برسی نماد وصنا (شرکت صنایع بهشهر ایران) در بورس ایران

شرکت صنایع بهشهر ایران

وصنا ( شرکت صنایع بهشهر ایران ) در لیست شرکت های فرعی گروه توسعه صنایع بهشهر قرار دارد که سهامی آن در دسته سهامی عام به حساب می آید. این شرکت از مصادیق نهاد های مالی، موضوع بند ۲۱ ماده یک قانون بازار اوراق بهادر محسوب شده است و بر اساس همان قوانین فعالیت خود را تحت نظارت سازمان انجام می دهد.

شرکت صنایع بهشهر ایران یا وصنا

شرکت صنایع بهشهر ایران یا وصنا

وصنا به عنوان بازوی سرمایه گذاری بهشهر ایران در بازار سرمایه مأموریت مدیریت دارایی های بورسی و بازار گردانی سهام بورسی را در گروه خود بر عهده دارد. این شرکت در تاریخ چهارم تیر ماه ۱۳۷۵ در ابتدا به صورت سهامی خاص تأسیس و بنیان گذاری شده است و با شماره ۱۲۲۷۶۳ در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است.

براساس مصوبه مجمع عمومی فوق العاده در تاریخ نهم مرداد سال ۸۲ شرکت به سهامی عام منتقل شده است و همچنین در تاریخ ۲۲ بهمن ۸۲ سهام این شرکت در بورس اوراق بهادر، وارد و پذیرفته شده است . فعالیت این شرکت به عنوان یکی از شرکت های وابسته گروه توسعه صنایع بهشهر که سهامی آن سهامی عام می باشد چنین تعیین و برنامه ریزی شده است.

فعالیت های اصلی شرکت صنایع بهشهر ایران در بخش هایی همانند سرمایه گذاری در سهام، واحد های سرمایه گذاری صندوق ها یا سایر اوراق بهادر دارای حق شرکت ها، موسسات یا صندوق های سرمایه گذاری با هدف کسب انتفاع به طوری که به تنهایی یا به همراه اشخاص وابسته خود، کنترل شرکت، موسسه یا صندوق سرمایه گذاری سرمایه پذیر را در اختیار نگرفته یا در آن نفوذ قابل ملاحظه ای نیابد، سرمایه گذاری در سایر اوراق بهادر که معمولا دارای حق رای نباشد و توانایی انتخاب مدیر یا کنترل منتشر کننده را به مالک اوراق بهادر واگذار نمی کنند.

فعالیت های فرعی شرکت

 1. سرمایه گذاری در مسکوکات، فلزات گران بها، گواهی سپرده بانکی و سپرده های سرمایه گذاری نزد بانک ها و موسسات مالی اعتباری مجاز.
 2. سرمایه گذاری در دارایی ها مانند پروژه های تولیدی دارایی های فیزیکی و پروژه های ساختمانی با هدف کسب انتفاع.
 3. ارائه خدمات مرتبط با بازار اوراق بهادار که شامل پذیرش سمت در صتدوق های سرمایه گذاری، تأمین بازار گردانی بازار اوراق بهادار، مشارکت در پذیره نویسی اواراق بهادار و تضمین نقدشوندگی، اصل و یا حداقل سود اوراق بهادار.

در سال ۱۳۹۶ وصنا موفق شده است تا با افزایش سرمایه های متوالی از صد ملیارد ریال در سال ۸۰ به ۱۰۵۶۰ ملیارد ریال تا سال ۹۶ گام بزرگی در توسعه و رشد شرکت بردارد. در طی سال های ۹۵ تا ۹۶ با رفع وابستگی به سود نقدی بانک اقتصاد نوین به عنوان اصلی ترین سرمایه دار شرکت توانسته است، افزایش کیفیت سود را دارا شود.

لیست هیئت مدیره وصنا

لیست هیئت مدیره وصنا

مدیران شرکت صنایع بهشهر ایران را پنج نفر تشکیل داده اند که این پنج نفر عبارتند از:

 1. جناب آقای امیر فرشاد هوشمندی راد: او شخص رئیس هیئت مدیره می باشند و به نمایندگی از شرکت به چخش منسوب شده است، مدرک تحصیلی ایشان کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی و مدیریت عالی کسب و کار می باشد. اخرین سوابق کاری ذکر شده از ایشان شامل عضو هیئت مدیره بیمه ایران و رئیس هیئت مدیره صادرات نیروی خلیج فارس و عضو هیئت مدیره گروه صنعتی بلا.
 2. جناب آقای کوروش عبدلی: این شخص نائب رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت می باشد. ایشان به نمایندگی از شرکت توسعه صنایع بهشهر منسوب شده است، مدرک تحصیلی ایشان کارشناسی ارشد مدیریت بازارگانی گرایش مالی می باشد، آخرین سوابق کاری موجود از ایشان شامل فعالیت هایی چون عضو هیئت مدیره شرکت توسعه صنایع، عضو هیئت مدیره و معاون مالی اداری، پشتیباتی شرکت به پخش، مدیر مالی و اقتصادی سپاهان، مدیر مالی و اقتصادی شرکت سایپا یدک، مدیر مالی و عضو کیمیسیون کارشناسی فنی شرکت تیزرو، معاون مالی شرکت ماموت و معاون مالی اداره شرکت نیرو کلر می باشد.
 3. جناب آقای سید مهدی آستانی: ایشان یکی از اعضای هیئت مدیره می باشند و نماینده صندوق بازنشستگی کشوری می باشند، مدرک تحصیلی ایشان دکتری مدیریت است و سوابق کاری ایشان شامل؛ مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری سایپا، مدیر عامل سرمایه گذاری فرهنگیان، معاون مالی شرکت ایران مال، مدیر مسئول پایگاه خبری ایران اکونومیست، قئم مقام روزنامه دنیای اقتصاد، مدیر عامل شرکت بازرسی مهندسی ایران و معاون امور شرکت ها و سرمایه گذاری شرکت ها و ملی انفورماتیک می باشد.

۴ – جناب آقای حمید آرام بن یار: ایشان یکی از اعضای هیئت مدیره می باشند که دارای مدرک تحصیلی مدیریت عالی کسب و کار و کارشناسی ارشد مدیریت مالی می باشد.

 ۵ – سرکار خانوم طاهره ملایی: ایشان یکی از اعضای هیئت مدیره می باشند که به نمایندگی از شرکت آتیه صبا منسوب شده است و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی اقتصاد می باشد.

سهامداران وصنا1 که بر روی این نماد سرمایه گذاری کرده اند شامل سهام داران حقوقی و سهام داران حقیقی می باشد که بزرگترین سهام دار حقوقی شرکت، شرکت توسعه صنایع بهشهر می باشد که ۵۰.۲۱ درصد از سهام شرکت را دارا می باشد. همچنین در برخی از صحبت ها از جناب آقای حسین ندیم با مدرک مهندسی انرژی یاد شده است که از سهام داران شرکت تلقی می شوند.

ارزش بازار شرکت صنایع بهشهر ایران:

برای اطلاع از ارزش بازار نماد وصنا1 باید از طریق کارگزاری ای که در آن ثبت نام نموده اید اقدام به مشاهده ارزش هر سهام نمایید. دقت کنید که ارزش هر سهام در روزهای فعال بازار بورس تغییر می کند.

حباب قیمتی وصنا

حباب قیمتی وصنا

حتما شما نیز این خبر را شنیده اید که نماد وصنا به دلیل افشای اطلاعات پر اهمیت گروه ب متوقف شد. در این خصوص مناسب دانستیم که در این راستا مسئله حباب قیمت در مورد نماد های بورسی را توضیح دهیم تا درک بهتری از این قضیه داشته باشید. شاید ندانید که NAV به چه اندازه می تواند تاثیرگذار باشد و روند رو به جلوی یک شرکت سرمایه گذاری را از این رو به ان رو کند و اما بعضی بر این باورند که اگر یک دارایی شرکت را به حراج بگذاریم می توانیم سود اوری کنیم که این فکر غلط است.

در این خصوص برای شفاف سازی هر چه بیش تر مسئله حباب قیمتی وصنا تیم ایران بورس این مقاله را ترتیب داد تا شما عزیزان را با این مبحث بیش تر اشنا کند. در این خصوص عده ای از سهام داران به شرکت صنایع بهشهر ایران توصیه کردند که برای جلوگیری از دو دسته شدن و به وجود امدن ابهامات، شفاف سازی بیش تری را در این خصوص انجام دهند.

بهتر است بدانید که وصنا یک درصد از کل سهام وبشهر را واگذار کرد که از این کار مبلغ نزدیک به 14 میلیارد تومان را به دست اورد و میزان سودی که از این معامله براورد شد چیزی نزدیک به 25 میلیارد تومان تخمین زده شد. شاید این مبلغ شما را به اشتباه بیاندازد و فکر کنید که هر چقدر سود بالاتر باشد پس سهام ارزنده تر می شود اما این در حالی است که اگر این سود به مجمع برود و در مجمع تقسیم شود و در پی ان نقدینگی از شرکت خارج گردد، به همان میزان از ارزش سهم کم می شود و تنها سرمایه ای که برای شرکت می ماند چیزی حدود 12 میلیارد خواهد بود.

با مسائل به وجود آمده در بورس ایران و اتفاقات ناخوشایند بسیار، به نظر می رسد که فعالان و تحلیل گران بورس تهران آشنایی چندانی با این مسائل ندارند در این جا مثالی را برای شما عزیزان ترتیب داده ایم که این موضوع را بهتر درک کنید و ان این است که تصور کنید ارزش خالص دارایی های یک مجموعه که کارش سرمایه گذاری است NAV به طور فرضی 500 تومان است. این حرف چه معنایی دارد؟ این یعنی اگر یکی از دارایی های این شرکت به فروش گذاشته شود و مبلغ 100 تومان به ازای هر سهم از این مجموعه سود به بار آورد، اگر همین 100 تومان به مجمع برود و تقسیم شود به همان میزان از ارزش خالص این مجموعه کاسته خواهد شد و به 400 تومان تنزل پیدا خواهد کرد.

در صورتی که کل دارایی های این شرکت به فروش گذاشته شود و فروش برود و با این تصور که دارایی های این مجموعه 300 تومان باشد، در انتها این شرکت می تواند که میزان 200 تومان را به سهام داران و سرمایه گذاران خود اختصاص دهد و با این کار ما با مجموعه ای مواجه خواهیم شد که به ازای هر سهم خود 300 تومان وجه نقد دارد.

لازم به ذکر است که این شرکت با نماد عرضه شده در بورس با نماد وصنا در کنار بعضی از شرکت های سرمایه گذاری دیگر حباب واضح قیمتی دارد و باید همه سهام داران به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند.

وصنا پس از رشد 90 درصدی

وصنا پس از رشد 90 درصدی

در حقیقت خرید و فروش های این شرکت سرمایه گذاری در حالی با استقبال رو به رو شد که معامله ان بالا تر از ارزش ذاتی و اصلی بود. با توجه به گزارش ایران بورس سهام این شرکت سرمایه گذاری یعنی گروه صنایع بهشهر ایران، در 40 روز گذشته رشد بی سابقه ای را رقم زده است و حدودا 90 درصد افزایش قیمت داشته است.

با توجه به تحقیق های انجام شده درباره این سهم ارزش ان به چیزی حدود 900 میلیارد تومان رسیده است و چیزی که توجه ما را به خود جلب کرد این بود که از یک سو حقیقی ها خرید های نجومی انجام می دادند و از طرف دیگر حقوقی ها فروش های بالایی را به ثبت می رساندند که در نوع خود کم سابقه بود.

در واقع این سهم در پایان تابستان با در نظر گرفتن سود نه ماهه اول سال مالی خود ارزش نزدیک به 314 میلیارد تومان را رقم زد. این شرکت بزرگ در بورس یکی از متنوع ترین پرتفوی ها را در اختیار دارد اما بانک اقتصاد نوین بیش ترین سهم را از این پرتفوی به خود اختصاص داده است.

طبق گفته های بالا ارزش روز دارایی های این مجموعه بزرگ سرمایه گذاری چیزی حدود 600 میلیارد تومان است و در همین راستا نسبت ارزش بازار به ارزش پرتفوی برابر با 150% است. نکته قابل توجه در این باره این است که احتمال دارد که سرمایه گذاری های دیگر این شرکت در زمینه های غیر از بورس موجب شده است که چنین سوداوری بالایی داشته باشد. اما این موضوع را نباید فراموش کرد که با وجود همه این سوداوری های کلان، هنوز هم ارزش بازار فعلی این مجموعه از ارزش دارایی های خالص ان بیش تر است.

ممکن است که با تدابیر انجام شده و هم چنین شفاف سازی بیش تر این مجموعه سرمایه گذاری، میزان این دو شاخص به هم نزدیک و نزدیک تر شود اما حتی در این صورت نیز معاملات این نماد بورسی در هاله ای از شک و شبهه قرار می گیرد.

عده ای می گویند که برخی از افراد با نفوذ قصد دارند که مدیرت این مجموعه را بر عهده بگیرند و یکی از دلایل استقبال برای این سهم نیز ممکن است این مورد باشد اما چیزی که معلوم است این است که درصد بالایی از سهام این شرکت در اختیار توسعه صنایع بهشهر است و بخش اعظم دیگر ان نیز در دست صندوق بازنشستگی کشوری است و فرض فوق باطل می شود.

خرید سهام وصنا

شما با خرید سهام شرکت صنایع بهشهر ایران جز سهام داران حقیقی شرکت محسوب می شود و در سود زیان شرکت همراه خواهید بود.

فروش سهام وصنا

فروش سهام وصنا

در فروش سهام شرکت صنایع بهشهر ایران به این نکته توجه کنید که سهام خود را ارزان از دست ندهید و با هیجانات بازار هیچ گاه همراه نشوید و بر روی اصول خود پایبند باشید.

اطلاعات تماس شرکت صنایع بهشهر ایران

اطلاعات تماس شرکت صنایع بهشهر ایران

تلفن تماس با وصنا1 : 88608901

آدرس شرکت صنایع بهشهر ایران: تهران، خیابان ملاصدرا، خیابان شهید بهایی شمالی کوچه شهید خلیلی پلاک ۳۵

سوالات متداول

سوالات متداول

 1. بزرگترین سهام دار حقوقی شرکت کدام شرکت می باشد؟

  شرکت توسعه صنایع بهشهر بزرگترین سهام دار این شرکت می باشد.

 2. در چه سالی شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر ماهیت داد؟

  در سال ۸۲ این شرکت تبدیل به سهامی عام شده است.

 3. هیئت مدیره شرکت شامل چند عضو می باشد؟

  هیئت مدیره این شرکت شامل پنج عضو می باشد که ۴ نفر آقا و یک نفر خانوم است.

به این مقاله امتیاز دهید :

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *