توانید برای ضرر و زیان خود یک محدودیتی در نظر بگیرید و در مواقع خاص آن را پوشش بدهید.


یکی از اخبار خوبی که این روز ها شنیده می شود این است که مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس بیان کرده است ابزار فروش استقراضی در آینده نزدیک در ایران راه اندازی می شود این خبر برای سرمایه گذاران بسیار مفید و پرکاربرد است.
خرید و فروش استقراضی به این گونه است که فروشنده اوراق بهادری را قرض گرفته است و زمانی سوذ می کند که قیمت این اوراق افت کرده باشد. به بیان ساده تر می ش.د گفته که فروشنده منتظر یک موقعیت است که در آن معاملات فروش انجام شود و منتظر می ماند که همان سهام و یا کالا را در بعدا زمانی که قیمت آن افت کرد بخرد و آن را به عنوان سود بدست آورد.
گفته شده است که ممنوعیت فروش استقراضی در مجلس ایران مطرح شده است اما هنوز از اخبار معتبری این گفته ها تایید نشده است.

مفهوم فروش استقراضی

مفهوم فروش استقراضی

به این منظور است که یک کارگذار با هدف خریدن دارایی در آینده جهت برگرداندن آن به قرض دهنده، قرض گرفته می‌شوند. فروشنده ها دراین کار بر این امید هستند که از کاهش قیمت آن دارایی پس از فروش و تا قبل از خرید مجدد آن سود کنند، این کار باعث می شود در طی مدت زمان کم سود زیادی به دست آورند.

از دیگر کارهایی که در فروش استقراضی می شود انجام داد هزینه قرض گیری دارایی است اما به یاد داشته باشید که همه این هزینه ها با حجم منفی است.

فروش استقراضی همیشه محدود به دارایی ‌هایی است که در بازارهای اوراق مراحبه کالا و ارز مبادله می‌شوند و این را هم بدانید که حجم ورود خروج این دارایی‌ها در آن بازار، هر زمان باید قابل کنترل باشد، تا خرید دوباره ی دارایی قرض گرفته شده در هر زمان لازم امکان پذیر باشد. چرا که این نوع دارایی ‌ها مثلی هستند، در استقراضی هر دارایی از همان نوع که خریداری شود می‌تواند به قرض دهنده به عنوان عوض قرض داده شود این کار امکان پذیر است.

  کسب سود در صورت افت قیمت

کسب سود در صورت افت قبمت به این گونه است که ابتدا سرمایه گذار بازار سهام را ارزیابی و چک می کند اگر سهمی در آینده با افت قیمت همراه باشد آن سهم را از دارنده قرض می گیرد و آن را در بازار می فروشد به این صورت که سرمایه‌گذار سهم را با قیمت کمتری خریده است و به مالک اولیه باز می گرداند و از این اختلاف قیمت فروش و خرید سود بدست می آورد. همچنین مقاله پیش بینی بازار بورس فردا بسیار کاربردی می باشد.


سوالات متداول درباره ی فروش استقراضی

سوالات متداول درباره ی فروش استقراضی

  1. بازار فارکس چه نوع بازاری است؟

    فارکس یک بازار بزرگ مالی در جهان است که روزانه افرادی هستند که در این بازار میلیون ها دلار بدست می آورند، البته باید روش این کار را بلد باشید.

  2. آیا ارزش معاملات بازار سهام ایران نسبت به بازار سهام جهانی یکی است؟

    خیر، ارزش معاملات بازار سهام ایران نسبت به ارزش بازاری شرکت‌ ها در مقایسه با بورس‌ های مترقی جهان، بسیار ناچیز و کم به نظر می‌رسد. هم چنین کارشناسان گفته اند که سهام شناور موجود در بورس با استاندارد ها و مقیاس های جهانی هم خوانی ندارد.

  3. کارکرد فروش استقراضی چگونه است؟

    کارکرد فروش استقراضی به این گونه است که همیشه سرمایه گذار سهام خود را ارزیابی و چک می کند و زمانی که در انتظار این هستند سهمی در آینده نزدیک افزایش قیمت داشته باشد، آن را می خرند.

به این مقاله امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *